Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bieg Otwartych Serc to wyjście "do ludzi" - Elżbieta Kierzek

 • Dodano: 2018-02-07 14:30, aktualizacja: 2018-02-08 08:51

Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna (tzw. "Łukaszki") w Wirku ma swoje stowarzyszenie. Tworzą je rodzice, pracownicy i przyjaciele szkoły. Powstało ono w 2001 roku w celu wspierania niepełnosprawnych podopiecznych. Jedną z form działania organizacji jest Charytatywny Bieg Otwartych Serc. W lutym czeka nas druga edycja tej imprezy.

Elżbietę Kierzek, prezes rudzkiego Stowarzyszenia "Otwarte Serca" pytamy, jak i komu pomagają oraz dlaczego warto zapisać się na II Charytatywny Bieg Otwartych Serc.

Weronika Grychtoł: 17 lutego odbędzie się drugi Charytatywny Bieg Otwartych Serc. Proszę powiedzieć coś więcej o tym wydarzeniu.

Elżbieta Kierzek: Wydarzenie Bieg Otwartych Serc powstało  głównie z myślą  o integracji środowiska osób niepełnosprawnych  i ich rodzin z lokalną społecznością, naszego miasta i okolic. Szukaliśmy pomysłu  na wyjście “do ludzi", aby pokazać działalność naszego Stowarzyszenia, naszych podopiecznych i  znaleźć nowych przyjaciół. W I Biegu Otwartych Serc rok temu mieliśmy ponad 100 uczestników w biegu głównym i rodzinnym. Odbył się także symboliczny wyścig wózków dla  osób niepełnosprawnych na wózkach z opiekunami. Dzięki pomocy wielu osób  udało nam się stworzyć niepowtarzalną rodzinną atmosferę tego wydarzenia. Zyskaliśmy nowych przyjaciół Stowarzyszenia i przy okazji zebraliśmy środki na działalność. W tym roku wprowadziliśmy marsz Nordic Walking, zyskaliśmy więcej sponsorów nagród dla uczestników, będzie dodatkowa atrakcja i jak zawsze ciepła, kameralna atmosfera oraz  słynny już “żurek pani Karinki “.

Ile osób stanie na starcie, czy jeszcze można do nich dołączyć?

Zapisanych jest ponad 100 osób, czekamy jeszcze na pozostałe wpłaty. Zapisy internetowe będą do 14.02.2018  przez stronę www.elektronicznezapisy.pl, potem można się zapisać w dniu imprezy 17.02.2018 w Biurze Zawodów przy ul. Sygietyńskiego 6 w Rudzie Śląskiej -Wirku. Najważniejsze - nie ma limitu uczestników. Zapraszamy też do naszego wydarzenia na facebooku-u oraz na stronę www.bieg-otwartychserc-rsl.blogspot.com

Bieg to tylko jedna z wielu inicjatyw Stowarzyszenia - komu i jaką pomoc na co dzień oferujecie?

Nasze główne działania skierowane są na rozwój naszych podopiecznych, czyli  niepełnosprawne dzieci, młodzież i dorosłych  oraz ich rodziny. Chcemy zapewnić im pomoc w rehabilitacji i aktywizacji społecznej. Organizujemy i dofinansowujemy  hipoterapię, zajęcia na basenie, marsz z kijami, zajęcia artystyczne, warsztaty, artterapię, półkolonie letnie, obozy letnie, festyny rodzinne, wyjścia do kina, wyjazdy integracyjne dla rodzin Stowarzyszenia, spotkania świąteczne.

Stowarzyszenie ściśle współpracuje z kadrą Szkoły Podstawowej nr 12 Specjalnej  im. św. Łukasza - jakie projekty razem zrealizowaliście?

W związku z tym, że siedziba naszego Stowarzyszenia mieści się w budynku szkoły i członkami Stowarzyszenia są większości rodzice uczniów, absolwentów, przedszkolaków oraz nauczyciele, część naszych  działań  powiązanych jest z życiem szkoły np.”Zakręcona akcja z Łukaszkami“ - nasza zbiórka nakrętek, półkolonie letnie czy warsztaty, które odbywają się na terenie szkoły.  Bieg Otwartych Serc też jest ściśle związany ze Szkołą Podstawową nr 12  Specjalną, ponieważ  odbywa się na jej terenie i we współpracy z dyrekcją.

Stowarzyszenie działa od 17 lat - czy wciąż macie coś do zrobienia?

Środowisko osób niepełnosprawnych szczególnie narażone jest na wykluczenie społeczne, dlatego przynajmniej na jakiś czas zawsze będzie coś, co można zrobić, aby temu zapobiegać. Pomysłów mamy wiele, czasem brakuje rąk do pracy i czasu, gdyż sami jesteśmy rodzicami niepełnosprawnych dzieci, ale pracujemy nad tym. I z tego miejsca zapraszamy do kontaktu osoby chętne do pracy na rzecz naszej organizacji.

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • ella

  łojoj, przecież zatrują się tym smogowym powietrzem. biegi powinny być na śląsku zakazane.

 • hugo

  powinni zakazać biegów. oddychanie w smogu nie jest najlepsze dla zdrowia.

 • Biegacz uczestnik :)

  Wszystko Pięknie Tylko drogo- "za start w głównym biegu 40zł" - pozdrawiam

  • Biegacz uczestnik :)
   2018-02-07 21:14
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • bb

  Cel szczytny!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.