Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co dalej z Przystanią? Nad ośrodkiem zawisły ciemne chmury!

 • Dodano: 2020-01-08 10:45, aktualizacja: 2020-01-20 12:06

Kochłowicka "Przystań" kiedyś tętniła życiem, stanowiła popularne miejsce odpoczynku i rekreacji, a dziś straszy. Mieszkańcy z radością przyjęli wiadomość, że w czerwcu ubiegłego roku w podczas przetargu wyłoniono nowego dzierżawcę ośrodka. Niestety, osoba, która wygrała przetarg, ostatecznie nie podpisała umowy dzierżawy. Teraz dotarły do nas informacje, że ośrodek może zostać zrównany z ziemią. Co się stało?

"Mimo tego, że "Przystań" jest zaniedbana i tak latem można tu spotkać wielu spacerowiczów i rowerzystów"

Mimo że "Przystań" na co dzień bardziej straszy, aniżeli zachęca do odwiedzin, przybywają na nią całe rodziny. Podczas ciepłych dni widać rowerzystów i biegaczy, dostrzec można spacerujących rodziców z dziećmi, wiele osób organizuje pikniki. Spotkać można tu także wędkarzy dzierżawiących stawy w ramach Stowarzyszenia Wędkarskiego "Karp". Wszystkich razi jednak niewykorzystany potencjał tego miejsca.

- Tu mogłoby być naprawdę pięknie. Mimo tego, że "Przystań" jest zaniedbana i tak latem można tu spotkać wielu spacerowiczów i rowerzystów. Myślę, że to miejsce ma ogromny potencjał - mówi pani Halina z Kochłowic.

"Przystań" kiedyś znajdowała się we władaniu KWK Nowy Wirek. W latach 70. tętniło życiem. Organizowano tam wypady dla pracowników, były imprezy, wybudowano basen i kawiarnię. Wokół stawu można było przysiąść na ławkach, znalazło się miejsce zabaw dla dzieci.

Początek końca?

Mieszkańcy z radością przyjęli wiadomość, że w czerwcu ubiegłego roku w podczas przetargu wyłoniono nowego dzierżawcę tego obiektu. Niestety, osoba, która wygrała przetarg, ostatecznie nie podpisała umowy dzierżawy. Teraz dotarły do nas informacje, że obiekt może zostać zrównany z ziemią. Co się stało?

Pod koniec października ubiegłego roku Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, działając w imieniu Skarbu Państwa Nadleśnictwa Katowice, wezwał Miasto Ruda Śląska do usunięcia z gruntów ośrodka posadowionych tam obiektów budowlanych i towarzyszącej im infrastruktury technicznej do dnia 2 kwietna 2020 roku.

- Miasto Ruda Śląska zamierzało utrzymać ośrodek "Przystań", jednakże grunt zainwestowany ośrodkiem "Przystań" stanowi własność Skarbu Państwa w zarządzie PGL Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Katowice. Zatem to Lasy Państwowe - jako zarządca terenu - mają decydujący głos w sprawie dalszych losów ośrodka. Gminie Ruda Śląska przysługuje (jedynie) roszczenie o zwrot nakładów poniesionych na wzniesienie budynków i obiektów ośrodka - pisał wiceprezydent Krzysztof Mejer w odpowiedzi na interpelację radnego Rafała Wypiora.

Rudzcy radni zapowiadają walkę o "Przystań"

Wielu mieszkańców Rudy Śląskiej negatywnie ocenia decyzję Lasów Państwowych. Walkę o "Przystań" zapowiedzieli rudzcy radni. Rafał Wypior zamierza zbierać podpisy pod petycją kierowaną do Lasów Państwowych.

- Martwi mnie ta odpowiedź, bo oznacza, że ośrodek może zniknąć z powierzchni ziemi. Myślę, że każdy z nas ma jakąś wizję na funkcjonowanie tego miejsca i aż żal patrzeć jak ono umiera. Jako społeczeństwo musimy pokazać, jak bardzo zależy nam na tym miejscu. Niebawem w tej sprawie rozpocznę zbieranie podpisów pod petycją kierowaną do Lasów Państwowych. Im więcej podpisów zbiorę, tym lepiej. Liczę na Wasze wsparcie w tej kwestii! - napisał Rafał Wypior na swoim Facebook'u. - Musimy działać i liczę na zgodę i współpracę z każdym, komu przyszłość tego miejsca leży na sercu - dodał.

Radna Ewa Chmielewska również liczy, że wspólnie z władzami miasta oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, który w imieniu miasta administruje teren uda uratować się ośrodek.

- Liczę na to, że wspólnie z Zarządem naszego miasta oraz MOSiR-em, który zarządza ośrodkiem "Przystań", uda się uratować to piękne miejsce, z którym zapewne wielu z Was, tak jak i ja, mamy związanych wiele wspomnień. Ja, chociażby z racji tego, że jeżdżę na rowerze, spędzałam tam mnóstwo czasu i nie wyobrażam sobie lasu bez tego ośrodka. Zapewniam, że jeśli tylko będzie taka propozycja czy potrzeba, to bardzo chętnie włączę się do działań w sprawie ratowania Przystani. Powinno się jak najszybciej podjąć rozmowy z Lasami Państwowymi, by znaleźć wspólnie rozwiązanie. Zawsze warto rozmawiać, gdyż, jak to się mówi, nie ma sytuacji bez wyjścia. Wiemy też wszyscy, że również na ogłoszony wiosną przetarg było wielu oferentów, nie tylko ten jeden, który zrezygnował... Liczę, że dołożone zostaną wszelkie starania, by Przystań uratować. Musi się udać! - czytamy w poście radnej.

Będziemy monitorować tę sprawę!

A jakie jest Wasze zdanie? Czy mieszkańcy i miasto powinni walczyć o "Przystań"? Piszcie w komentarzach!

Co dalej z Przystanią? Nad ośrodkiem zawisły ciemne chmury!

Zobacz także

Komentarze (60)    dodaj komentarz »

 • Szpila

  Zamiast głosów to trzeba by zbierać pieniądze... Zrzutka.pl pomagam itp. może ktoś rzetelny by się tym zajął. Lajkami i głosami się to nie uratuje

 • Mieszkanec

  Normalka Standart Dziedzic+Mejer=Ruina MiastaKto na nich głosował ?

 • Mariusz

  i dobrze niech to zruwnaja z ziemia, nie kupilbym piwo po 5 zlotych.

 • A idz pan w...

  To się kup w markecie siki za 1,5 bydziesz zadowolony ze rzic napieresz. Tak jest jak sie patrzy inno na swoje koryto i temat przrwodni to Jo.Sa ludzie sa rodziny jwst ponad 130 tys mieszkancow moze oni chca

 • Mieszkaniec

  Prezydentem jest osoba o wykształceniu budowlanym, która pracowała w pomocy społecznej - czyli cały czas na zapewnionym wikcie - zero własnej inwencji, ryzyka i angażowania własnych pieniędzy! W takiej sytuacji jak jest "Przystań" potrzeba manegera osoby obronę z wyobraźnią. To miejsce ma ogromny potencjał i Miasto mogłoby zrobić dobry biznes tym bardziej ze nie wszystko należy przeliczac na pieniądze. Niestety do wyborów daleko a my powoli schodzimy na dno.

 • The Truth

  "dobry biznes tym bardziej ze nie wszystko należy przeliczać na pieniądze" czy ty z koniem na łby się pozamieniałeś ??? czyli co ktoś ma prowadzić biznes i dopłacać żeby garstka ludzi się cieszyła ?? Syf kiłe i mogiłę można oglądać na Borówce i to wystarczy

 • Mieszkaniec

  Naucz się czytać ze zrozumieniem taka umiejętność przydaje się w życiu! Chodzi mi o to, że w niektórych sytuacjach (nierentownych) państwowe firmy przejmują inicjatywę bo są w stanie dopłacać do interesu, a w tym konkretnym miejscu oprócz kasy liczy się jeszcze całość tematów związanych z pozytywnym relaksem mieszkańców i przetrwaniem miejsca, które po całkowitym zamknięciu byłoby nie do odzyskania!

 • mietła

  Zamykac to dziadostwo,botodziura bez dna.

 • Darek.

  Mamy najgorszego prezydenta w 60- letniej historii miasta!!! Zero pieniędzy na sport , upadają kluby Urania Grunwald Pogoń Slavia Wawel, upadają ośrodki rekreacji jak Przystań . Ta pani (celowo z małej litery) robi pośmiewisko z naszego miasta i stacza nas na margines !!!!

 • Normal

  Sport jest bardzo ważny, to fakt - ale... Sport to nie seniorzy kopiący za duże pieniądze piłkę, sport to nie duże prywatne obiekty sportowe, ale przede wszystkim to dyscypliny pomagające utrzymać na lata zdrowe stawy, mięśnie i kondycję (i to promowany szczególnie wśród dzieci i młodzieży), sport to podziwiana przez ludzi rywalizacja najszybszych, najsilniejszych, najzdolniejszych ludzi... Kiedyś największe zakłady przemysłowe w naszym mieście utrzymywały kluby piłkarskie, budowały osiedla, budowały ośrodki wczasowe nad morzem i w górach, a teraz wszyscy by chcieli, żeby te wszystkie obowiązki wykonywało miasto. "To se nie da !". Miasto nie może inwestować w prywatne obiekty, a kolejnych stadionów na utrzymaniu MOSIR-u, też nie chce, bo skąd pieniądze na ich utrzymanie. Wszyscy chcą podwyżek wynagrodzeń, kolejnych programów "+", zwolnień z podatków, tanich mieszkań, dobrych dróg - super, tylko jak to zrealizować ?! Jedna czwarta budżetu każdej gminy to MOPS i pomoc społeczna. W wielu przypadkach pomoc jest kierowana dla alkoholików, leni, czy oszustów pracujących na czarno i wyłudzających pieniądze od państwa. Gdyby zmienić ustawy obdarowujące "nieroboli", to pewnie (na przykładzie Rudy Śląskiej) z blisko 200 mln na MOPS można by przenieść 50 mln na sport. Ale to już sprawa rządzących krajem. Oczywiście nikt tego nie zmieni, bo leni jest więcej niż sportowców, a podczas wyborów liczy się każdy głos...

 • Zosia

  Mamy chory Urzad bo chca wszystkie pieniadze za dzierzawe, niech to wyremontuje pani prezydent i zarabia i robi tam kokosy.

 • Bóg do

  Momy zaradnych radnych łoni zbierom podpisy, bydzie dobrze. Farorz zbiere piniądze łod parafian na ratunek Przistani.

 • Adolf

  zbulić i postawić Biedronka !!! Tam nie ma nigdzie marketu w okolicy !!!

 • Gizd

  Żeby ten artykuł był sprawiedliwy i chcący cokolwiek wyjaśnić, to trzeba by dać możliwość wypowiedzenia się drugiej stronie - dowiedzielibyśmy się dlaczego ktoś tej umowy nie podpisał. A tak, to mamy artykuł o Mieście, które chciało dobrze i jakimiś złym kimś, kto nie podpisał umowy.

 • boluś

  Jak to nie ma w Rudzie parków? Som i to w nadmiarze ! Dlatego som tak PIEKNIE DOCINANE I WYCINANE przez rządzonco głupawka. myśla że w ramach rozwoju Miasta przez demolowanie i zbywanie na PRZYSTAŃ tyż przijdzie kolej' aż niebezpiecznie przypominać "władcom" o tym terenie' jeszcze go ZREWITALIZUJOM i po ptokach!

 • qaz

  W tym mieście dzierżawa to parodia biznesu. Kilka lat temu miałem dzierżawę od UM, to jak się rozkręciło to po dwóch latach podnieśli opłatę o 600% no i trzeba było zrezygnować z interesu. Podobnie zrobili ze słowiczkiem na Wirku. Czekali kilka lat, aż facet wyremontuje i ociepli budynek a później mu wypowiedzieli umowę.

 • Zbigniew

  Ale zdajesz sobie sprawę, że właścicielem terenu są Lasy Państwowe, nie miasto a twoj komentarz jest nie na temat?

 • Szkoda słów

  Fajnie ! Tylko, że "Słowiczek" nie należy do Miasta, tylko do stowarzyszenia o tej nazwie. I to samo stowarzyszenie wypowiedziało umowę dzierżawcy. A co do artykułu - cóż, żyjemy w Polsce, a tutaj z lasami państwowymi czy rodzinnymi ogródkami działkowymi nikt nie wygra. Epoka się zmieniła, a relikty przeszłości pozostały, bo mniejszość tak chce. Lasy Państwowe mają swoje działki na terenach różnych powiatów, o nic nie dbają, ale postawionych na ich terenach nakładów nie pozwalają czasem nawet remontować. A w tym samym czasie wycina się puszczę białowieską, bo jeden człowiek tak chce...

 • Mieszkaniec pipidowki ruda sl

  Zakasac rękawy i walczyć o to miejsce. Gdzie sa władze miasta? Snieta Krolowa ? Zero pomysłu na to miasto. Może warto bylo wykupić albo wymienić na cos lub inne miejsce ? To prawda nikt nie zainwestuje jak nie ma zaplecza chociażby w postaci gwarancji dzierżawy na lata. To tak jak teren za tesco wielkie planu a efekt...Z wielkim piecem sie dało dogadac toZ lasami tez. Tylko checi potrzeba.Moze miasto moglo utworzyc spolke i dzialac albo dawac gwarancje!

  • Mieszkaniec pipidowki ruda sl
   2020-01-09 08:30
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Pol

  Gdzie mozna złożyć podpis albo sprzeciw?

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.