Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Darmowa komunikacja miejska - rozmowy trwają i nie są łatwe - Andrzej Nowak

 • Dodano: 2015-08-26 09:00, aktualizacja: 2015-10-01 13:51

Pytamy w rudzkim urzędzie, co dalej z pomysłem darmowych przejazdów liniami autobusowymi w mieście. Odpowiedź nie jest konkretna: Musimy być cierpliwi, rozmowy trwają.

Temat wprowadzenia w Rudzie Śląskiej darmowego transportu zbiorowego na liniach autobusowych funkcjonujących w granicach miasta to sprawa poruszana przez władze miejskie od czasu wyborów samorządowych. Mieszkańcy wielokrotnie dopytywali, co będzie z darmowymi przejazdami autobusowymi. Zaniepokojeni brakiem informacji urzędu na temat planowanej bezpłatnej komunikacji miejskiej postanowiliśmy zapytać jeszcze raz u samego źródła, jak wygląda ją przygotowania do tego przedsięwzięcia i co w tej kwestii udało się już załatwić. Niestety odpowiedzi nie są dla mieszkańców zbyt zadowalające.

Na nasze pytania odpowiada Andrzej Nowak, pełnomocnik Prezydenta Miasta Ruda Śląska ds. transportu zbiorowego:

 

Barbara Pilocik: Jaki termin obecnie wchodzi w grę jeżeli chodzi o wprowadzenie w mieście bezpłatnej komunikacji miejskiej?

Andrzej Nowak: Temat wdrożenia bezpłatnego, autobusowego transportu wewnątrzmiejskiego jest dla nas priorytetem. Od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy z KZK GOP. Temat jest bardzo trudny i od samego jego początku zdawaliśmy sobie z tego sprawę. Na chwilę obecną trudno mówić o terminach. Rozmowy trwają i powtórzę - nie są łatwe, gdyż w grę wchodzi także finansowanie komunikacji.

Czy miasto jest już po rozmowach z KZK GOP ws. nieprzedłużenia umowy na usługi transportowe wewnątrz Rudy Śląskiej w dalszych latach?

Rozmowy z KZK GOP są toczą się w wielu aspektach  - od praktycznego, czyli bardziej funkcjonalnego wykorzystania taboru autobusowego obsługującego Rudę Śląską, po kwestie ekonomiczne. Nie jest tajemnicą, że dążymy do tego, by rachunek tego przedsięwzięcia był jak najniższy.    
 
Warto w tym miejscu dodać, że wszystkie działania podejmowane dotychczas w temacie wdrożenia w Rudzie Śląskiej wewnątrzmiejskiej bezpłatnej komunikacji autobusowej zmierzają ku temu, by komunikacja publiczna była bardziej przyjazna dla pasażera, praktyczna i funkcjonalna. Także w zakresie przebiegu linii autobusowych. W tej sprawie najważniejszy będzie głos mieszkańców. Naszym założeniem jest to, by transport zbiorowy stał się konkurencyjny dla transportu samochodowego. 
 
 
Co już ustalono w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej? Czy są znane trasy przejazdu, ilości linii itp.?
 
W chwili obecnej ze względu na złożoność prowadzonych działań zmierzających do wdrożenia w życie pomysłu bezpłatnego transportu nie mogę precyzyjnie udzielić odpowiedzi na to pytanie. 
 
 
W styczniu 2015 padły z Pana ust słowa, iż być może już w tym roku zacznie funkcjonować choć jedna linia bezpłatnej komunikacji. Czy uda się to wykonać?
 
Tak, miałem nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się wprowadzić na jednej z linii autobusowej bezpłatny przejazd, jednakże z racji trudności i złożoności tematu nigdy nie deklarowałem dokładnej daty rozpoczęcia testów związanych z bezpłatną komunikacją. Z perspektywy czasu mogę zdecydowanie powiedzieć, że tego typu działania potrzebują spokoju i... cierpliwości. 
 
 
W związku z tym, że pierwsza umowa z przewoźnikiem kończy się wraz z końcem stycznia 2016 roku, do kiedy będziemy musieli poczekać na zmianę wszystkich linii na bezpłatne?
 
Ze względu na szereg rozmów w tym temacie prowadzonych z organizatorem transportu zbiorowego, nie mogę udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Chciałbym na zakończenie wszystkich uspokoić: Ruda Śląska nie chce występować ze struktur KZK GOP-u. Wręcz przeciwnie, nadal chcemy być w Związku, gdyż specyfika Śląska i umiejscowienie naszego miasta w centrum konurbacji górnośląskiej wymaga współpracy z innymi miastami. 
 
 
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.
 
 

Komentarze (42)    dodaj komentarz »

 • Zbyszek

  Nic z tego nie będzie. Szkoda rzecznika bo został wystawiony na ostrzał. Nikomu z władzy na tym nie zależy, żeby była darmowa komunikacja. Wszyscy mają w tym interes żeby ostało się tak jak jest. Tym bardziej jak ktoś (prezydent od PR) dojeżdża do pracy z Bytomia to nic na tym nie zyska ;) Darmowo miało być w Rudzie - dla Rudzian. Ale oni mają nas w nosie, a szczególnie tacy najemnicy spoza Rudy.

 • babcia Aniela

  Trele morele i fandzolenie.Pełnomocnik " nie mogę" na pewno nie korzysta z transportu publicznego, o czym świadczą jego wypowiedzi. Panie N.- fikcją i kłamstwem jest, że staracie się o dobro mieszkańców. Wielokrotnie otrzymywaliście sygnały od zmotoryzowanych Rudzian, że ci chętnie zrezygnowaliby z dojazdu do pracy własnymi samochodami, gdyby dobrze i atrakcyjnie w kosztach funkcjonowałaby komunikacja miejska. Zatruwacie własne miasto, oszukujecie mieszkańców obiecując gruszki na wierzbie, nie znając realiów ich życia codziennego. Chciałabym doczekać czasów, gdy moje autko będzie służyło na dojazd na niedzielny obiadek do wnuka, albo na zakupy. Póki co czeka mnie odpalanie co rano mojego Bardzo Małego Wozu z parkingu, podzielając losy wielu mieszkańców bloku, dzielnicy, miasta. Jednocześnie mam świadomość, że jestem lokalnym trucicielem, potencjalnym zabójcą i burżujem dla wielu Rudzian, z czego muszę się spowiadać. Ale panie N.- proszę się nie zamartwiać- nie brakuje mi cierpliwości...do następnych wyborów!

 • observer

  Uśmiechnięta buzia Jędrusia oznacza że sprawa jest finalizowana. Przecież nie śmieje się z naiwnych którzy uwierzyli pani Prezydent w darmową komunikację, prawda?

 • henry

  w kzk gop siedzi cało banda platformy i oni tego koryta nie puszczą

 • toffi

  Co Wy tak narzekacie, nie widzicie że prace wrą, Pan doradca ma rozłożoną mapę - tak więc lada moment trasa zostanie wytyczona:))))))

 • toffi

  Co Wy tak narzekacie, nie widzicie że prace wrą, Pan doradca ma rozłożoną mapę - tak więc lada moment trasa zostanie wytyczona:))))))

 • zawiedziony 70

  Znam jednego radnego z Wirku,który przed wyborami obiecywał busy z oś.Paderewskiego,już nawet dziękował i zapewniał mieszkańców , że sprawa załatwiona z mównicy na jednej z sesji RM.Został wybrany a busów jak nie ma,tak nie ma.Daliśmy się oszukać ostatni raz jego uśmiechniętej gębie.Czas zacząć rozliczać radnych z ich obietnic przedwyborczych.

 • inkasent

  A kiedy doczekamy sie nowoczesnych tramwajów ? Nawet w Sosnowcu jeżdzą karliki a unas 40 letnie trze[...]e złomy.

 • ika11

  a dlaczego bilet w jedną stronę nie może być w cenie 1,50 w Rudzie ślaskiej tyle było gadania przed wyborami a teraz co nic nie można pomyśleć i zrobić jak nie za darmo to niech sa w takiej cenie 1,50

 • Tomasz G.

  Przed wyborami prosiłem wszystkich na forum o głos na Marka Wesołego. Nie posłuchaliście. To teraz macie obraz tego jak łatwo daliście się nabrać obiecankami pani prezydent. Możecie to zmienić w przyszłości. Pozdrawiam wszystkich naiwnych i oszukanych.

 • karol V

  Jak wszyscy politycy tak i Wesoły z czasem miałby spore grono naiwnych, którym można wcisnąć każdy kit i dalej by mu wierzyli jak i tych, którzy czuliby się oszukani, bo nie spełnił obietnic. Politycy to najgorszy rodzaj człowieka niezależnie od opcji. Tylko ludzie cały czas dają się nabierać na ich słodkie kłamstwa.

 • Reksio

  Jak rozmowy trwają ? Czyli Prezydentowa nasz oszukała ? W czasie wyborów mówiła, że wszystko dograne.

 • xxx

  W następnej kampani bydzie darmowy prąd

 • zenek

  Dopłaty do paliwa dajcie lepiej a nie jakieś darmowe busy dla patologi ;)

 • lecho

  mam ci moze placic za taksy.stac cie na auto to stac cie na paliwo jak nie to je sprzedaj.jezdze ciezarowym od jutra biore sie za patologie w osobowych

 • as

  Dowcip: Jeździ średnio 20km/h nie ma z tyłu drzwi i jest 50 stopni latem? Autobus linii 146

 • as

  Darmowa komunikacja to był tylko chwyt żeby patologia w rudzie dalej głosowała w wyborach. Po za tym nawet jeśli by na prawdę wprowadzili darmową komunikację to byłaby ona w 100% adekwatna do stanu pojazdów komunikacji w rudzie, które są jednymi z najgorszych na Śląsku.

 • don wasyl wielkopolski

  Endrju, nie dej sie tym wiecznie niezadowolonym oszołomom. Najlepij jest siedzieć za komputerem i na wszystko narzekać, trudnij coś zrobić. To ino stado, nic poza tym.

  • don wasyl wielkopolski
   2015-08-28 17:25
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • kierowca

  Ale to stanowisko chyba powstało po to, by wspomagać koncepcje darmowej komunikacji jak sie nie mylę. Co to jest wszystko?

 • Fala

  Płacic sie nie podoba,to na furmanki roweryicheja na zielono trawka,noi na fujarce gracaładnie pedałowac idoprzodu.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.