Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ambulans pomiarowy ponownie w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2025-05-12 12:45

W odpowiedzi na postulaty mieszkańców Nowego Bytomia, władze Rudy Śląskiej po raz kolejny zwróciły się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach z prośbą o ustawienie ambulansu pomiarowego Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.

Jak poinformował Jacek Morek, wiceprezydent miasta od 8 maja ambulans stacjonuje na terenie Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej

– Ponownie zwróciliśmy się do WIOŚ w Katowicach celem ustawienia ambulansu pomiarowego Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ, który będzie dokonywał pomiarów stężenia gazów i pyłów emitowanych do środowiska w związku z prowadzoną na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń likwidacją zapożarowania hałdy w Nowym Bytomiu przy ulicy Niedurnego. Od dziś dzięki uprzejmości Komendanta, ambulans będzie stacjonował na terenie Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej.

Ambulans będzie monitorować m.in. stężenia pyłów PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, siarkowodoru, fenolu oraz związków aromatycznych, takich jak benzen, toluen i ksylen. Jak zaznaczył wiceprezydent, Straż Pożarna jako obiekt krytyczny objęta jest zakazem wstępu dla osób postronnych.

Kontrowersje wokół wcześniejszej lokalizacji

Sprawa lokalizacji ambulansu wzbudziła już wcześniej spore emocje. Początkowo pojazd pomiarowy ustawiono przy ul. Ratowników, co spotkało się z niezadowoleniem mieszkańców, którzy – jak zapewniano podczas spotkania 5 lutego – spodziewali się jego obecności w bezpośrednim sąsiedztwie hałdy.

Mateusz Duda, przedstawiciel mieszkańców Nowego Bytomia i Wirku, wystosował w tej sprawie oficjalne pismo, domagając się informacji na temat decyzji o lokalizacji, czasu trwania pomiarów oraz publikacji wyników.

Do zarzutów odniósł się Eugeniusz Malinowski z Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. Wyjaśnił, że ostateczna decyzja o ustawieniu ambulansu przy ul. Ratowników zapadła po analizie warunków terenowych – w pobliżu hałdy urządzenia pomiarowe mogłyby rejestrować dane zakłócone przez ruch pojazdów. Ambulans pobierał próbki przez miesiąc, a dodatkowo zainstalowano w sąsiedztwie hałdy pobierniki pyłu.

Wyniki dotychczasowych pomiarów

W dniach 5–11 maja 2025 roku przeprowadzono szereg pomiarów jakości powietrza w okolicach zapożarowanej hałdy w Nowym Bytomiu. Raport wskazuje, że w większości lokalizacji jakość powietrza była oceniana jako „bardzo dobra” lub „dobra”. Na przykład, w dniach 5, 6 i 7 maja, w rejonie ulicy Szyb Andrzeja i Obrońców Westerplatte, poziom pyłów zawieszonych (PM10) wahał się od 0 do 13 µg/m�ł, co klasyfikowało powietrze jako bardzo dobre. Z kolei w rejonie ul. Furgoła, wyniki były nieco wyższe, osiągając poziom 23 µg/m�ł w dniu 9 maja, co oznaczało „dostateczną” jakość powietrza.

Pomiar stężenia gazów, takich jak dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4) oraz tlenek węgla (CO), wskazał na ich niskie wartości, co sugeruje, że nie występuje bezpośrednie zagrożenie związane z emisją tych substancji w badanym rejonie. Jedynie w wybranych punktach, takich jak okolice garaży przy zapożarowanej hałdzie, zauważono wyższe stężenia pyłów PM10 oraz PM2,5, jednak były one wciąż poniżej wartości szkodliwych dla zdrowia.

Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy, najbardziej uciążliwe prace związane z gaszeniem hałdy Pokój II zakończyły się jeszcze przed Wielkanocą. Teraz przewidziana jest stabilizacja terenu oraz jego zazielenienie. Całkowite zakończenie rekultywacji hałdy zaplanowano na drugą połowę 2026 roku.

Czytaj więcej:

Komentarze (1)    dodaj »

  • Urwis

    Ciekawe co dziś w nocy wykrył ten ambulans bo capiło, że okna trzeba było zamykać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również