Wiadomości z Rudy Śląskiej

32. finał WOŚP w Rudzie Śląskiej już w niedzielę. Sprawdź program!

 • Dodano: 2024-01-23 10:45

„Letnia zadyma w środku zimy” już 28 stycznia br. Właśnie wtedy po raz 32. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”, a mottem zbiórki jest „Tu wszystko gra OK!”.

W Rudzie Śląskiej datki będzie zbierać ok. 450 wolontariuszy. Puszki już pojawiły się w wielu miejscach, trwają także licytacje przedmiotów i atrakcji.

– Mam nadzieję, że rudzianie będą hojni również w tym roku, otworzą swoje serca i chętnie będą wrzucać do skarbonek – mówi Michał Pierończyk.

Dwa sztaby WOŚP w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej działają dwa sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

WOŚP 2024 - program

W III LO już 25 stycznia odbędzie się Wielka Aukcja Fantów, będą też otwarte WOŚP-owe sklepiki. Z kolei w dzień Finału zaplanowano tradycyjne Światełko do Nieba (godz. 20.00), a po nim zabawę przy muzyce na szkolnym placu.

Sztab z IV LO organizuje Finał na scenie pubu „Druid” w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego. Rozpocznie go występ Orkiestry Dętej KWK „Pokój” o godz. 13.30. Na scenie pojawią się także artyści:

 • Śląskiej Sceny Młodych (godz. 14.00),
 • Meritum (godz. 15.00),
 • Julia Szeląg (godz. 15.45),
 • Stonage Full of Sun (godz. 16.00),
 • Around the Blues (godz. 17.00),
 • Szkuo (godz. 18.00)
 • oraz Hard Rockets (godz. 19.00).

Licytacje

O godz. 19.45 rozpocznie się licytacja Złotej Karty oraz Złotego Serduszka WOŚP. Natomiast Światełko do Nieba rozbłyśnie o godz. 20.00. W tym roku będzie to występ teatru ognia Jerzego Kozłowskiego. W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych koncert odbędzie się w sali widowiskowej Śląskiego Teatru Impresaryjnego. Od godz. 20.30 zabawa przeniesie się do pubu Druid, gdzie będzie można wziąć udział w jam session oraz licytacjach.

W ogrodzie ŚTI od godz. 13.30 do 20.00 swoje stanowiska będą miały:

Do tego grona dołączy również Grupa Medyczna Dartmed, która zajmuje się m.in. szkoleniami z zakresu pierwszej pomocy. Na stanowisku firmy będzie można przećwiczyć, jak udzielać pomocy np. przy zadławieniu albo pierwszych objawach udaru.

Mecz siatkówki

Sportowe atrakcje w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowuje również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W piątek, 26 stycznia o godz. 18.00 w hali w Nowym Bytomiu odbędzie się mecz siatkówki pomiędzy sztabami z Rudy Śląskiej oraz Świętochłowic. W składzie rudzkiej reprezentacji wystąpi m.in. prezydent Michał Pierończyk i wiceprezydent Jacek Morek

Turniej hokeja pod wodą

Z kolei w dniu Finału, o godz.10.00, na basenie krytym w Nowym Bytomiu (ul. Pokoju 13) odbędzie się turniej hokeja pod wodą pomiędzy drużynami:

 • Rudzkiego Klubu Płetwonurków „Orka”,
 • WOPR Ruda Śląska,
 • WOPR Siemianowice Śląskie,
 • OSP Ruda Śląska oraz
 • Walenie UWH.

Natomiast na basenie w Rudzie (ul. Chryzantem 10) od godz. 10.00 do 19.00 odbędzie się sztafeta pływacka, której towarzyszyć będzie zbiórka publiczna.

Zajęcia "Zdrowy kręgosłup" w "Mateczniku"

W sportowym stylu do Orkiestry dołączy również Osiedlowy Dom Kultury „Matecznik” działający przy Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ul. Norwida 26 w Rudzie). Od godz. 10.00 do 11.00 odbędą się tam zajęcia z cyklu zdrowy kręgosłup, a od 11.00 do 13.00 zumba. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod numerem 32 248 30 20.

1. rudzki rekord gitarowy w MDK

Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Janasa 28) zaprasza na 1. rudzki rekord gitarowy oraz rockową scenę młodych. Wszyscy gitarzyści, jak i grający na ukulele, mogą włączyć się do zabawy o godz. 11.30. Obędzie się strojenie i próba, a o godz. 12.00 wspólne odegranie utworu Boba Dylana „Knockin’ on heaven’s door” w tonacji G-dur.

Warsztaty "Orkiestrowe prasowanki" w In-nYm Domu Kultury

Wyjątkowe atrakcje zaplanował także In-nY Dom Kultury. 28 stycznia w godz. 11.00-13.00 odbędą się warsztaty „Orkiestrowe prasowanki” skierowane do dzieci powyżej 5. roku życia. Uczestnicy będą wykonywać serduszka z koralików hama. Natomiast dla dorosłych przewidziano „Orkiestrowe dźwięki” w godz. 13.30-14.30. Będzie to koncert relaksacyjny mis tybetańskich, dzwonków koshi i gongu. Zgłoszenia przyjmowane są pod tel. 519 659 277 od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-19.00.

Rajd WOŚP

Jak co roku Ekipa na Kijach zaprasza na rajd WOŚP. Z okazji 32. edycji wydarzenia wielbiciele nordic walking pokonają 32 km, jednak to od uczestnika zależy, na jakim dystansie włączy się do zabawy. Start przewidziano na godz. 7.00 na placu Jana Pawła II, a trasa poprowadzi najpierw na Godulę, Rudę, później przez Czarny Las i Bielszowice do Halemby i Bykowiny. Rajd zakończy się ok. godz. 14.00 w ogrodach ŚTI.

Spotkanie ze specjalistami Sztos Garaż

Podczas tegorocznego Finału będzie można również skorzystać z konsultacji ze specjalistami Sztos Garaż, którzy będą pełnić dyżur na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu od godz. 13.30 do ok. 17.00. Będzie okazja, by podłączyć samochód do komputera i sprawdzić jego stan. Fani motoryzacji będą mogli również podziwiać zabytkowe samochody i przejechać się specjalistycznym quadem.

Warsztaty logopedyczne

Do dyspozycji będą również logopedzi i neurologopedzi Śląskiego Centrum Logopedycznego (ul. 1 Maja 284 w Halembie). Od godz. 10.00 do 18.00 będzie można wziąć udział w różnorodnych warsztatach skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także uzyskać porady diagnostyczne. Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem: 600 056 054.

1685 sztabów WOŚP na świecie

W 32. Finał WOŚP włączy się w sumie 1685 Sztabów, o 32 więcej niż rok temu. 100 z nich zlokalizowanych jest poza granicami Polski, a Finał odbędzie się m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Indonezji, Japonii, Australii czy Tajlandii.

Tegoroczny Finał dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki. Fundacja planuje zakup urządzeń do diagnostyki obrazowej, czynnościowej, endoskopowej, a także sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii.

W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy zł i kupiła ponad 70 tys. urządzeń. Zeszłoroczna zbiórka była dedykowana walce z sepsą. Zebrano blisko 250 mln złotych, z czego w samej Rudzie Śląskiej 300 tys. zł.

Komentarze (33)    dodaj »

 • Piotr

  Ludzie są naiwni, że jeszcze wierzą w Owsiaka o jego przekręty. To tylko świadczy o tym, że ludziom w dzisiejszych czasach nie chce się czytać. Wystarczyło by zajrzeć o bilansów kilkudziesięciu spółek Owsiaka i jego rodziny, aby znać całą prawdę.

 • Ziga z Wirku

  Do tego płacimy wszyscy łącznie w składkach miliardy na służbę zdrowia,to dlaczego nfz nie wyposaża szpitali w sprzęt tylko trzeba corocznej zbiórki fundacji?

 • Ona

  Chcesz to dajesz na WOŚP nie chcesz nie dajesz nikt cię nie zmusza.... reszta do indywidualnej oceny

 • lek

  Jak to nie było zmuszane, syn w liceum musiał wpłacić 4 zł na wośp

 • Tom.

  A ja do Was wszystkich zarówno zwolenników jak i przeciwników Orkiestry.Nie chcesz nie graj z orkiestrą , chcesz graj i ciesz się z tego.Wszystkim Wam życzę miłego dnia i dobrego zdrowia.Nie kłóćmy się i żyjmy mimo różnic poglądów w zgodzie.

 • kulson

  Możecie sobie komentować i wylewać wasz pisowski hejt na lewo i prawo ale mi wystarczy że moja żona jak rodziła córkę była podłączona do sprzętu z serduszkiem. To mi wystarczy za wszystkie dowody i wasze banialuki. A wy sobie knujcie w waszych wąskich umysłach.

 • fafik

  Te olbrzymie sumy których co rok Jurek zbiera coraz wiecej, to nie ze skarbonek zziębniętych dzieciaków pod kościołami, bo co rok oprzytomnieli ludzie dają coraz mniej, ale z haraczy z firm państwowych i prywatnych, a te już wiedzą co się może "przypadkiem" zdarzyć, jeśli nie otworzą serca i portfela. A ze Jurek z witraży nie musi przez to wyzżwać, to powszechnie znana sprawa

 • Qmaty

  Kolejny raz Owsiak sprzedaje wam spokój sumienia, możecie być zadowoleni z siebie jacy to jesteście dobrzy, jak pomagacie. A później przychodzi zwykły szary dzień i znów jesteście sobą, krzyczycie J PIS i siejecie nienawiść razem z Owsiakiem. Takie to jest to wasze dobro, taka chęć pojednania.

 • Maria

  Jak najdalej od WOŚP. Warto poczytać co na ten temat pisze Matka Kurka, który obnaża hipokryzję Owsiaka

 • wikary

  Nie dam ani ZŁOTÓWKI niech Owsiak pokaze swoje konto tego nie chce pokazac ile ma nie gadam niech ma za akcje z 30 tys a nie miliony złodziej !!! idziesz do lekarza do specjlalisty to min 3 czekania i tak trzeba sie leczyc prywanie !!!

 • Big luck (l = f)

  Zebranych 250 milionów, gdzie w tym samym czasie ZTCP rząd wydał 2 miliardy na akcje reklamowe i zachęcające do szczepanów... A ile kasy wydano na jakieś bzdurne "tarcze"? Wystarczyło się nie wtrącać i dać ludziom wybór, ale nie: rząd wie lepiej: zamknąć wszystko i wszystkich, drukować pusty pieniądz na pełny karpentel - lud to kupi, więc wita, rozumita... Dla tych, co tak się podniecają, ileż to sprzętu Owsiak nakupuje i że bez jego akcji NFZ nie przeżyje... zgodnie z przyjętym budżetem na 2024 r. na ochronę zdrowia zostaną przeznaczone 192 mld zł. wobec których zebrane w ub. roku 250 milionów stanowi ułamek procenta, jednak dla kierownika tego zamieszania jest nie do pogardzenia, bo z czegoś żyć trzeba. Mogę więc śmiało założyć i podpisać deklarację, że w razie "W" można mnie tym sprzętem nie leczyć, bo zetknięcie się z nim jest mniej prawdopodobne, niż trafienie szóstki w totka.

 • Dej im rozum

  Aś ty je...niety hahah

 • Rudzianka

  Gościu lecz się na nogi, bo na głowę już za późno.

 • Big luck (l = f)

  A kiedy owsik będzie zbierał na ortopedię? To wtedy pójdę wypatrywać tych mitycznych serduszek na sprzęcie medycznym...

 • marko59

  Nikt Cię nie zmusza do wydania nawet 1 grosza.Zidiociałeś?

 • Ruda

  Przepraszam, omyłkowo nacisnęłam łapkę w górę.

 • Normalna

  ***** ***

 • ********

  Idźcie na marsze milionerów I w obronie kryminalistów takich jak k i w

 • Jo

  Nie wspieram złodzieja

 • Michał z lasu

  Biedny ty miś o małym rozumku

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również