Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy Ośrodek Przystań w Kochłowicach znajdzie dzierżawcę? Lasy Państwowe ogłosiły przetarg

 • Dodano: 2021-05-21 12:00

Ważą się losy kochłowickiej "Przystani". W marcu tego roku wiceprezydent Krzysztof Mejer w imieniu gminy podpisał z nadleśniczym Stanisławem Jeziorańskim porozumienie w sprawie przekazania tamtejszych budynków Lasom Państwowym. Teraz PG LP Nadleśnictwo Katowice ogłasza nabór ofert na dzierżawę obiektów. Czy znajdzie się chętny?Kompleks „Przystań” znajduje się w Lesie Panewnickim przy ul. Księżycowej 3 w Rudzie Śląskiej- Kochłowicach. W latach 70. ubiegłego wieku, kiedy zarządzała nim KWK Nowy Wirek, był popularnym miejscem rekreacji. Na terenie „Przystani” organizowano wówczas rozmaite imprezy dla pracowników zakładu, ale nie tylko. Wybudowano basen i kawiarnię, a wokół stawu postawiono ławki. Sytuacja zaczęła się zmieniać, kiedy teren ten przejęła gmina, czyli od 1999 roku, a ośrodek zaczął podupadać. Choć Ruda Śląska mogła rozporządzać zabudowaniami, to znajdowały się ona na obszarze należącym do Lasów Państwowych, a jak informował wiceprezydent Krzysztof Mejer, uniemożliwiało to remont ośrodka. 

Przetarg na wyłonienie dzierżawcy nie zakończył się sukcesem

Iskra nadziei na odnowę ośrodka pojawiła się w czerwcu 2019 roku, gdy w wyniku przetargu udało się wyłonić dzierżawcę. Finalnie okazało się, że nie zdecydował się on na podpisanie umowy. Pat trwał, a sytuacja pogarszała się. Zaledwie 4 miesiące później Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, działając w imieniu Skarbu Państwa Nadleśnictwa Katowice, wezwał gminę do usunięcia obiektów budowlanych i towarzyszącej im infrastruktury technicznej. Sprawę udało się jednak załagodzić, bowiem w marcu 2021 roku wiceprezydent Krzysztof Mejer, reprezentując miasto Ruda Śląska, podpisał z nadleśniczym Stanisławem Jeziorańskim porozumienie w sprawie przekazania tamtejszych budynków Lasom Państwowym. Jak informował wówczas, „w ten sposób po wielu latach rozwiązaliśmy „węzeł gordyjski”, który uniemożliwiał remont ośrodka”.

Rozpoczęto poszukiwania dzierżawcy terenu

W połowie maja 2021 Lasy Państwowe opublikowały ogłoszenie w sprawie „Dzierżawy zespołu obiektów gastronomicznych wraz z gruntem i infrastrukturą towarzyszącą pod prowadzenie działalność gastronomicznej – Księżycowa 7, Ruda Śląska”

Jak czytamy w dokumentacji przetargowej, w skład zespołu obiektów gastronomicznych wchodzi:

 • budynek usługowy (nr inw. 109/1813) - pow. użytkowa 296,50 m2,
 • budynek gospodarczy z wiatą (nr inw. 108/1815) – pow. użytkowa 18,10 m2 , 
 • hangar na kajaki (nr inw. 109/1814) – pow. użytkowa 69,90 m2,
 • grunt i infrastruktura towarzyszącą,
 • grunt przeznaczony na parking. 

Do kiedy można się zgłaszać?

Potencjalni dzierżawcy muszą dostarczyć swoje oferty w zamkniętej kopercie do sekretariatu Nadleśnictwa Katowice ( Katowice, ul. Kijowska 47 b, 40-754 Katowice) do 1 czerwca 2021 roku, do godziny 12.00. Aby wziąć udział w konkursie, należy wpłacić wadium wynoszące 20 tys. zł.

Z kolei 25 maja będzie można przyjechać i zapoznać się z obiektem. Taka opcja zostanie umożliwiona w godzinach 11:00 - 14:00 i po wcześniejszym umówieniu oględzin w sekretariacie Nadleśnictwa Katowice tel. 32-2525141. 

Po otwarciu ofert komisja dokona wyboru dzierżawcy. Głównym kryterium wyboru będzie cena, a minimalną stawkę dzierżawy ustala się na kwotę 3.500,00 zł netto/miesiąc + należny podatek VAT. 7. Szczegółowe informacje na temat naboru można uzyskać u pracownika Nadleśnictwa p. Moniki Wojewodzic nr tel. 517-243-266.

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Luk

  Jeśli to taka ”żyla złota”, to dlaczego lasy państwowe same nie zarządzają tym obiektem?

 • ??

  A czy przypadkiem nie powinno być tak, że w przypadku takich miejsc nie powinno brać się pod uwagę w pierwszej kojelnojsci pomysłu jaki będzie ktoś miał na to a nie po prostu kto rzuci więcej hajsu?

 • Ls

  Super biznes. Szczególnie teraz, w dobie nieustannych lockdownów.

 • *>v

  Wyburzyć ,posprzątać ,oddać matce naturze .

 • alojz

  Dzierżawa powinna być za symboliczne pieniądze a jak już to w przetargu start od np. 10 zł. LP powinny się cieszyć, że ktoś w ogóle przystąpi do przetargu. A tak komuna trwa. Lasy Państwowe po tych masakrach jakie robią z drzewostanem raczej powinni pomyśleć nad zmianą swej nazwy gdyż za chwilę będzie mocno nie adekwatna do rzeczywistości

 • papagaj

  Jaki tam las barzoły smieci ,jakby ogulny bajzel,przeto dac tacalosc darmowo,abedzie dzierzawca sie mioł zato chenc bracmodernizowac.

 • n4u

  innymi słowy znów wracamy do punktu wyjścia: "wyremontuj płacąc 3500/msc, a jak wyremontujesz to ci podniesiemy czynsz".Wg mnie dzierżawca powinien być zwolniony z czynszu tak długo aż nie zwróci się nakład na infrastrukturę.

 • Pracownik majowy

  Dokładnie, płacenie tak wysokiego czynszu za coś co jest ruiną to jakaś kompletna bzdura. Ludzie krytykują tzw. prywaciarzy, a lasy państwowe chcą się dorobić tanim kosztem. Dostaną kasę, ktoś wyremontuje i bajlando. Widać, że tam dalej srogi komunizm.

 • Karl

  ***** prywaciarzy

 • Pracownik majowy

  ***** ciebie

 • Karl

  Spróbuj pajacu

 • Pracownik majowy

  Sam to robisz sobie na każdym kroku, także nie potrzebujesz mojej pomocy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.