Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy na rynku w Nowym Bytomiu powstanie plaża? Znamy stanowisko miasta w tym temacie!

 • Dodano: 2019-07-22 13:15, aktualizacja: 2019-07-24 09:31

Ostatnio rudzcy radni - Rafał Wypior i Łukasz Wodarski - rozpoczęli dyskusję na temat wprowadzenia zmian na rudzkim rynku. Padł nawet pomysł, by zmienić betonowy plac w plażę! Czy władze miast przychylą się do tej propozycji?

Rynek w Rudzie Śląskiej nowe oblicze zyskał 9 lat temu. Jeszcze podczas kadencji prezydenta miasta Andrzeja Stani zapadła decyzja o jego przebudowie. Plac Jana Pawła II miał wreszcie pełnić funkcję rynku. Prace ruszyły w 2009 roku - drzewa wykarczowano, trawę i kwiaty zastąpiono betonem. Poznikały przesłonięte cieniem alejki wraz z ławkami, na których chętnie przysiadali mieszkańcy, zwłaszcza osoby starsze. W miejsce tego niewielkiego parku pojawił się betonowy plac, a na mim fontanna - no i kilka ławek, na których próżno szukać wytchnienia od upału.
 


Patelnia, "betoniarnia" czy lotnisko - to tylko kilka określeń dotyczących rudzkiego rynku. Wielu mieszkańców naszego miasta, w tym radni chcieliby zmienić oblicze rynku. Podczas jednej z dyskusji padł nawet pomysł, by zmienić betonowy plac w plażę!

W ostatnim czasie w mediach pojawiła się informacja, że Mysłowice na swoim rynku stworzyły plażę. Z ciekawości odwiedziłem to miejsce. Przyznam, że pomysł jest interesujący, a widząc go, dostrzegłem, że możemy spróbować wdrożyć go na naszym rynku. Do tego celu możemy wykorzystać jedną z połówek betonowej płyty – rynku. Sporą ilość piasku można wysypać na odpowiednio zabezpieczonym gruncie, zaś kierując się świadomością kosztów, proponuję, aby ten piasek w okresie zimy wykorzystać do posypywania miejskich chodników. Palmy, które możemy spotkać w Chorzowie, czy Katowicach mogą posłużyć jako elementy tworzące odrobinę cienia - mówił Rafał Wypior.

Radny proponuje także zorganizowanie na rynku pokazów filmowych w plenerze. Podobne wydarzenia w okresie wakacyjnym odbywają się w Halembie i Kochłowicach.

- Rozszerzając funkcjonalność tego miejsca, możemy pomyśleć o projektach miękkich. Przy Aquadromie sprawdza się formuła kina letniego na plaży, w Kochłowicach kino letnie odbywa się w Parku na trawie. Możemy to powtórzyć i przyciągać ludzi na plażę przed Urzędem Miasta. Pomysłów na to miejsce może być naprawdę wiele. Mieszkańcy sami bardzo często te pomysły podsuwają, dlaczego z nich nie skorzystać? - dodaje rany Wypior.

Tak prezentują się rynki w Mysłowicach i Chorzowie.
 


Jak się okazało, tak zwana trwałość projektu, która blokuje wiele możliwości komercyjnego wykorzystania rynku przez miasto, zakończyła się jeszcze w grudniu 2018 roku. W ubiegłym miesiącu informowaliśmy, że miasto przygotowuje nową koncepcję rynku. Plaża na rynku jednak nie powstanie!

Nie planujemy utworzenia plaży na rudzkim rynku. Tego rodzaju ogólnodostępna atrakcja funkcjonuje już w mieście od kilku lat - przed Aquadromem w Halembie - mówi Krzysztof Piecha, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. - Obecnie trwają prace koncepcyjne dotyczące przebudowy Placu Jana Pawła II. Jest to jeszcze faza wstępna. Temat ten będzie wymagał szerokiego rozeznania i konsultacji z mieszkańcami - dodaje.

A jakie Wy macie pomysły? Co miasto powinno zmienić na rudzkim rynku?

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (43)    dodaj komentarz »

 • kris

  ten kto podjął decyzje żeby zamienić piękny park na patelnie gdzie można smażyć jaja powinien beknąć i to ostro !

 • Jorg

  Były prezydent miasta

 • ZEFEL

  TYM RADNYM KTÓRZY CHCĄ PLAŻY CHYBA ODBIJA,,,

 • Ekolog

  Drzewa , alejki i kwiaty !!!!!!! Plaża jest dobra nad wodą . A w mieście park jest potrzebny i zieleń. Nic tak nie relaksuje jak natura .

 • ....

  Ja, a patologia będzie urządzała plażowanie 24/7

 • Ola

  Wszystko jedno ale zróbcie tam CIEŃ

 • Lola

  Wszystko jest lepsze od tego betonu..

 • Hala

  A ja bym wolala powrot do przeszłości do zielonych drzew dajacych w upalne dni schronienie do pieknych kwiatow wokół laweczek na ktorych moga odpoczywac zarowno starsi ludzie jak i mamy z malymi dzieciaczkami tak bylo kiedys pieknie zielono przytulnie! A teraz w upalne dni patelnia na ktorej siedzac na laweczce mozna dostac udaru slonecznego z nieczynna straszaca przyjezdnych/ bo mieszkancy się juz oswoili/ fontanna przeciez ten plac to prawdziwa żenada a nie wizytowka miasta

 • Aga

  I tu pani ma rację z tamtym parkiem mam piękne wspomnienia a przede wszystkim spędziłam tam dzieciństwo

 • Aga

  I tu pani ma rację z tamtym parkiem mam piękne wspomnienia a przede wszystkim spędziłam tam dzieciństwo

 • Ika11

  Plaża i nago[...]...... przed kościołem i nazwa zmienić z Jana Pawla na Szatana naszym rzadzacym calkiem odbija nic dziwota tak rzadzila PO i dalej rzadzi nie dowiarki pieniadze dostaja lepiej jakby nasza wladza zajela sie chodnikiem w Halembie pare metrow a na to nie ma pieniędzy oby do jesieni

 • Rudzianin

  Jak to w PO zjenali sprawę, pan Stania i jego kolesie

 • boluś

  cyrk i zoo w jednym już tam jest " plaża tyż sie przido . po kawusi strudzeni urzędnicy bydom sie mogli zrelaksować na plaży'

 • KtoŚ

  Lepiej zasadzić kukurydzę bo już nic z tym nie da się zrobić

 • Rafaello

  Ja bym proponował stworzyć prawdziwe rosarium kwiatowe z laweczkami fontanna A nawet dwoma wcale nie dużymi.dewastacji by nie było bo była by kontrola w dzień urzędników A w nocy monitoring

 • Bytomianka

  Do plaży duży basen z trsmpoliną niech urzedasy na główkę skaczą....

 • widz

  super pomysl!!!! ale basen bez wody

 • RudzkiObserver

  Należy odtworzyć to co zniszczono 10 lat temu. Zlikwidować beton, posadzić duże drzewa (tak! da się to załatwić) - ja bym poszedł w mieszane liściasto-iglaste (sosna, świerk). Poza tym ławeczki, fontanna (duża i mała), trawnik, kwiatki... Czy to powinno kosztować miliony? Przy rozsądnym zaplanowaniu tej roboty - nie sądzę.

 • Nina

  Dokładnie

 • Zwolennik zieleni

  Jestem zdecydowanie za,brakuje nam przeciez czystego powietrza,powinno byc coraz wiecej zieleni a nie betonu.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.