Wiadomości z Rudy Śląskiej

Akcja protestacyjna w PGG. Górnicy z ruchów Bielszowice i Halemba protestują pod ziemią

 • Dodano: 2020-09-21 17:30, aktualizacja: 2020-09-22 16:41

W poniedziałek rozpoczęła się akcja protestacyjna w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy czekali z jej startem, mając nadzieję, że do rozmów o sytuacji w górnictwie bezpośrednio włączy się premier Mateusz Morawiecki. Tak się jednak nie stało. Po rannej zmianie górnicy kopalni Bielszowice rozpoczęli protest podziemny, dołączyli do nich górnicy z Ruchu  Halemba i KWK Wujek.

- Nie mamy żadnych sygnałów ze strony rządowej, czy to premier, czy jakakolwiek upełnomocniona delegacja rządowa zjawi się na rozmowach z Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Od godzin południowych na kopalniach rozpoczęły się spontaniczne protesty pod ziemią. Mamy na dzisiaj protesty pod ziemią w kopalni Ruda i Wujek. Mamy sygnały, że te protesty podziemne będą się rozprzestrzeniały, na tę chwilę, na większość kopalń, które są zrzeszone w Polskiej Grupie Górniczej - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" podczas konferencji prasowej.

Od ubiegłego poniedziałku na Śląsku obowiązuje pogotowie strajkowe, ogłoszone po fiasku rządowo-związkowych rozmów w Warszawie. Jak czytamy w "Dzienniku Zachodnim", w nocy minął termin, jaki górnicze związki zawodowe - niezadowolone z pomysłów rządu na górnictwo - dały premierowi Mateuszowi Morawieckiemu czas na włączenie się w negocjacje. Nic z tego nie wyszło. Górnicy są oburzeni, że szef rządu apele związkowców zignorował, nie przyjechał na Śląsk i nie włączył się do rozmów o przyszłości górnictwa oraz likwidacji kopalń. Premier bierze dziś udział w spotkaniu kierownictwa PiS w związku z kryzysem w koalicji.

Jeżeli premier nie przyjedzie porozmawiać z górnikami, w Rudzie Śląskiej w piątek, 25 września, o godz. 16 odbędzie się manifestacja.

- Dzisiaj podęliśmy decyzję, że takim kulminacyjnym protestem w tym tygodniu będzie demonstracja w Rudzie Śląskiej, całego społeczeństwa tego miasta oraz wszystkich organizacji związkowych, które działają nie tylko w górnictwie. Nie ma co ukrywać, że na dzisiaj to jest miasto, które najszybciej jest zagrożone strukturalnym bezrobociem. Mamy taką nadzieję, że mimo tej trudnej sytuacji w koalicji rządzącej, pan premier nie będzie czekał w nieskończoność. Żeby nie dopuścić do dramatów ludzkich, tych osób, które protestują obecnie na dole. Żeby jak najszybciej zjawił się tu albo on, albo upełnomocniona przez niego delegacja rządowa- powiedział Dominik Kolorz.

Najwięcej osób protestuje obecnie w Ruchu Halemba. Jak zaznaczył szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" podczas konferencji prasowej, liczba protestujących tam górników do godzin nocnych może zbliżyć się do stu, a nawet więcej.

Akcja protestacyjna w PGG. Górnicy z ruchów Bielszowice i Halemba protestują pod ziemią

Komentarze (144)    dodaj »

 • ac

  Normalny człowiek??? Patrzysz tylko na to żeby drugi nie miał się przypadkiem trochę lepiej niż Ty. Ograniczone mózgi. Miasto zamieni się w slamsy. Będziemy uzależnieni od Rosji, Niemiec i Chin. Ceny teraz może atrakcyjne później poszybują a my suwereni będziemy znowu zależni od tych co mają w ręku kurek. Ludzie myślcie trochę!!! Wyjdzie Piza swój egoizm.

 • rudzianka

  żenujący jesteś "normalny człowiek" myśli głową , a nie ideami przedstawianymi przez TV. Sprzedajmy wszystko , oddajmy dla ministrów oni tylko czekają na podwyżki po 16.000,0 , jak zrobią dobry interes z górnictwem , pozamykają NASZE kopalnie to dostaną po 2 razy tyle . Cieszcie się z czyjegoś nieszczęścia , nie pamiętacie czasów jak górnictwo utrzymywało Warszawę ? Tacy jesteście hojni .

 • Binia

  A może by tak nie wrzucać wszystkich do jednego wora? Rozumiem ze 90% ludzi pracujacym na dole kopalnia zycie uratowała bo przyjechało to ze wsi od cepa odciągnięte ale są też normalni górnicy uczciwie pracujący z mózgiem, studiujący i przede wszystkim nie każdy górnik robi całe życie na kopalni. Do 35roku życia są przyjęcia także może samemu warto spróbować a nie tylko jadem pluć.

 • fryna

  te studiujące to największe nierobole z dozoru niedawno była afera z jednym co w godzinach pracy robił wielki głód wielki siwy łeb

 • on

  A może by tak przyjrzeć się dotowanemu górnictwu od 30 lat? Pojedź, "po blisku" do Huty Pokój, wielu stoczni, mnóstwa zakładów włókienniczych, motoryzacyjnych, przemysłu ciężkiego czy byłych PGR-ów i powiedz im to w twarz. Dokładnie to co napisałaś/eś. Tylko górnicy studiują, ciężko pracują i są normalni? Reszta to śmiecie? Była koniunktura to przyjechali i pracowali, od 30 lat nie ma sensu dotować górnictwa a jednak dalej pracują. Kiedy wszystkie inne nierentowne zakłady upadły oni rozwalali stolicę i cieszyli się z okradania Polaków. Każdy jest kowalem własnego losu, jeśli ktoś się pcha do nierentownej firmy to raczej kiepsko z logicznym myśleniem. Proponuję pójść popracować na SOR, przejechać się karetką jako ratownik/czka, proponuję opiekować się obłożnie chorymi, proponuję pójść na kasę na 12 godzin. Proponuję pracować w rolnictwie, 12-16h na dobę, w hucie, na kolei i w całej masie innych ciężkich fizycznie i psychicznie zawodów. WSTYD pisać takie komentarze!!! Dlatego nikt nie lubi górników!!!

 • Binia

  Taaa generalnie wszyscy mają gorzej od górników... Skoro we wszystkich zawodach tak źle to zapraszom do kadr.

 • Strzelnica

  Ale tępak to pisał i to nienormalny człowiek.

 • A4

  STARBAG zatrudni na śląsku od zaraz 1500 pracownikow fizycznych gornicy mile widziani

 • kwiatowe

  Ale tam trzeba pracowac do 65tki, 8h + nadgodziny + czesto weekendy. Nie ma tez Barborki, 14tki, deputatu, a za strajk prywatna firma wywala na zbity pysk pod byle innym pretekstem. Taka praca to nie dla roszczeniowych nieskalanych praca zwiazkowcow zwanych dla zmylenia przeciwnika gornikami. Oni nie nadaja sie do pracy na wolnym rynku. Co najwyzej wycieczke na grzyby potrafia zorganizowac, na zasadzie: wez ze soba pol litra i kase na grziby.

 • igor

  wywalić związki z halymby! h***ja robią !wlezcie się do biur siedzą śmieją się kawki herbatki gołe baby na telefonach oglądają inni strajkują za dozór a oni w h**ja lecą wycieczki imprezy balangi karczmy to swiat związkowców!!!! i klik na kopalni !!!

 • gorol

  nich zrobią z tego muzeum będzie się lepiej opłacać i będzie większy pożytek

 • luluś

  Ruda Śląska staje się drugimi Świętochłowicami

 • A4

  STARBAG zatrudni na śląsku od zaraz 1500 pracownikow fizycznych gornicy mile widziani

 • lachu

  na rudzie już są drugi lipiny i chropaczów

 • abcde

  Nie jestem za zamykaniem czegokolwiek ale górnicy to swego rodzaju masochiści...wybrali sobie ten rząd (sprzedając się za bułkę jak to mawiają niektórzy) a teraz strajkują i narzekają że będą zamykać kopalnie. Wybrałeś taką władzę to przyjmij to na klatę i ponieś konsekwencje...

 • Jo

  Przypominam, że nasz rząd wybrał cały naród a nie tylko górnicy! Ba nawet ośmielę się stwierdzić, że większość górników nie głosowała na PiS. Oni już dawno wiedzą, że władza ma ich w [...]ie. Jak już czytam, że sprzedali się za bułkę to aż się słabo robi.. serio co wy ludzie macie z tymi bułkami? Ciemny naród skusił się na 500+, 13 emerytury, mieszkanie+ i co ino. To przez idiotów którzy głosowali na „dobrą zmienę” teraz mamy to co mamy.. Trzeba być ograniczonym żeby przypisywać to co się dzieje tylko górnikom.

 • Janek

  Górnicy mają w głębokim powarzaniu nauczycieli czy budżetówkę w której też będą cięcia... myślą tylko o sobie więc dlaczego cała reszta społeczeństwa ma się nimi przejmować... dlaczego te ich liczne związki nie dogadają z innymi grupami zawodowymi i nie zrobią czegoś więcej niż walka o kopalnie

 • edi

  Do następnych wyborów tam siedzieć bydziecie gitara wom Sasin przywiezie i elek. gitary możecie nucić to juz jest koniec nie ma juz nic.......łykaliście wszystko co obiecywali jak pelikan ryby,żal chorych i pokrzywdzonych nie idiotów

 • krystyna

  jak długo można dokładać do "interesu",Świat odchodzi od węgla. a inna sprawa poparliście tą władzę i jej zrządzanie,

 • pseudoekologi

  A Rosja buduje 6 nowych kopalni. Pożary w Ameryce a dym już nad Europą i co zamykać bo smog?

12345678

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również