Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co z separatorami na ulicy Piłsudskiego?

 • Dodano: 2018-01-19 15:00

Wracamy do sprawy ścieżki rowerowej na ulicy Piłsudskiego. Separatory od lat komplikują utrzymanie jej w czystości, a w okresie zimowym także odśnieżanie. Czy magistrat rozważa ich likwidację?

Piasek z kół samochodów, błoto, a w okresie zimowym także śnieg utrudniają korzystanie z drogi rowerowej biegnącej wzdłuż ulicy Piłsudskiego w Kochłowicach. Mechaniczne czyszczenie i odśnieżanie ścieżki komplikują drogowe separatory, które pojawiają się na wysokości ulicy Weteranów. Mają kilka centymetrów wysokości i wydzielą na jezdni półtorametrowy, jednokierunkowy pas tylko dla rowerzystów. Zapytaliśmy w rudzkim magistracie, czy rozważana jest opcja usunięcia tych elementów.

Separatory zostały wykonane w ramach inwestycji współfinansowanej przez fundusze unijne. Biorąc pod uwagę powyższe, zachodzi konieczność zachowania trwałości projektu unijnego - wyjaśnia Barbara Mikołajek-Wałach, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Oznacza to, że separatory nie mogą zostać usunięte do 2022 r.

Wskazujemy jednocześnie, że separatory, jako elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego mają za zadanie oddzielić ruch samochodowy od rowerowego, a ułatwienie odśnieżania jezdni nie może być przedkładane ponad bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego - dodaje naczelnik Wałach

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • darek

  Mamy to wśród naszych mieszkańców dużo ludzi narzekających na wszystko , droga rowerowa jest jaka jest ale mamy ją można się poruszać rowerem bez stresu że jakieś autko nam w tyłek wiedzie co jeszcze kiedyś było realnym zagrożeniem , Panie Tadeuszu brud spada na drugie miejsce .

 • zuzik

  Jest taka ścieżka jaka jest, tylko mioteł by projektant robotę miał do 2022r

 • pol

  pseudo ściezka rowerowa, niebezpieczna i niezdrowa.

 • czytelnik

  Prosta sprawa: dojść do tego kto to wymyślił i zaprojektował a potem usunąć tę osobę ze stanowiska. Może się też okazać że to ta sama osoba która tak pięknie spartoliła Górnośląską.

 • Iks

  Dlaczego spartoliła? Górnośląska jako chyba jedyna droga ma ścieżki (odseparowane od pasów ruchu) po obu stronach ulicy. Jest też pozwężana gdzie się dało i jest szansa, że nie przybędzie już na jej koncie zdarzeń śmiertelnych...

 • Chmiel z Wirku

  Nie da rady bo to wszystko jedna klika.

 • Tadeusz Domżalski TKK TIGRIS

  Wiele razy monitowaliśmy w sprawie czystości. Ścieżek obiecane było przez Urząd Miasta rozwiązanie tego problemu. Czekamy nadal.

  • Tadeusz Domżalski TKK TIGRIS
   2018-01-20 12:57
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • observer

  No to teraz drodzy rowerzyści macie jasność...gdybyście chcieli kiedyś interweniować w sprawie syfu zalegającego na ścieżce rowerowej, to:1. Nie można jej skutecznie oczyścić bo są separatory2. Separatory są i będą bo to dla Twojego bezpieczeństwa rowerzystoDziękuję i do widzenia;)

 • kolarz

  prosze niech pani naczelnik wsiadzie na rower i na tym odcinku jadac rowerem wyprzedzi innych rowerzystow jadacych wolniej , przez te seperatory mozna sie wywrocic i i mozna wpasc pod auto

 • Pyjter

  A Pan. Wałach to chyba na głowę upadł.... proponuje go posadzić na rowerze i niech się przejedzie tamtędy ze dwa razy...

 • kolaż

  To Pani Wałach .

 • Biker

  Według mnie te separatory tylko pogarszają bezpieczeństwo rowerzysty. Odblaski po pół roku od oddania do użytku odpadły. Minięcie innego rowerzysty grozi upadkiem bo separator ogranicza manewr. Jednym słowem: jak marnotrawi się unijne pieniądze. A wystarczy pojechać do Katowic :)

 • ech

  Odwodnienia pod lasem, gdzie tworzą się olbrzymie kałuże też nie można zrobić by nie naruszyć "trwałości projektu" ?

 • fafik

  Przede wszystkim te separatory to kompletne tandeta a przy tym niebezpieczna bo po oderwaniu się takiego czegoś od asfaltu oponie grozi przebicie przez wystającą śrubę Wystarczyłoby dobra farbą oznaczyć skraj ścieżki no i częściej tę ścieżkę czyścić bo błoto i woda na niej to norma

 • Rowerem po drogach

  "Separatory od lat komplikują utrzymanie jej w czystości, a w okresie zimowym także odśnieżanie", to tak jakby napisać, że znaki ograniczające prędkość komplikują szybką jazdę a bariery na autostradach utrudniają zawracanie... Chyba po coś te separatory tam są. Nie obchodzi mnie to, że nieudolnie próbuje się tłumaczyć syf na ścieżce. Chcę być bezpieczny i lepiej jak tam są niż jakby ich miało nie być. I jeszcze jedno, czy progi na osiedlach też komplikują odśnieżanie ulic bo po każdym świeżym opadzie urwanych jest coraz więcej z tych progów?

 • UE

  Te separatory to badziew, przez nie drogi sa tylko brudne i po deszczu stoi tam woda. Nie jezdzisz na kole to sie nei wypowiadej. Jakbys roz tam przejechol to bys wiedziol ze to szajs.

 • asdf

  " ułatwienie odśnieżania jezdni nie może być przedkładane ponad bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego - dodaje naczelnik Wałach"No tak, jazda po śniegu i błocie to jest k**** bezpieczna jak piknik na polu... minowym.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.