RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dojazd do SP nr 16 znowu kością niezgody [AKTUALIZACJA]

 • Dodano: 2018-01-11 15:00, aktualizacja: 2018-01-11 18:18

Wydawało się, że nowy parking rozwiąże problem z parkowaniem przy SP nr 16. Tak się jednak nie stało. Doszło do tego, że jeden z mieszkańców zablokował swoim samochodem drogę prowadzącą pod placówkę.

W Szkole Podstawowej  nr 16 uczy się kilkuset uczniów-jak przekonują mieszkańcy pobliskiego osiedla, w godzinach porannych panuje tu komunikacyjny horror - oni chcą wyjechać do pracy, a rodzice podrzucić pociechy pod wejście do szkoły. Problem wraca też popołudniami, na przykład w dni, kiedy odbywają się wywiadówki.

Nagle, o tej samej godzinie, samochodów pojawia się tu bardzo dużo, w ciągu 10 minut nawet 30-40. I robi się tłoczono. Droga jest wąska, ktoś nie umie wyjechać, inny jedzie po chodniku. Rodzice jakby mogli, to by dziecko na pierwszym piętrze pod salą wypuścili. Przyzwyczajenie, wygoda - mówi rudzian mieszkający tu ponad 20 lat.

Jak podkreślają mieszkańcy ulic Gilów i Kukułczej, rodzice nie respektują zakazu, który dotyczy obu ulic. Rzeczywiście zakaz ruchu w obu kierunkach nie dotyczy tylko określonej grupy lokatorów. Kilka dni temu w sprawę zaangażowano policję. To nie wszystko, jeden z mieszkańców postanowił zablokować wjazd na drogę własnym samochodem. Miały posypać się manadaty - z prośbą o potwierdzenie tych doniesień oraz o wyjaśnienie, czy zachowanie wspomnianego mieszkańca jest zgodne z prawem, zwróciliśmy się do rudzkiej komendy. Czekamy na odpowiedź.

AKTUALIZACJA

Policja potwierdza, że problem jest jej znany, poniżej komentarz oficera prasowego komendy:

Rodzice wjeżdżający swoimi samochodami w ulicę Gilów nie stosują się do znaku B-1, naruszając tym samym przepisy ruchu drogowego. W pierwszym tygodniu bieżącego roku mieliśmy zgłoszonych 5 interwencji związanych z naruszeniami przepisów w rejonie ulicy Gilów i Kukułczej. Policjanci z drogówki podejmowali tam czynności, które zakończyły się pouczeniami, a także ukaraniem mandatami kierowców popełniających wykroczenia. Policjanci nałożyli 4 mandaty karne i zastosowali jedno pouczenie. Wszystkie nasze kontrole związane były ściśle ze zgłoszeniami zarówno mieszkańców jaki i rodziców dzieci uczęszczających do tej szkoły. Mieszkańcy zwracali policjantom uwagę, że rodzice przywożący dzieci do szkoły, parkują często w sposób uniemożliwiający normalny wyjazd z ulicy. W kwestii blokowania ulicy przez jednego z mieszkańców należy stwierdzić, że nie można blokować ulicy, utrudnienie ruchu jest to wykroczenie naruszające przepis art. 46 ust. 1 UPoRD. Policjanci, którzy wykonywali czynności związane z tym zgłoszeniem, pouczyli kierowcę który blokował ulicę swoim samochodem - komentuje asp.  Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy KMP w Rudzie Śląskiej.

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Okazuje się, że wspomniany zakaz informuje o braku zgody na ruch po... terenie prywatnym-droga do SP nr 16 ma właśnie taki charakter i znajduje się w rękach Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Bytom. Jak do tego doszło? To efekt wieloletniego dzielenia własności Skarbu Państwa m.in. na tereny gminne, kopalniane, spółdzielcze czy w końcu prywatne. Jeszcze kilka lat temu ogrodzenie placówki również znajdowało się na terenie prywatnym, w związku z czym zostało ono przesunięte.

Miasto nie może komentować działania osób prywatnych. Kilka lat temu uporządkowano stan prawny ogrodzenia i to wszystko-usłyszeliśmy w magistracie.

Rodzice tłumaczą, że nie zajmują osiedlowego parkingu, a jedynie zatrzymują się chwilkę, aby "wyrzucić" dziecko pod placówką.

Ja nie stoję na parkingu, tylko podjeżdżam pod szkołę, a syn wychodzi. Ja tam stoję 5 sekund i jadę dalej, każdy tak robi. Dziś rano podwoziłam dziecko do szkoły i było dużo miejsca, tam nigdy nie ma tłoku- przekonywała mama pierwszoklasisty uczęszczającego do SP nr 16, z którą rozmawialiśmy we wtorek.

A co z nowym parkingiem z 30. miejscami postojowymi, usytuowanym wzdłuż płotu od strony ulicy Górnośląskiej? Ten parking jest rano zawsze zapełniony-odbijają piłeczkę rodzice.

Część rodziców obecnie parkuje przy Intermarché, tyle że trzeba bardzo uważać na przejściach dla pieszych. Na ulicy Gilów mam rodzinę i znajomych, którym nie przeszkadza to, że rodzic (także ja) chce dowieźć dziecko bezpiecznie do szkoły. Cała sytuacja to wynik braku kultury części osób z dwóch stron sporu-przyznaje inny rodzic.

Może to właśnie brak wzajemnej wyrozumiałości jest problemem?

Pokaż na mapie

Zobacz także

Komentarze (163)    dodaj »

 • Rodzic

  A ja mogę wjechać bo mnie ten znak nie obowiązuje i co.

 • Ok

  Wszystkich obowiązuje , oprócz mieszkańców

 • zyga

  A co z osobami niepełnosprawnymi jak oni się tam maja dostać

 • rodzic

  Normalnie od parkingu nowego jest 50m do szkoły to nie problem ,sama jestem osobą niepełnosprawną i odprowadzam moje dzieci do szkoły !!!! i nie mam problemu tak jak inni rodzice ,że muszą pod samą szkołę wjeżdżać.Mam niesprawne nogi ale nie ma mi ciężko stanąć na nowym parkingu i robić problemów mieszkańcom ,mają rację jest znak i tam nie wjeżdżam a mogłabym się zasłaniać niepełnosprawnością ,ale nie mam takiej potrzeby wystarczy podjechać na nowy parking i spokojnie sobie dzieci odprowadzam ,przez nowy chodnik który prowadzi prosto do furtki bocznej szkoły.Robicie nie potrzebne i sztuczne problemy,nie powiem jak by miejsca nie było.Pod innymi szkołami nie ma w ogóle parkingu i jakoś sobie dają radę ,a tu jest parking z inter jak i teraz ten nowy i nadal macie problem,straszne to jest !!!

 • bk

  A masz balkonik

 • Mama

  Bez komentarza

 • Mieszkańcy

  Artykuł w Wiadomościach Rudzkich definitywnie zakończył temat dowozu dzieci do szkoły nr 16 w Wirku.W niedługim czasie spróbujemy wyprosić w Urzędzie miasta 3 lampy oświetlające parking przyszkolny.

 • ED

  To jest parking prywatny tylko i wyłącznie dla mieszkańców ul.Gilów więc nie rozumiem tej dyskusji?????Rodzice jaki i wszyscy którzy mają potrzebę dojścia do szkoły mają wystarczająco miejsca na nowym parkingu!!!!więc pisanie ,że ktoś stoi tylko 5 min jest kompletną bzdurą!Jeżeli ja jadę do znajomej na prywatne osiedle gdzie jest parking tylko i wyłącznie dla właścicieli osiedla to po prostu tam nie parkuję!!!więc drodzy rodzice zastanówcie się w ogóle nad sobą.Nie wolno tam parkować i koniec tematu,macie zrobiony nowy parking 50m od szkoły ,a jak się wam nie podoba to wasz problem.

 • ruda

  To nie jest prywatne osiedle ani prywatny parking, musicie udostępnić dojazd do szkoły, bo szkoła jest przy ul. Kukułczej :) do której jest zakaz wjazdu......... jak na razie, artykuł w WR dopiero zaczął w/w temat.

 • ola

  Parking jest wyłącznie do dyspozycji mieszkańców czy wam się to podoba czy nie i tyle,dojazd jest ale tylko do służb miejskich jak i dostawców do szkoły ,a nie do rodziców którym jest ciężko wjechać na specjalnie wykonany pod nich parking i przejść suę 50m do szkoły

 • Kami

  Masz rację ,jest parking dla rodziców ale i tak im źle,nie rozumiem tego !

 • Jo

  Jaki prywatny? , a co kupiłeś go za złotówkę jak te mieszkania Was "złotówkowiczów" bo was nie stać było? jest w użytkowaniu wieczystym a nie prywatnym

 • ed

  Nic cię nie powinno interesować kto za ile kupił mieszkanie jest znak i tyle macie parking przy szkole i powinniście się cieszć a nie robić wiecznie problemy,tyle w tym temacie panie inteligentny Jo!!!

 • kom

  bredzisz człowieku status drogi jest prywatny i tyle!!i [...]o cię powinno obchodzić za ile kto kupił

 • https://rudaslaska.com.pl/i,do

  kochany panie B.K jak będę chciał to sobie wjadę kiedy będę chciał a panu nic do tego ?????????????

  • https://rudaslaska.com.pl/i,do
   2018-01-16 15:51
  • odpowiedz
 • domowy

  ,kochany panie,pan akurat możesz... :)

 • Wuwuzela

  Fakt jest taki, że to parking dla mas mieszkańców osiedla i tyle. Ja mam sporo czasu i jak znowu zobaczę kogokolwiek odwożącego dziecko do szkoły to zastawię samochód swoim i po raz kolejny tak jak ostatnio poczekamy na policję. Oduczycie się raz dwa.

 • Rodzic

  Ludzie, przy większości podstawówek wogóle nie ma parkingów, a tutaj 30!!! Miejsc i jeszcze problem? W głowach się niektórym przewraca od tego wygodnictwa

 • KWK Pokój

  Teren prywatny czyli Policja bezprawnie wystawiła mandaty. Co za idoli, że przyjmowali mandaty

 • Andrzej

  Tak to jest. Przyjechali na gruba z dobytkiem w kartonie po margarynie, potem komuna dała im mieszkania, a teraz du...e właściciele, nasze osiedle i nasza droga. Skoro nie macie miejsca na parkingu to wsiadać w swoje autka i z powrotem na wiochy.

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.