Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Chcę stworzyć oddział przyjazny dziecku - Robert Szylo, ordynator Pediatrii

 • Dodano: 2017-09-20 07:45, aktualizacja: 2017-09-14 08:28

Przedstawiamy doktora Roberta Szylo, nowego ordynatora Oddziału Pediatrii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

 

Chcę sam stworzyć coś od podstaw, stworzyć taki oddział, który będzie przyjazny dziecku i rodzinie. Taki, który pozwoli tym małym pacjentom przeżyć trudne chwile w szpitalu w miarę komfortowych warunkach - mówi nowy ordynator rudzkiej Pediatrii, dr Robert Szylo.

 

Od września dr Szylo przejął obowiązki po wieloletniej ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Miejskiego w Bielszowicach dr n. med. Violecie Stachnowskiej-Golbie, która przeszła na emeryturę. Dr Robert Szylo pracował do tej pory w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii, wcześniej także w rudzkim szpitalu.

 

Po latach wrócił Pan do Rudy Śląskiej.

Dr Robert Szylo: Wracam, bo uważam, że ten szpital zasługuje na superoddział pediatryczny. Nie potrzeba wcale budować całego szpitala dziecięcego, żeby można było świadczyć usługi na poziomie szpitali klinicznych czy wysokospecjalistycznych. To jest dla mnie ukoronowanie dotychczasowej zawodowej drogi i największe wyzwanie. Myślę, ze dojrzałem do tego momentu, żeby spróbować coś zrobić po swojemu i zrealizować marzenia. Pracowałem w różnych miejscach, nabierając doświadczenia, wszędzie jednak dobro dziecka było postawione najwyżej.

 

Jakie priorytety stawia Pan sobie jako ordynator dziecięcego oddziału?

Podstawowym celem do osiągnięcia jest przeniesienie tego Oddziału do Goduli, to jest dla mnie priorytet. Chodzi o to, by mieć dostęp do pełnej diagnostyki i możliwość odbywania na bieżąco konsultacji specjalistycznych. W placówce w Goduli moglibyśmy korzystać z diagnostyki zarówno tomograficznej jak i rezonansu magnetycznego. Poza tym moim marzeniem jest zatrudnić na Oddziale konsultantów: kardiologa, neurologa, psychologa i radiologa. Ten ostatni będzie oceniał te najmniejsze dzieci pod względem ultrasonograficznym (USG głowy, stawów biodrowych), a przy okazji też przeszkoli personel. Tak by móc na bieżąco wykonywać badania USG i żeby móc szybko postawić diagnozę i ewentualnie przedsięwziąć kroki, które dadzą nam pewność w leczeniu już na samym początku, zaraz po przyjęciu pacjenta.

 

Chce Pan także doposażyć oddział w nowy sprzęt?

Marzę, aby na Pediatrii w Rudzie Śląskiej zagościł nowoczesny sprzęt medyczny. Chodzi o holter ciśnieniowy, gastrolyzer i pH-metr. Ten pierwszy pozwoli nam na badanie 24 godzinnego zapisu ciśnienia. Jak wiadomo dzieci coraz częściej obarczone są chorobami cywilizacyjnymi takimi jak otyłość i nadciśnienie. Oczywiście ze względu na to, że coraz więcej czasu spędzają przy biurku. Holter ciśnieniowy pozwoli nam określić z dużą dokładnością, czy mamy do czynienia z dzieckiem z nadciśnieniem i pokierować je od razu do odpowiedniego specjalisty, a przy okazji mając kardiologa na Oddziale, taki mały pacjent będzie miał wykonane USG serca i ocenę elektrokardiogramu. Gastrolyzer i pH metr to urządzenia, które na Oddziale Pediatrii posłużą poszerzeniu diagnostyki gastrologicznej. Pierwszy z nich, m.in. daje możliwość potwierdzenia lub wykluczenia nietolerancji laktozy u dzieci, pH metr natomiast poprzez 24 godzinny monitoring dziecka z dużym prawdopodobieństwem ocenia czy mamy do czynienia z pacjentem z refluksem żołądkowo-przełykowym. Mam nadzieję również na dobrą współpracę z Oddziałem Gastroenterologicznym pod kątem wykonania gastroskopii u dzieci starszych oraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii przy wykonaniu u małych pacjentów krótkotrwałych znieczuleń potrzebnych do wykonania badań obrazowych typu rezonans czy tomografia komputerowa.

 

Wielu rodziców zawozi dzieci do większych szpitali w okolicznych miastach.

Wiem, że sporo małych rudzkich pacjentów leczy się obecnie w ościennych szpitalach, ale my małymi krokami chcemy iść do przodu. Szpitale wielospecjalistyczne kierowane są do trudnych diagnostycznie pacjentów, my będziemy przede wszystkim koncentrować się na „pracy u podstaw”. Tak, żeby przekonać mieszkańców Rudy Śląskiej, że mogą się leczyć i diagnozować w tym szpitalu, a nie szukać pomocy gdzieś poza miejscem zamieszkania. Chcę podkreślić, że w moim zespole będziemy mieli nowych pracowników, specjalistów z pediatrii, którzy pokazują duże zaangażowanie i chęć pogłębiania wiedzy oraz wykorzystania jej w codziennej pracy. Stawiam na zespół ludzi z dużą energią, chcemy wspólnie budować nową jakość na rynku medycznym w Rudzie Śląskiej.

 

Dziękujemy za rozmowę.

Dziękuję.

 

Na oddziale dziecięcym w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach jest obecnie 20 łóżek dla małych pacjentów. Rocznie oddział przyjmuje ok. 1000-1200 dzieci.

Komentarze (35)    dodaj komentarz »

 • Mama

  Dziękuję z całego serca za szybkie i efektowne dobranie leczenia dla mojej małej Zuzi. Życzymy wszystkiego dobrego dla Pana oraz całego Personelu Medycznego.

 • Szczęśliwa mama

  Wspaniały lekarz, dzięki Panu Robertowi Szylo moja córka jest zdrowa, a miała wadę serca, którą podejrzewał lekarz, wystawił skierowanie do kardiologa i podejrzenia się potwierdziły. Nie wiadomo co, by było gdybym tam z córką nie trafiła. Dziękuję za wnikliwą opiekę w Wireckiej przychodni. Życzę Panu realizacji wszyskich zamierzonych planów.

 • Ania

  Wyjątkowy człowiek i wybitny lekarz z powołania! Panie Doktorze, życzę wytrwałości w dążeniu do celu i realizacji swoich życiowych planów.

 • Aneta

  Gratulacje super lekarz życzę aby Panu doktorówisię udało bardzo dobry lekarz super czlowiek

 • gimnazjalistka

  Super wiadomość. Gratulacje, Pozdrowienia od 15 letniej byłej pacjentki.

 • Anna

  Wreszcie zmiana Pani ordynator i oby zastępczyni Pani ordynator również.

 • Ilona F.

  Jeżeli moje dziecko miało by trafić do szpitala to tylko do Pana Ordynatora Roberta Szyki.Najlepszy wybór.Dziękuję.Dziękuję.Dziękuję.Za zdrową córkę.

 • Mama Mi

  Fantastycznie , trafny wybór. Wreszcie mozna będzie nie wstydzić sie za prehistoryczny oddział. Tylko zastanawiam sie gdzie była pani ordynator będzie teraz odpoczywac. Po tylu latach lenistwa i plugawego traktowania pacjentów i rodziców trudno jej będzie znaleźć wczasy z prywatnymi niewolnikami.

 • Marek

  Takich pseudo doktorów jest większość a takich doktorów Szylo to ze świeczką szukać.

 • MAMA EWY

  JA TEŻ PAMIĘTAM PANA DOKTORA Z PRZYCHODNI W WIRKU I UWAŻAM ŻE JEST SUPER LEKAREM MOJA MŁODSZA CÓRKA BYŁA ZAWIEDZIONA JAK PAN ODSZEDŁ GRATULACJE I POWODZENIA

 • Mama

  Super lekarz! Powodzenia

 • Rudzianka

  Idealny lekarz w idealnym miejscu i czasie. Dziękuję Panie Doktorze. Jak bedzie miał współpracowników tak oddanych pacjentom jak On to będzie bieda dostać się do Rudzkiej Pediatrii. Chore dzieci mogą czuć się bezpieczne a rodzice spokojniejsi.POWODZENIA PANIE DOKTORZE. :)

 • Kasia

  Bardzo dobry lekarz !!!!! :-) :-)

 • dd

  Kapitalny lekarz, podchodzi do każdego przypadku bardzo indywidualnie i z dużą empatią. Powodzenia Panie doktorze!

 • agata i artur

  Lekarz z powołania trzymamy kciuki pozdrawiam

 • Dorota Nowak

  Panie doktorze serdecznie gratuluję awansu zawodowego :) jednocześnie ubolewam ogromnie bo pewnie nie zastanę już Pana w Chorzów kiej przychodni w Batory :( nigdy w życiu nie spotkałam tak wspaniałego lekarza jak Pan. Człowiek z powołaniem i sercem dla dzieci i rodziców. Zawdzięczam Panu zdrowie Kacperka i Kubusia. Z całego serca dziękuję :)

 • Dorota P.

  Zgadzam się z Tobą. My gdy Pan Doktor był niegdyś w Rudzie - opiekę nad swoim małym synkiem powierzalismy właśnie mu. Jestem pełna nadziei, że również dr Rozewicz zrobi wszystko l by również choć kilka godzin w tygodniu w poradni która jest przy szpital mógł leczyć małych pacjentów. Pan doktor jest wspaniałym specjalistą, bardzo dobrym diagnostą i ma fantastyczne podejście do dzieci. Nie poddaje się nowym trendom jeśli nie uważa że są dobre a z drugiej strony wykorzystuje nowe możliwości jakie daje medycyna. Osoba, która zaproponowała Panu Doktorowi stanowisko ordynatora - dobrze wiedziała co robi i gratuluję tej decyzji. Panie doktorze życzę realizacji Pana planów i samych sukcesów zawodowych.

 • Agnieszka

  Życzę powodzenia Panu doktorów i i trzymam kciuki za realizację jego planów. Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Wspaniały lekarz.

 • Pacjentka

  Szkoda ze dopiero teraz ale lepiej późno niz wcale rudzi oddział dziecięcy to jedna tragedia , pomimo ze mam blisko wole jeździć do miast ościennych z dzieckiem . Była Pani ordynator zbyt długo tam"rządziła " po swojemu . Życzymy oby sie Panu udało . Oddziału nie trzeba przenosić wystarczy odpowiednio zadbać i zlikwidować "psychiatryk" a co do terenu wokoło lepiej jakby go sprzedali bo tam jest jeden wielki syf

 • noa

  Zlikwidować? Pacjentko, a gdzie niby ma się podziać psychiatria. Też jest niezbędna, choć zdecydowanie nie w sąsiedztwie pediatrii. I uważam, że zarówno oddział psychiatryczny, jak i pediatryczny na równi (!) zasługują na rewolucyjne, dobre zmiany. Szkoda,że tak późno, ale mam nadzieję, że w już w końcu coś dobrego zacznie się w tych tematach dziać.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.