Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zarząd PGG nie wdroży programu naprawczego polegającego na likwidacji KWK Ruda!

 • Dodano: 2020-07-28 16:00

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego spółki. Tak się jednak nie stało. Nowy program dla PGG i górnictwa ma powstać do końca września.

Wczoraj lotem błyskawicy Śląsk obiegła wiadomość o planie ratunkowym dla Polskiej Grupy Górniczej, który miał zakładać zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) i kopalni Wujek oraz obniżenia wynagrodzeń. Do informacji tych dotarli dziennikarze portalu BiznesAlert.pl.

Program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom

Dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego. Jednak przygotowany wcześniej przez zarząd PGG program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom. Powodem był brak akceptacji, wyrażany w ostatnim czasie przez przedstawicieli związków w odniesieniu do nieoficjalnych informacji o zawartości programu.

Rzecznik MAP potwierdził, że zarząd PGG przygotował szczegółowy plan restrukturyzacji spółki, ponieważ jednak związkowcy - na podstawie nieoficjalnych informacji - nie zaakceptowali go, ze strony wicepremiera Jacka Sasina padła propozycja powołania zespołu, który wypracuje ostateczny program.

"Ten dokument, zanim został przedstawiony górnikom, spotkał się z ostrą reakcją, ostrą kontestacją ze strony związków zawodowych. W związku, z czym od razu padła propozycja, że w takim razie będzie najlepiej - żeby nie tracić czasu, którego nie ma - przejść wspólnie ze związkowcami tę propozycję, popracować na dokumentach, i być może uda się wypracować jakieś rozwiązanie alternatywne, które będzie w pełni akceptowalne dla strony społecznej" - powiedział rzecznik ministerstwa aktywów Karol Manys dla PAP.

Zostanie powołana komisja

Podjęto decyzję o powołaniu zespołu roboczego, celem wypracowania propozycji programu naprawczego polskiego górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem Polskiej Grupy Górniczej, który mógłby zostać zaakceptowany przez wszystkie strony. W skład zespołu wejdą przedstawiciele pracodawców, strony społecznej, rządu oraz parlamentarzystów.

Senator Dorota Tobiszowska, która była obecna na dzisiejszym spotkaniu, opublikowałam w mediach społecznościowych sprawozdanie ze spotkania. Wynika z niego, że do 30 września br. powołany dzisiaj zespół roboczy musi przygotować program naprawczy dla Polskiej Grupy Górniczej, który określi zasady funkcjonowania spółki.

- Wypracowanie programu powinno nastąpić w korelacji ze zmianami w sektorze elektroenergetycznym spowodowanymi transformacją energetyczną - czytamy w piśmie.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zdementowało także informacje, że program przygotowany przez Zarząd PGG zakładał obniżenie wynagrodzeń oraz oświadczyło, że resort nie pracował nad programem likwidacji polskiego górnictwa do 2036 roku.

Związkowcy podtrzymują swój wniosek skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego o konieczności objęcia przez niego przewodnictwa w rozmowach dotyczących transformacji województwa śląskiego z uwzględnieniem transformacji sektora surowcowo-energetycznego.

Komentarze (118)    dodaj »

 • Gość

  Powiem tak że górnicy to najbardziej pretensjonalna grupa zawodowa.Zarabiają nieźle a ciągłe pretensje .Niewykształceni,raczej niewyrobieni .prostacy i niekulturalni a wymagania książęce

 • Strzelnica

  Ty tępaku,sam jestes po podstawówce,słoma z butów ci wystaje,ty o kultórze to tylko słyszałeś od kolegów mule ze wsi

 • Bob budowniczy

  Czytając twój komentarz można stwierdzić, że z ciebie jest wielki cham bez kultury. Na kopalniach na pewno jest więcej osób z lepszym wykształceniem od takiego prostaka jak ty. Tu też pracują ludzie po studiach i co najmniej ze średnim wykształceniem. Można też studia skończyć i mieć dwie lewe ręce do roboty i ty pewnie się do nich zaliczasz. Aha nie pracuje pod kopalnią.

 • wdowa

  Ryzyko zawodowe macie wliczone w system pracy, zgodziliscie sie na to, podpisaliście karte ryzyka zawodowego, swiadomie pracujecie w takich warunkach wiec skad te narzekania ? jak górnik zginie na dole rodzina dostaje odszkodowania, za które może sobie nawet dom kupic, a kierowca zawodowy, piekarz, budowlaniec gdy zginie nie dostaje nic, rodzina traci jedyne zródło dochodu, o takich sie nie mówi w TV, o wypadkach drogowych nie robi sie filmów, wiec skonczcie z tym narzekaniem, przed podjeciem pracy kazdy jest dorosły, wie gdzie idzie i jak ryzykuje , jak to czytasz i pracujesz na kopalni zrob wybór, zwolnij sie a nie marudz że tam cieżko i niebezpiecznie. W jakim innym dziale przemysłu dają takie odszkodowania rodzinom ? w zadnym!!! Znajomej mąż zginął na kopalni i dostała odszkodowanie łacznie z ubezpieczeniem prawie 800 tys zł + pokryli im koszty pogrzebu, domek kupili w górach , zyja normalnie, choc wspolczuje im oczywiscie , murarz zginie na budowie i zona musi sama spłacic kredyty, utrzymac mieszkanie i inne wydatki wiec prosze was górnicy nie narzekajcie, nie wzbudzajcie litosci wsród innych zawodów bo na prawdę zyjecie jak pączki w maśle

 • Gsbi

  Chłopie na co czekasz idź na kopalnie do roboty i też zarobisz te kokosy i potem pogadamyy

 • Marian

  osób zwiazanych z prawdziwym górnictwem na kopalniach jest zaledwie 20 - 25 % , reszta to dozór, kalfaktorzy, obsługa biur, zwiazki zawodowe, obsługa szybów, przewóz( ci wogóle nie widzieli sciany i przodka) warsztaty, i inni ściemniacze nazywajacy siebie górnikami ale kasa dla kazdego potęzna, kazdy idzie na emeryture po 25 latach , kazdy dostaje barbórke, 14, jubilata i odprawy kilka naście tysiecy zł czas z tym skonczyc, górnictwo to nie stajna świetych krów

 • Oki

  Marian walnij sobie baranka,bo jestrs strasznie tepy,to tak jakby napisac,ze na PKP pracuje kasjerka,ktora nigdy nie widziala np:Lokomotywy od srodka

 • Marcin

  dobrze ze zabrali deputat węglowy bo z jakiej racji emeryn siedzacy w domu ma za darmo dostawac dotacje do ogrzewania.Zabrać wszystkie przywileje, stawka 17,5 na godz i wtedy macie wybór pracowac albo zmienić prace.Zawód kierowcy, rolnika, stoczniowca, słuzby zdrowia i innych tez jest niebezpieczny a oni nie maja przywilejów i pracują, wiec mordki na kłódke , albo zostajecie w górnictwie albo wara z niego i kartofle zbierac na słoncu

 • Ert

  Milcz gamoniu,trzeba bylo sie uczyc

 • fsd

  Niestety. Biznes jest albo rentowny, albo nie. Taki świat. Jak nie zarabiasz, to upadasz. Jak nie zarabiasz, to nie ma pensji, Barburek, i wcześniejszych emerytur. A tu są! Gdzie indziej dają ci miłe "spadaj" na do widzenia, a w Kopalni 100 tyś. odprawy. Przykro mi, ale świat kopalni tego typu musi się kiedyś skończyć. Nie zarabiasz, to Cie nie ma. Czego ludzie nie rozumieją? Więc oddać górnikom kopalnie w zarząd i niech sami sobie rządzą i wypłacają. Życzę im jak najlepiej, niech pokarzą co potrafią.

 • Tlk

  Naucz sie pisac mule,ortografia sie klania

 • rudzianin

  " Barburek" ty lepiej wróć do szkoły, nie wypowiadaj się na temat o którym nie masz pojęcia. Górnicy w chwili obecnej są lepiej wykształceni niż Ty, co widać po twoich wpisach.

 • Tiaa

  To, że posiedli sztukę pisania na różnego rodzaju forach przy pomocy funkcji autouzupełniania tekstu jeszcze z nikogo nie czyni "wykształconego". Zawód górnik to nie żadne "wykształcenie" to jedynie kwalifikacja..

 • Mieszkanka

  Ja powiem tyle niech ci co mają takie pretensje że.ci górnicy nic nie robią niech tylko zjada na Dul i dojdą na przodek nie każe im robić i potem niech się wypowiedzą na temat gornictwa,. niech dają spokój górnikom wkoncu

 • Alicja

  praca na dole trwa kilka godz, max 3, reszta to dojscie i powrot, skoro komuś tam cięzko to nie musi tam pracowac, nikt na siłe ich tam nie trzyma, a jak juz zostaja to maja przywileje jakie nie maja inne zakłady, przebimbają 25 lat i w wieku 45 moga byc juz emerytami , maja bardzo poważne płace, , dodatki, wiec niech nie narzekaja a jak sie nie podoba taki system pracy to moga pracowac w zieleni miejskiej, kwiatki sadzic, ławki malować, wtedy bedą mieli świerze powietrze, wiec wybór prosty : rezygnacja z górnictwa albo zostaja i niech nie skomlą jak psy

 • Tlk

  Co ty tam mozesz wiedziec mule

 • Mieszkanka

  Ja powiem tyle niech ci co mają takie pretensje że.ci górnicy nic nie robią niech tylko zjada na Dul i dojdą na przodek nie każe im robić i potem niech się wypowiedzą na temat gornictwa,. niech dają spokój górnikom wkoncu

 • lolek

  Związkowcy się wszyscy tam zmieścili ? Przecież to setki darmozjadów. A tak po prawdzie, to nasze kopalnie to jest skansen. One nie maja nic wspólnego z rynkiem i gospodarnością. Powinno się odebrać wszystkie dodatkowe nagrody, deputaty i "nastki" i wypłacać tylko wtedy gdy jest zysk (tak jak w każdej normalnej firmie produkcyjnej), ograniczyć liczbę związków do np 3 albo zarządy związków wydzielić poza pracowników kopalń, urlopy i wolne tak jak wszędzie (20 lub 26 dni) no i praca do 55 a wtedy możliwość pomostówki 80%, nadzór nad zakupami i przetargami (nie wiem czy PGG podlega pod PZP) i może wtedy węgiel byłby o 25% tańszy i mógłby konkurować na rynku. Teraz to jest jakaś farsa. Górnicy fedrują by fedrować bo nikt nie chce tak drogiego węgla, ewentualnie zmuszane sa państwowe spółki żeby coś kupić i sprzedać nam potem droższy prąd.

 • Johns

  Panowie i panie w żadnym kraju państwo nie finansuje od lat prywatnych firm chyba że to pgg i TVP wszystkich odmian , więc przed wyborami obiecali wam lodowe góry ale jest lato i góry lodowe topnieją wraz z obietnicami . To jest tylko przedłużanie agonii . Jest mi zarazem bardzo przykro że dużo ludzi straci pracę i pewno będzie dużo tragedii rodzinnych ale niestety musicie się odnaleźć w rzeczywistości. Myślicie że Amazon po co buduje swoje hale.w pobliżu RS.? Myślę że nie bez powodu . Powodzenia wszystkim !

 • rudzian

  To idz pracować dla obcego kapitału , założą CI pampersa i będziesz ok, swoje miasto miej w czterech literach i pluj dalej do swojego gniazda . Co się stało z rudzianami , tyle nienawiści do górników , kto sieje tą propagandę na nich. Myślę, że to jest celowe , żeby skłócić Ślązaków , a Ślązacy zawsze trzymali się razem.

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również