RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bezpłatny spacer po Orzegowie w ramach projektu „Familoki 2.0” już w niedzielę

 • Dodano: 2021-06-30 13:30

W najbliższą niedzielę, 4 lipca, o godzinie 16.00 zaplanowano spacer po Orzegowie. Wycieczka organizowana przez  Instytut Pracy i Edukacji potrwa około 2 godziny, a udział w niej jest bezpłatny.

Spacer po Orzegowie

Zbiórka odbędzie się o godzinie 16.00 przy skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i Orzegowskiej w Rudzie Śląskiej- Orzegowie.

- Jeśli nie macie planów na niedzielne popołudnie, to chcemy Was zaprosić na spacer z Familokami po Orzegowie. Projekt „Familoki” skupia się na historii kolonii robotniczych na Górnym Śląsku i Zagłębiu i życiu ich mieszkańców, tradycjach i zwyczajach. W ciągu ostatniego roku uczestnicy spotkań mogli poznać bliżej kilkanaście osiedli robotniczych w regionie. Przez najbliższe miesiące odbędą się kolejne spacery z Familokami po koloniach na Górnym Śląsku – wyjaśnia Kamil Iwanicki.

Podkreśla też, że Orzegów nie kojarzy się nam dziś z koloniami robotniczymi, takimi jak Nikiszowiec, czy Karmańskie, ale także tutaj możemy znaleźć wiele ciekawych przykładów familoków. 

- Orzegów rozwinął się znacznie w XIX wieku, dzięki Karolowi Goduli i jego spadkobierczyni Joanna Schaffgotsch z domu Gryzik. Podczas spaceru chcemy opowiedzieć, jak wielki oni mieli wpływ na rozwój Rudy Śląskiej i regionu. Wybierzemy się na wycieczkę po najważniejszych miejscach w dzielnicy - dodaje Kamil Iwanicki.

Co w programie zwiedzania?

Podczas niedzielnej wycieczki uczestnicy spaceru zobaczą m.in. stary cmentarz, gdzie chowano mieszkańców do lat 40. XX wieku, dawną koksownię Orzegów, która niedawno została zrewitalizowana i dziś pełni funkcje turystyczno-rekreacyjne, a także kościół pw. św. Michała Archanioła, orzegowski ratusz czy dawny hotel Victoria. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć TU!

Bezpłatny spacer po Orzegowie w ramach projektu „Familoki 2.0”

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj »

 • giekar@pocztaonet.pl

  No pewno interesujące. Polecam .!.

 • żymła z bajlagom

  szykownie je sie tak szpacjyrować i posuchać ślonski geszichty

 • Leon

  A zdjecia z Rudy i Wirku

 • boluś

  Takie atrakcje i to bezpłatnie ! Tylko w RUDZIE !

 • Rudzianin

  Tyś je boluś największą atrakcją naszego miasta..Powinni cie wystawić na rynku obok urzędu.,

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.