Wiadomości z Rudy Śląskiej

Do Rudy Śląskiej trafi ponad 8 mln zł szkolnictwo zawodowe oraz promocję samozatrudnienia

 • Dodano: 2020-08-12 06:15, aktualizacja: 2020-08-12 06:26

Do Rudy Śląskiej trafi ponad 8 mln zł z funduszy unijnych na wsparcie szkolnictwa zawodowego oraz promocję samozatrudnienia.

Projekty, którym przyznano dofinansowanie w rozstrzygniętych ostatnio konkursach, będą realizowane przez 5 zespołów szkół oraz instytucje otoczenia biznesu - Rudzką Agencję Rozwoju „Inwestor” i Śląski Inkubator Przedsiębiorczości.

Środki z Unii Europejskiej są szczególnie cenne teraz, kiedy pandemia koronawirusa wstrząsnęła gospodarką. W obliczu tych trudności nie do przecenienia są działania, które przygotowują uczniów do lepszego funkcjonowania na rynku pracy, jak i kierowane są do osób chcących założyć własną działalność gospodarczą – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Zespoły Szkół nr 1, 2, 3, 5 i 7 będą realizować projekt „Nowoczesna kadra - przedsiębiorczy uczeń w Rudzie Śląskiej”

 Jest on skierowany do 263 uczniów oraz 31 nauczycieli kształcenia zawodowego z tych placówek – mówi Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty w rudzkim Urzędzie Miasta. – Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na diagnozę potrzeb przeprowadzoną jesienią 2019 roku i zakłada organizację doradztwa edukacyjno-zawodowego, staży i kursów zawodowych dla uczniów. Natomiast nauczyciele będą mieli możliwość podniesienia swoich kompetencji poprzez udział w studiach podyplomowych czy kursach doskonalących – informuje.

Wartość projektu to 1 961 490 zł, a dofinansowanie wyniesie 1 863 415 zł.

Partnerem w realizacji wspomnianego przedsięwzięcia będzie Rudzka Agencja Rozwoju „Inwestor” Sp. z o.o. Sama RAR również aktywnie pozyskuje środki unijne i właśnie przyznano jej 1 875 784,60 zł na wart 1 942 968 zł projekt z zakresu promocji samozatrudnienia, zatytułowany „Rozwój, firma, sukces!”. Adresowany jest on do 26 osób powyżej 30. roku życia z subregionu centralnego województwa śląskiego, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej i które należą do poszczególnych grup: osoby bezrobotne, osoby bierne zawodowo, imigranci, repatrianci, reemigranci, osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny, ubodzy pracujący oraz osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych oraz cywilno-prawnych.

Projekt polega na kompleksowym wsparciu osób mających zamiar założyć działalność gospodarczą – mówi Paweł Knop, dyrektor Biura Projektów RAR „Inwestor”. - Każdy z uczestników przejdzie szkolenia z zakresu rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej, otrzyma też jednorazowe finansowe wsparcie inwestycyjne w wysokości 23 050 zł oraz dodatkowe wsparcie finansowe pozwalające pokryć bieżące wydatki związane z działalnością przez okres pierwszych 12 miesięcy prowadzenia firmy w wysokości ok. 2800 zł netto miesięcznie – podaje.

Nabór do projektu przewidziany jest na październik 2020 r.

Rozpoczynanie działalności przez uczestników oraz otrzymywanie wsparcia finansowego planuje się od stycznia 2021 r.

W konkursie dotyczącym promocji samozatrudnienia dofinansowanie przyznano również Śląskiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości Sp. z o.o. To aż 4 345 974,92 zł na projekt „Dotacja na start w biznesie”, który w sumie kosztować będzie 4 498 473,17 zł. Jest on przeznaczony dla 63 uczestników z subregionu centralnego województwa śląskiego, powyżej 30. roku życia pozostających bez zatrudnienia, zatrudnionych na umowach krótkoterminowych, cywilno-prawnych, ubogich pracujących oraz imigrantów i reemigrantów, a także osób odchodzących z rolnictwa w okresie od 1 września 2020 r. do 30 czerwca 2022 r.

Projekt obejmuje wsparcie szkoleniowe na etapie poprzedzającym założenie firmy, wsparcie oficera dotacyjnego przy technicznym wypełnianiu biznesplanu, przyznanie środków finansowych na rozwój działalności, a także finansowe wsparcie pomostowe przez 6 do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej – wylicza Joanna Sochacka, prezes Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Warto dodać, że Inkubator podpisał właśnie umowę na dofinansowanie projektu „Szansa na (samo)zatrudnienie”, przyznane w konkursie rozstrzygniętym w czerwcu br. W tym przypadku unijne środki wynoszą 1 696 505,88 zł.

Celem przedsięwzięcia jest złagodzenie skutków restrukturyzacji przedsiębiorstw w regionie poprzez wsparcie 30 pracowników zagrożonych zwolnieniem z pracy oraz osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy w okresie w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu. Udzielona zostanie im pomoc w nabyciu nowych kwalifikacji zawodowych, uaktualnieniu lub poszerzeniu posiadanych kwalifikacji i dostosowaniu ich do potrzeb lokalnego rynku pracy lub w podjęciu samozatrudnienia w okresie od 1 października 2020 r. do 30 września 2022r.

Mówimy tu o wsparciu doradcy zawodowego, pośrednika pracy, psychologa, warsztatach aktywizacyjnych, szkoleniach zawodowych, szkoleniach na etapie poprzedzającym założenie firmy, przyznaniu środków finansowych na rozwój działalności, a także finansowym wsparciu pomostowym przez 6 do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności – zaznacza Joanna Sochacka.

Śląski Inkubator Przedsiębiorczości oraz Rudzka Agencja Rozwoju „Inwestor” są spółkami miejskimi

W pierwszym przypadku miasto Ruda Śląska ma 100% udziałów, w drugim jest większościowym udziałowcem.

Władze Rudy Śląskiej od lat aktywnie zabiegają o środki zewnętrzne 

Pieniądze z Unii Europejskiej to znaczące wsparcie dla budżetu miasta. Dlatego kładziemy duży nacisk na maksymalne wykorzystanie możliwości ubiegania się o dofinansowanie – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk. - W tym roku przyznano nam już dofinansowanie o łącznej wartości prawie 6,7 mln zł, a nie są do tego wliczane projekty spółek, jak te Rudzkiej Agencji Rozwoju czy Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursów, w których w sumie możemy otrzymać ponad 23 mln zł – dodaje.

Komentarze (14)    dodaj »

 • Obserwator

  A jo mýśloł, że to te piniądze z czeku z kerym przed wyborami lotała Tobiszowsko z Wesołym.

 • boluś

  Trza założyć działalność' dogadać sie w UM. UP albo hybrydach typu Agyncja lub Inkubator co do podziału kasy i już sie mo dopłaty do bezrobotnego,szkolyń ,utrzimania miejsc pracy,BHP itd. i już sie mo robola na minimalnyj krajowyj ,stażu albo lipnyj umowie dopóki pasi. Ostatnio pod UP podjyżdżały takie byznesmenty po zasiłki na podtrzymanie zatrudnienia brykami po pareset tysi. TO CI DOPIERO PATOLOGIA

 • uczcie sie nieuki jedne

  Polska to taki kraj gdzie ludzie ciagle popelniaja te same bledy. chyba Einstein powiedzial kiedys ze głupotą nie jest sie pomylic ale głupotą jest powtarzać ciagle ten sam bląd. a wy to robicie. promocja samozatrudnienia w Polsce wyglada tak ...wez pieniadze z UP otworz firmę nakupuj komputerów drukarek aparatow telefonow ogolnie sprzetu za 12miesiecy zamknij firme i sprzedaj czyli efekt ZEROWY a promocja zawodówek to 90% fryzjerki bez powołania MUSICIE ISC DO PRZEDSIEBIORCÓW I Z NIMI POGADAC KOGO POTRZEBUJA NASTEPNIE ZMINIC SYSTEM I WYSYLAC UCZNIOW DO UCZENIA ZAWODU DO FIRM najpierw z korzyscia dla pracodawcy a po np. 12miesiacach Z OBOWIAZKIEM ZATRUDNIENIA

 • Karl

  Przedsiębiorcy to niech sobie sami inwestują w rozwój kadr, zamiast żądać by państwo im kadry wykształciło, a oni będą mogli je potem łaskawie "zatrudniać" na śmieciówkach po minimalnych stawkach. Nie ma w tym kraju większych pasożytów niż mikroprzedsiębiorcy...

 • co za kraj co za naród co za..

  socialista z ciebie? dobrze ci bylo na panstwowym jak w zakladzie praowalo 5000 ludzi bralo wyplaty bumele strzelalo zaklad okradalo chowalo sie po szatniach zeby uniknac pracy TO CI SIE PODOBAŁO? pamietaj ZE TEN KRAJ POLSKE UTRZYMUJĄ PRZEDSIEBIORCY a nie rzad czy kilka firm z kapitalem panstwa

  • co za kraj co za naród co za..
   2020-08-12 10:18
  • odpowiedz
 • Karl

  Nie bredź gościu, mikroprzeoprzedsięboorcy to w tym kraju praktycznie nie płacą podatków, lub płacą symboliczne. Ostatnio to jednemu biznesmenowi udowodniłem na jego przykładzie, to mi cymbał powiedział że on VAT placi...

 • co za kraj co za naród co za..

  karl jakis ty tepy żeby cie nie urazić powiem żeś poprostu głupi. ale dla rozrywki napisz mi prosze skąd twoim zdaniem biorą się pieniądze w burdzecie?

  • co za kraj co za naród co za..
   2020-08-14 10:09
  • odpowiedz
 • Karl

  Za POwców i innych Balcerowiczów brały się jeszcze z wyprzedawania majątku narodowego. Zresztą tak się jakoś nieprzyjemnie dla wolnorynkowców składa, że najwięcej do tego budżetu wpłacają... przedsiębiorstwa państwowe.

 • Karl

  Z podatków kiepie, z podatków. Tyle że akurat mikroprzedsiębiorcy dochodówek praktycznie nie płacą...

 • ANTY KARL

  KARL TO TYPOWY WYBORCA PISU TYLKO NARZEKAĆ NIC NIE ROBIC SAMEMU I WYCIAGAC REKE DAJ DAJ DAJ A DO TEGO OBCZERNIAC PRACODAWCE A SAMEMU NIE RUSZYC. PEWNIE MOSZ AUTO PO NIEMCU JAKIES WYKLEPANE PO WYPADKU ALE WAZE ZE MARKA PREMIUM CIEKAWI MNIE TEZ ILE KREDYTU MASZ NA KARKU?

 • co za kraj co za naród co za..

  idz do szkoly nieuku jeden, szkoda mi nerwow na takich jak ty ale poczytaj sobie Dochody budżetu państwa w 2019 r. mają wynieść 387,7 mld zł, z czego blisko 179,6 mld zł z VAT, 34,8 mld zł z CIT oraz 64,3 mld zł z PIT. Wydatki budżetu państwa wyniosą 416,2 mld zł. przez ciebie ten kraj wyglada jak wyglada i nie bedzie lepiej bo jestes NIEUKIEM

  • co za kraj co za naród co za..
   2020-08-17 08:04
  • odpowiedz
 • Cast

  Karl, a Ty co? Nie masz odwagi założyć działalności? Wolisz pisać kłamstwa, jak to wszyscy są wykorzystywani. Pokaż co potrafisz.

 • Karl

  To nie brak odwagi, tylko brak choćby namiastki wrodzonego złodziejstwa...

 • boluś

  W Urzyndzie i dotatkach Inkubatorze ' Ayncji i powionzanych z nimi byznesikach już zacierajom łapki . Świeżo kska do prze[...]ynia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również