Wiadomości z Rudy Śląskiej

500 plus dla seniora nie dla wszystkich. Nowy próg dochodowy

  • Dodano: 2023-07-19 14:45

Mimo że o świadczenie 500 plus mogą się ubiegać także seniorzy, nie każdemu się ono należy. Od marca obowiązuje nowy próg dochodowy – jego przekroczenie skutkuje albo zmniejszeniem świadczenia, albo pozbawieniem prawa do jego otrzymywania.

Nowy próg od marca 2023

500 plus dla seniora to świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które ma zapewnić im stabilność finansową. Ważny jest jednak fakt, że nie każdy może pobierać 500 plus – musi zostać spełniony jeszcze jeden, istotny warunek. Świadczenie przyznawane jest osobom, których emerytura bądź renta nie przekraczają progu dochodowego

Od marca 2023 roku próg dochodowy wynosi 2157,80 zł brutto. Co roku 500 plus dla seniora podlega waloryzacji według takiego samego wskaźnika, jak emerytury oraz renty. Oznacza to, że seniorzy, którzy pobierają emeryturę bądź rentę wyższą niż próg dochodowy:

  • otrzymają niższe świadczenie - obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”. 500 plus zostanie pomniejszone o różnicę między emeryturą a progiem dochodowym.
  • nie otrzyma świadczenia – jeżeli różnica między progiem dochodowym a wartością emerytury/renty przekracza 500 zł. 

Jak otrzymać 500 plus dla seniora?

Aby zyskać prawo do świadczenia, należy złożyć wniosek o jego przyznanie w dowolnej placówce ZUS lub bez wychodzenia z domu, poprzez platformę PUE ZUS. Do wniosku należy dołożyć szereg dokumentów, m.in. orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji bądź zaświadczenie o stanie zdrowia oraz dokumentację medyczną. 

Komentarze (2)    dodaj »

  • Achim

    seniorzy kase trzymaja w reklamowkach i wyrzucaja przez okno. Maja dosc pieniedzy. Proponuje je przeznaczyc na kurs wychowywania nieswoich dzieci dla konkubentow

  • Zofia

    Chcę otrzymywac

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również