Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czarnek: 10 stycznia szkoły wrócą do stacjonarnej nauki, nie ma co do tego wątpliwości

  • Dodano: 2021-12-14 09:00

10 stycznia szkoły wrócą do stacjonarnej nauki, nie ma co do tego wątpliwości – stwierdził w poniedziałek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Zdalna nauka tylko do 9 stycznia?

Minister był pytany w Polsat News, czy zapowiedziana nauka zdalna w szkołach w okolicach przerwy świątecznej – od 20 grudnia do 9 stycznia – może być przedłużona.

"Trzy dni będzie zdalnej nauki w przyszłym tygodniu (20, 21, 22 grudnia, potem jest wolne od zajęć – PAP) oraz trzy dni po świętach (3, 4, 5 stycznia – PAP), cztery w zasadzie, bo jeszcze 7 stycznia, a potem wracamy do stacjonarnej nauki i pracy, co do tego wątpliwości nie ma" – zaznaczył.

Minister edukacji i nauki stwierdził, że nie jest entuzjastą pomysłu obowiązkowych szczepień dla nauczycieli.

"Spowodowanie, żeby od pierwszego marca do pracy mogli chodzić wyłącznie nauczyciele zaszczepieni, mogłoby doprowadzić do sytuacji (Ś) braków kadrowych, na które systemu edukacji nie stać" – zaznaczył.

Pytany, czy szkoły byłyby sparaliżowane, ocenił, że bezwzględnie tak

"Dlatego nie mogę zgodzić się na sytuację, w której przymus oznaczałby, że część nauczycieli, którzy nie zechcą się zaszczepić, straci pracę" – powiedział.

Czarnek akcentował, że rozumie wszystkie działania, które zmierzają do tego, by jak najszybciej skończyć z pandemią.

"Natomiast wszystkie decyzje muszą być racjonalne i wyważone, żeby, krótko mówiąc, nie wylać dziecka z kąpielą" – dodał.

Pytany, czy w szkołach będzie promocja szczepień, czy też tylko informacja, szef MEiN powiedział, że "to będzie rzetelna informacja o tym, że można i warto się zaszczepić".

"Ja jestem zaszczepiony przeciw COVID-19 trzema dawkami, jestem zaszczepiony przeciw grypie. Świetnie się czuję, czuję się bezpiecznie. Polecam wszystkim – zaszczepcie się" – powiedział.

"Natomiast nie przyjmuję do wiadomości chamskiej retoryki i takiej tępej agitacji, propagandy w rodzaju: ciemnogród, średniowiecze, nienaukowcy, (...) to obrażanie ludzi, którzy z jakichś powodów mają lęki. To są oczywiście powody bardzo często nieracjonalne, to są również pewne głupoty przez antyszczepionkowców rozsiewane. Ale trzeba zrozumieć ludzi, którzy się boją" – mówił minister.

Można, jak przekonywał, trafić do takich osób tylko racjonalną argumentacją pokazującą np. ile osób umiera, ile spośród nich było zaszczepionych.

"To są argumenty, które powinny przemawiać. To są argumenty o podłożu naukowym – wskazał. (PAP)

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj »

  • Rodzic

    Mam nadzieję, że nauczyciele będą do tego czasu już zaszczepieni. Nie chcę nadal narażać zdrowia mojej rodziny przez nieodpowiedzialność nauczycieli.

  • Hak

    Mam nadzieję, że cała Twoja rodzina jest zaszczepiona. Liczę na to, że dzieci też zaszczepisz.

  • Rodzic

    Tak, jesteśmy wszyscy zaszczepieni w rodzinie i mimo, że dzieci w szkole ciągle mają kontakt z zakażonymi i klasy trafiają na kwarantannę to na razie jeszcze się trzymamy zdrowo. U naszych niezaszczepionych sąsiadów bardzo mocno chorowali, ale jakoś też już są po wszystkim i mam nadzieję, że powikłań nie będą mieli. Wydaje mi się, że te szczepienia jednak coś dały, ale czas pokaże co będzie dalej...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.