Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bykowina ma swoją plenerową biblioteczkę

  • Dodano: 2020-08-12 10:45, aktualizacja: 2020-08-19 11:27

Niedawno do użytku lokalnej społeczności trafiła biblioteka plenerowa w Bykowinie. To pierwsza biblioteka z książkami w postaci budki w tej dzielnicy. Dokładnie znajduje się ona na terenie Strefy Aktywności.

- Plenerowa Biblioteka powstała w ramach zadania wybranego przez mieszkańców w 2017 r. pt. "Dla każdego coś miłego do spędzania czasu wolnego" w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zadania nie udało się wykonać w terminie, jednak zgodnie z zapewnieniami prezydent Rudy Śląskiej, nawet niezrealizowane zwycięskie projekty w budżecie obywatelskim są i tak wykonywane, nawet w terminach późniejszych. Tak więc zostało ono wykonane z rocznym opóźnieniem. Zadanie było bardzo oczekiwane przez mieszkańców, gdyż w jego zakres wchodziło nie tylko wykonanie plenerowej biblioteki, ale też stołów i ławek w pobliżu grilla, których bardzo brakowało w czasie organizowania pikników osiedlowych, wygodnych leżakoławek z podnóżkami wzdłuż alei, siłowni, huśtawek i karuzeli dla najmłodszych - mówiła radna Ewa Chmielewska.

Czym jest biblioteka plenerowa? Biblioteka plenerowa nie jest żadnym budynkiem ani tym bardziej gmaszyskiem. To po prostu mały obiekt typu zamykany regał lub półki, z którego można nieodpłatnie wyjmować książki, aby na przykład poczytać sobie na ławce w parku.

Jakie są dokładniej zasady korzystania z biblioteki? Są bardzo proste: Możesz wziąć książkę lub czasopismo z półki i zabrać ze sobą. Po przeczytaniu możesz (choć nie musisz) odłożyć je na półkę. Z Plenerowej Biblioteki w Bykowinie można też korzystać na miejscu - w pobliżu jest dużo przestrzeni, gdzie można usiąść i przejrzeć książki lub czasopisma. W biblioteczce oprócz książek i czasopism znaleźć też można płyty oraz gry CD.

- Jeśli będzie zainteresowanie, biblioteczkę będziemy rozbudowywać o możliwość zostawiania kolejnych rzeczy, przydatnych w czasie spędzania czasu wolnego na strefie aktywności. Czas pokaże jakie oczekiwania mają mieszkańcy, bo to oni mają tutaj najwięcej do powiedzenia. Ja tylko składam projekty do Budżetu Obywatelskiego, a głosowania wygrywają mieszkańcy. Cała strefa aktywności w tym miejscu - włącznie ze street workout'em, grillem, statkiem powstała właśnie dzięki aktywnemu uczestniczeniu mieszkańców w głosowaniach na projekty w budżecie obywatelskim - mówiła radna Ewa Chmielewska.

Niedawno swoje książki w plenerowej bibliotece zostawił Dinuś - osiedlowa maskotka.

Jak zapowiada radna, w tym roku powstanie w okolicy bykowińskiej Strefy Aktywności powstanie również duża tyrolka, piramida i trampoliny w ramach projektu "Linowy zawrót głowy" (obecnie trwa wyłanianie wykonawcy).

- To już od 2013 roku wspólnie z mieszkańcami "walczymy" o uatrakcyjnienie tego miejsca - wszystko, co tutaj powstało to realizacje kolejnych projektów z budżetu obywatelskiego. Czekamy też jeszcze na wykonanie zaległego zadania z Budżetu Obywatelskiego, które miało być zrealizowane w 2019 r. - budowa tężni solankowej. Zgodnie z zapewnieniami Prezydent ma ona powstać jak tylko pojawią się środki finansowe - mówiła radna Ewa Chmielewska.

Zobacz także

Komentarze (22)    dodaj komentarz »

  • Siara

    Leżakoławka nie jest wcale wygodna. Niech radna zademonstruje j na tym wygodnie usiąść i jak z tego cuda zejść. Zamiast zamontować ławki, to wkopali takie ustrojstwa.

  • Cepelia

    Półeczki na książki rozumiem, ale po co taka ogroma tablica, to nie pojmuję. Zamiast tego, można by postawić jeszcze dwie inne budki na książki w innych częściach miasta.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.