Wiadomości z Rudy Śląskiej

Do Rudy Śląskiej może trafić ponad 7 mln zł w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych

 • Dodano: 2020-06-26 17:15, aktualizacja: 2020-07-05 11:03

Do Rudy Śląskiej może trafić ponad 7 mln zł w ramach nowego rządowego programu wsparcia – Funduszu Inwestycji Samorządowych. Wczoraj przed Urzędem Miasta senator Dorota Tobiszowska przekazała wraz z posłem Markiem Wesołym na ręce Kazimierza Myszura symboliczny czek na kwotę 7.392.090 zł.

Według informacji rządu Fundusz Inwestycji Samorządowych o wartości 6 mld zł ma wspierać inwestycje samorządów, potencjalnie zagrożone wobec spadku wpływów do samorządowych budżetów.

O szczegółach programu oraz o środkach, jakie w jego ramach może pozyskać samorząd, powiedzieli podczas briefingu prasowego senator Dorota Tobiszowska i poseł Marek Wesoły.

- Dzisiaj myślę, że to bardzo radosna chwila dla Rudy Śląskiej i dla wszystkich samorządów w Polsce. Program, o którym chcemy dzisiaj powiedzieć, jest programem, który równo traktuje wszystkie gminy, bez względu na swoje poglądy czy położenie na mapie Polski. Każda gmina w Polsce skorzysta z tego programu w tym Ruda Śląska. Mam nadzieję, że ta informacja uspokoi władze Rudy Śląskiej, jeżeli chodzi o te straty w budżecie, o których mówili. Bo przecież nie Prawo i Sprawiedliwość i Zjednoczona Prawica są odpowiedzialne za pandemię. Pan prezydent Andrzej Duda, jeżdżąc po Polsce, zainicjował fundusz dla samorządów. Wsłuchując się w słowa prezydentów, że są ubytki w budżetach i myślę, że dzisiejsze przedstawienie tego programu, to odpowiedź na wołanie samorządów. My jesteśmy otwarci na dyskusję i dialog - mówił poseł Marek Wesoły.

Fundusz ma zapewniać wsparcie, które zapobiegnie rezygnowaniu przez samorządy z inwestycji przygotowanych i zaplanowanych już w ich tegorocznych budżetach lub wieloletnich prognozach. Środki Funduszu miałyby być przekazywane samorządom na ich wniosek, bez zbędnej biurokracji.

Minimalna założona wartość dotacji z Funduszu Inwestycji Samorządowych dla gmin i powiatów to 0,5 mln zł, a maksymalna dla największych miast - 93 mln zł. Z puli Funduszu wynoszącej 6 mld zł, 2,6 mld zł ma trafić do gmin wiejskich i gmin miejsko-wiejskich. Jednocześnie z 6 mld zł 1 mld zł ma zostać rozdysponowany w powiatach ziemskich, a 5 mld zł - w gminach i powiatach grodzkich.

Szacowana łączna kwota wszystkich inwestycji zaplanowanych w tegorocznych budżetach samorządów lokalnych to ok. 50 mld zł. Fundusz da więc ponad 10 proc. wsparcia do tych przedsięwzięć.

- Program to 6 mld na tarczę przede wszystkim dla samorządów, 5 mld dla gmin i 1 mld dla powiatów. W Rudzie Śląskiej jest to kwota 7 392 090 zł. Są to stricte pieniądze, które zostaną przekazane władzom miasta w taki bardzo prosty sposób, a mianowicie to jest wniosek samorządu do wojewody, który się składa o przyznanie tych środków na inwestycje. Kolejny etap to proponowany i wstępny harmonogram, który władze miasta muszą przedstawić. Na początku sierpnia rozpocznie się nabór wniosków, który zakończy się w połowie sierpnia. Na początku września pieniądze zostaną wypłacone - mówiła Dorota Tobiszowska.

Zobacz także

Komentarze (22)    dodaj komentarz »

 • grzegorz

  czy ten Gentleman co drzwi nogami otwierał ?

 • Andrzej Rosa

  Czy czek jest na okaziciela, a okazicielem jest Kazik?

 • boluś

  nawet jak ta kasa trefi do Rudy to zaopiekuje sie niom" czyli prze[...]i" DUET b.EGZOTYCZNY czyli Pinokio i Pepa. szkoda kasy!

 • olo

  Najpierw zabrali a teraz wspanialomyślnie dają

 • Abcde

  Nie dają a mogą dać...po wyborach temat ucichnie. Prezes kazał to oboje przyjechali wciskać kit wyborcom. W reszcie kraju Ślązacy są persona non grata... źródło zarazy... jakoś ta dwójka w tym temacie nie zrobiła nic. Żal słuchać i oglądać

 • olo

  Zobaczymy po wyborach

 • andre

  Nie wierzę PiSowi

 • Henryk Czyż

  Nie wierzę PO bo kłamało i nadal kłamie swoich wyborców.

 • Truda

  Marketingowo wygląda to świetnie.I tyle.Ciekawe czy lud to kupi?

 • Ja

  I tak na sam koniec kampanii pis owce przyjeżdżają do Rudy jeden za drugim i obiecują. Pewnie daty są przypadkowe.

 • Górnik

  może trafić a trafiło robi dużą różnicę. propagandy "faryzeuszy" ciąg dalszy

 • Gigi

  Zdążyli jeszcze wcisnąć się z tematem przed ciszą wyborczą. Kolega ma fajną drukarkę kolorową, jak wydrukujemy symboliczny czek to pójdziemy na rynek i będzie też radośnie. 30 lat później, a tu dalej kiełbaska wyborcza, sorki...krupnioki.

 • Darek

  Pewnie władze naszego miasta będą niezadowolone.

 • Jo

  A was cisza wyborcza nie obowiązuje?

 • może

  Może trafi, a może nie trafi

 • Cast

  Buhehehhehe, niezła kiełbasa wyborcza:) Znaleźli się nasi politycy:)

 • Sławomir

  Fajnie. A kiedy subwencja oświatowa pokryje w 100% zapotrzebowanie gmin ? Tym bardziej teraz, po podwyżce płacy nauczycieli. A kiedy firmy będą płaciły podatki w gminach, gdzie faktycznie działają ? A nie, że dyrekcja w Katowicach, oddziały w Rudzie, i podatki spływają do Katowic. Najlepszy przykład górnictwo. Zniszczona rudzka ziemia, szkody górnicze, zniszczone ulice, a pieniądze z podatków w Katowicach...

 • Ryl

  A ja obiecuje 10 mln. Warunek muszę wygrać e totka.

 • Hr

  Ale propaganda. Ja [...]e. W żywe oczy z ludzi baranów chcecie zrobić.

 • takpytam

  Pytanie dlaczego to wsparcie finansowe odbierał Radny Kaziemierz Myszur, a nie ktoś z prezydentów.Czyżby dyshonor, obraza ,zwykły foch albo może wstyd,że tak się najeżdżało na Pis a tu jak się dowiadujemy co chwilę jakieś grube pieniądze jednak do miasta idą .

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.