Wiadomości z Rudy Śląskiej

Akcja protestacyjna w PGG. Górnicy z ruchów Bielszowice i Halemba protestują pod ziemią

 • Dodano: 2020-09-21 17:30, aktualizacja: 2020-09-22 16:41

W poniedziałek rozpoczęła się akcja protestacyjna w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy czekali z jej startem, mając nadzieję, że do rozmów o sytuacji w górnictwie bezpośrednio włączy się premier Mateusz Morawiecki. Tak się jednak nie stało. Po rannej zmianie górnicy kopalni Bielszowice rozpoczęli protest podziemny, dołączyli do nich górnicy z Ruchu  Halemba i KWK Wujek.

- Nie mamy żadnych sygnałów ze strony rządowej, czy to premier, czy jakakolwiek upełnomocniona delegacja rządowa zjawi się na rozmowach z Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Od godzin południowych na kopalniach rozpoczęły się spontaniczne protesty pod ziemią. Mamy na dzisiaj protesty pod ziemią w kopalni Ruda i Wujek. Mamy sygnały, że te protesty podziemne będą się rozprzestrzeniały, na tę chwilę, na większość kopalń, które są zrzeszone w Polskiej Grupie Górniczej - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" podczas konferencji prasowej.

Od ubiegłego poniedziałku na Śląsku obowiązuje pogotowie strajkowe, ogłoszone po fiasku rządowo-związkowych rozmów w Warszawie. Jak czytamy w "Dzienniku Zachodnim", w nocy minął termin, jaki górnicze związki zawodowe - niezadowolone z pomysłów rządu na górnictwo - dały premierowi Mateuszowi Morawieckiemu czas na włączenie się w negocjacje. Nic z tego nie wyszło. Górnicy są oburzeni, że szef rządu apele związkowców zignorował, nie przyjechał na Śląsk i nie włączył się do rozmów o przyszłości górnictwa oraz likwidacji kopalń. Premier bierze dziś udział w spotkaniu kierownictwa PiS w związku z kryzysem w koalicji.

Jeżeli premier nie przyjedzie porozmawiać z górnikami, w Rudzie Śląskiej w piątek, 25 września, o godz. 16 odbędzie się manifestacja.

- Dzisiaj podęliśmy decyzję, że takim kulminacyjnym protestem w tym tygodniu będzie demonstracja w Rudzie Śląskiej, całego społeczeństwa tego miasta oraz wszystkich organizacji związkowych, które działają nie tylko w górnictwie. Nie ma co ukrywać, że na dzisiaj to jest miasto, które najszybciej jest zagrożone strukturalnym bezrobociem. Mamy taką nadzieję, że mimo tej trudnej sytuacji w koalicji rządzącej, pan premier nie będzie czekał w nieskończoność. Żeby nie dopuścić do dramatów ludzkich, tych osób, które protestują obecnie na dole. Żeby jak najszybciej zjawił się tu albo on, albo upełnomocniona przez niego delegacja rządowa- powiedział Dominik Kolorz.

Najwięcej osób protestuje obecnie w Ruchu Halemba. Jak zaznaczył szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" podczas konferencji prasowej, liczba protestujących tam górników do godzin nocnych może zbliżyć się do stu, a nawet więcej.

Akcja protestacyjna w PGG. Górnicy z ruchów Bielszowice i Halemba protestują pod ziemią

Komentarze (144)    dodaj »

 • A4

  STARBAG zatrudni na śląsku od zaraz 1500 pracownikow fizycznych gornicy mile widziani

 • mirka putz

  wiecznie mają mało

 • kamil putz

  pozamykać i zalać

 • stop kibolom

  jak będzie protest w Rudzie to zaś na czele pójdą kibole z Nrsl gang żeby sobie pokrzyczeć i porzucać petardy

 • pawlas

  pozamykać te relikty przeszłości

 • michał widuch

  zamknąć nierentowne kopalniekoniec przywilejów

 • Doktorek

  Górnicy! Czy nie widzicie, że premier zaciera ręce na wieść o strajkach w kopalniach?! Sami się pozamiatacie, a o to rządowi chodzi.

 • Doktorek

  Górnicy! Czy nie widzicie, że premier zaciera ręce na wieść o strajkach w kopalniach?! Sami się pozamiatacie, a o to rządowi chodzi.

 • Wyborca

  Co do protestu to związkowcy powinni jechać na dół kopalni i protestować a nie ten zwykły Górnik co się ciężko narobił a związkowcy siedzą w biurach mają stawki nadsztygarów

 • centrala

  bo to znajomi znajomych nic nie robią kasa leci jak barbóra będzie to znowu beda balowac i zreć, dużo widze i slysze o czym na kopalni mówią a zwłaszcza o jednym takim

 • Koczor Donald

  Osoby które pobierają 500+ i innego typu bonusy za NIC nie powinni w ogóle zabierać głosu, że państwo do górnictwa dokłada. Trzeba być egoistą i pustakiem samemu brać co najmniej kilkaset zł co miesiąc z podatków innych obywateli i płakać, że z mojego podatku kilkadziesiąt zł pójdzie na coś innego. Na co i tak wpływu nikt nie ma. 500+ do zmiany bo się niektórym w du pach poprzewracało.

 • Karlus.

  Mosz recht.. 500+ i likwidacja nierentownych kopalń(czyli wszystkich w PGG i prawie wszystkich w JSW) i wetna się, że nawet po wypłaceniu odpraw rylom budżet niy bydzie mioł deficytu.

 • n4u

  Ja g dostałem, dzieci nie mam. Też jestem zdania, że firmy powinny konkurować na zasadach komercyjnych. Dokładanie pieniędzy do górnictwa, czy tvp to ich zwyczajne marnowanie - tak samo jak wszelkie zasiłki 500+, czy wypłaty posłów.

 • Darek

  Jak zamkną kopalnie i huty to na rudzie będą drugie lipiny.

 • Rysiek

  A nie sa

 • Wili

  Zrozumiecie co się stało gdy pozamykają kopalnie. To nie chodzi o górników to są ludzie którzy nie boją się pracy oni sobie poradzą. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne !!!! Te wiatraczki i bateryjki słoneczne zanim.znaczną działać trochę czasu upłynie. 80 procent energii jest z WĘGLA czy to się komuś podoba czy nie. Rosjanie nie będą tak chojni jak będą mogli dyktować ceny. Tusk chciał zbudować elektrownię atomową ponad 12 lat temu. Zarząd jest tej atomówki zgarniają kasę do dzisiaj.

 • symp

  [...]y, węgiel nie jest produktem hi-end a odkrywki wydobywają węgiel nieporównywalnie taniej. Rozumiem, że był to surowiec strategiczny 50-70 lat temu. Idąc Twoim tokiem rozumowania: stocznie, PGR-y, huty, fabryki samochodów to strategiczne przedsiębiorstwa i powinno się je dotować za wszelką cenę a w niektórych przypadkach reaktywować. To nie czasy Gierka...

 • fajerberga

  Odkrywki powiadasz... to teraz wyobraź sobie odkrywkę z poziomu 1200-1300 metrów... ha, ha, ha.

 • Mirusia T

  Z łupków też żadnego gazu nie da się wykrzesać,a tyle kasy na to poszło.Jeszcze zmarnują węgiel nasz polski węgiel.

 • Mirusia T

  Z łupków też żadnego gazu nie da się wykrzesać,a tyle kasy na to poszło.Jeszcze zmarnują węgiel nasz polski węgiel.

12345678

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również