Wiadomości z Rudy Śląskiej

Akcja protestacyjna w PGG. Górnicy z ruchów Bielszowice i Halemba protestują pod ziemią

 • Dodano: 2020-09-21 17:30, aktualizacja: 2020-09-22 16:41

W poniedziałek rozpoczęła się akcja protestacyjna w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy czekali z jej startem, mając nadzieję, że do rozmów o sytuacji w górnictwie bezpośrednio włączy się premier Mateusz Morawiecki. Tak się jednak nie stało. Po rannej zmianie górnicy kopalni Bielszowice rozpoczęli protest podziemny, dołączyli do nich górnicy z Ruchu  Halemba i KWK Wujek.

- Nie mamy żadnych sygnałów ze strony rządowej, czy to premier, czy jakakolwiek upełnomocniona delegacja rządowa zjawi się na rozmowach z Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Od godzin południowych na kopalniach rozpoczęły się spontaniczne protesty pod ziemią. Mamy na dzisiaj protesty pod ziemią w kopalni Ruda i Wujek. Mamy sygnały, że te protesty podziemne będą się rozprzestrzeniały, na tę chwilę, na większość kopalń, które są zrzeszone w Polskiej Grupie Górniczej - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" podczas konferencji prasowej.

Od ubiegłego poniedziałku na Śląsku obowiązuje pogotowie strajkowe, ogłoszone po fiasku rządowo-związkowych rozmów w Warszawie. Jak czytamy w "Dzienniku Zachodnim", w nocy minął termin, jaki górnicze związki zawodowe - niezadowolone z pomysłów rządu na górnictwo - dały premierowi Mateuszowi Morawieckiemu czas na włączenie się w negocjacje. Nic z tego nie wyszło. Górnicy są oburzeni, że szef rządu apele związkowców zignorował, nie przyjechał na Śląsk i nie włączył się do rozmów o przyszłości górnictwa oraz likwidacji kopalń. Premier bierze dziś udział w spotkaniu kierownictwa PiS w związku z kryzysem w koalicji.

Jeżeli premier nie przyjedzie porozmawiać z górnikami, w Rudzie Śląskiej w piątek, 25 września, o godz. 16 odbędzie się manifestacja.

- Dzisiaj podęliśmy decyzję, że takim kulminacyjnym protestem w tym tygodniu będzie demonstracja w Rudzie Śląskiej, całego społeczeństwa tego miasta oraz wszystkich organizacji związkowych, które działają nie tylko w górnictwie. Nie ma co ukrywać, że na dzisiaj to jest miasto, które najszybciej jest zagrożone strukturalnym bezrobociem. Mamy taką nadzieję, że mimo tej trudnej sytuacji w koalicji rządzącej, pan premier nie będzie czekał w nieskończoność. Żeby nie dopuścić do dramatów ludzkich, tych osób, które protestują obecnie na dole. Żeby jak najszybciej zjawił się tu albo on, albo upełnomocniona przez niego delegacja rządowa- powiedział Dominik Kolorz.

Najwięcej osób protestuje obecnie w Ruchu Halemba. Jak zaznaczył szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" podczas konferencji prasowej, liczba protestujących tam górników do godzin nocnych może zbliżyć się do stu, a nawet więcej.

Akcja protestacyjna w PGG. Górnicy z ruchów Bielszowice i Halemba protestują pod ziemią

Komentarze (144)    dodaj »

 • Cast

  Anty UE, żałosny jestes!! 12 lat pracy i już myślisz o emeryturze?? A czemu tylko 200tyś, a nie 400tyś?? Właśnie takim podejściem macie takie poszanowanie u ludzi, którym nawet do głowy nie przyjdą takie pomysły jak Twój!

 • observer

  Górnicy! To już jest koniec. Zrobiliście swoje i zagłosowaliscie na Dudę, więc teraz nie jesteście nikomu potrzebni. Związkowcy pierwsi opuszczą tonący okręt...tego możecie być pewni.

 • observer

  Gdzie Wasz pryncypał związkowiec Duda?

 • Donald

  Osoby które pobierają 500+ i innego typu bonusy za NIC nie powinni w ogóle zabierać głosu, że państwo do górnictwa dokłada. Trzeba być egoistą i pustakiem samemu brać co najmniej kilkaset zł co miesiąc z podatków innych obywateli i płakać, że z mojego podatku kilkadziesiąt zł pójdzie na coś innego. Na co i tak wpływu nikt nie ma. 500+ do zmiany bo się niektórym w du pach poprzewracało.

 • Karla

  Mosz recht. Zabrać wszystkim wszystkie 500 plus, 300 plus 13 emerytury i nikt nie bydzie się do kopalni i górników czepioł.. Wtedy spokojnie można by dofinansować górnictwo.. Przynajmniej cena węgla będzie konkurencyjno..

 • konczkowski wrk

  likwidacja i zrobić im kursy i niech za[...]ają jak inni, a nie wiecznie przywileje i ciągle im mało

 • stanek

  Do normalny roboty niech idą

 • ruch

  zamykać !!!!!!!!!!

 • denis badura

  zrobić z nich straż ochrony miasta będzie bezpieczniej

 • Torcida

  Tym górnikom się już w głowach przewraca,zamkną w końcu te kopalnie to się dowiedzą te niektóre nieroby co to jest prawdziwa praca!!!!!pisze to z pełną świadomością wiem jak wygląda praca na dole, a oni 13-14-15 tki Barbórki deputaty i jeszcze strajki i zawsze się im coś nie podoba,

 • Alojz, tyn prawdziwy

  Tor[...] hahahahahaa jakby nie kopalnie to twój górnik zabrze by nie istniał. Tor[...]

 • Mieszkanka

  13,14,15? 20 lat temu chyba. Jesteś chamem bez kultury. Do roboty, a nie wypisywać głupoty!

 • Beti

  Jesteś mało rozgarniety,więc co ty możesz wiedzieć i jeszcze szczaw z Torcidy hahahahhah

 • fajerberga

  Tak, tak !!! I jeszcze 16-ki, 17-ki i 18-ki też... widzę, że masz pełną świadomość. Zapomniałeś o wcześniejszej emeryturze i kartkach "na flaps" :-)

 • Pankracy

  Tak Tak nie jeden czeka za zakończenie tej całej szopki i w końcu może doprowadzą to teraz do końca. Nikt już na to nie może patrzeć jak nie czerwona strefa co chwilę ktoś skacze z bloku ,mostu a to znowu Strajki non stop ta Ruda-Sl jest w TV.

 • Abc

  Zrobią Wam testy i pojedziecie na 2 tygodnie na kwarantannę a nie do stolicy.

 • Robol

  wreszcie grubiorze sie chycom normalny roboty a nie zycie na przywilejach i dodatkach ciągniętych od czasów PRL

 • elo

  Dej się nick niyrobol,bardzij ci pasuje

 • Kowalski

  Nie chce zeby cale spoleczenstwo Rudy utożsamiac z gornictwem .

 • normalny człowiek

  Kasjerki, sprzątaczki, salowe dotują górnictwo z własnej kieszeni a te lebry strajkują mając niespotykane nigdzie indziej benefity będąc od 30 lat pod kreską. Ciekawe, że jeden z drugim drze mordę, że mało kas otwartych i harnasia od razu kupić po szychcie nie może. Drze mordę, że w szpitalu ludźmi się nie zajmują i na sprzątaczki patrzą z góry, Taki Wasz obraz ślepry, nikt Was nie lubi bo sami nie ogarniacie własnej kuwety i [...]ie na wszystkich dookoła. Sami ciężko pracujecie na swój obraz, cytując górnika z Bielszowic wypowiadającego się w TV: "pojadymy do Warszawki i zrobiymy taki rozp^$@#@$, że nos popamientajom..." Oby zamknęli kopalnie, wtedy zobaczymy, który górniczy AS znajdzie robotę w realnych warunkach gospodarki. Do tej pory żyliście w szklarni, podlewani i obrabiani cudzymi pieniędzmi.

1234567

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również