Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dr Ada Rozewicz wystosowała emocjonalny apel do innych medyków

 • Dodano: 2020-12-02 15:30, aktualizacja: 2020-12-17 16:36

Lekarze w czasie pandemii koronawirusa ograniczyli wizyty w swoich gabinetach, przechodząc na teleporady. Dr n. med. Ada Rozewicz - szefowa przychodni Szpakmed w Goduli - przeciwstawia się takim praktykom. 

Ada Rozewicz to szefowa przychodni Szpakmed w Goduli i niezwykle ceniona lekarka. Ostatnio zrobiło się o niej głośno po tym jak wystosowała emocjonalny apel do innych medyków. 

- To, co napiszę, nie dotyczy wszystkich lekarzy, mam wielu znajomych medyków, pracujących ciężko w szpitalach i w poradniach, nie do Was kieruję tych kilka zdań wściekłości, naprawdę wiem, że pracujecie ciężko, często na granicy wytrzymałości. Złość, irytację kieruję do części kolegów i koleżanek, zwracam się w ten sposób, bo podobnie jak ja i wielu jesteście przynajmniej z nazwy lekarzami - pisała dr Ada Rozewicz. - Wiele mam ostatnio wizyt domowych, z reguły u starszych osób, badam pierwszy raz, bo przed chwilą złożyli do mnie deklaracje. Przenieśli się, bo "były" lekarz, przepraszam za brzydkie słowo "ich olał". Sądzicie, że można obłożnie chorych, często w wieku senioralnym, leczyć tygodniami przez telefon. Co z Wami się stało?! 

Dr n. med. Ada Rozewicz zaapelowała do kolegów po fachu, aby porzucili teleporady i zaczęli przyjmować pacjentów w przychodniach lub podczas wizyt domowych.

- Wiele mam ostatnio wizyt domowych, z reguły u starszych osób, badam pierwszy raz, bo przed chwilą złożyli do mnie deklaracje. Przenieśli się, bo "były" lekarz, przepraszam za brzydkie słowo "ich olał". Sądzicie, że obłożnie chorych, często w wieku senioralnym, leczyć tygodniami przez telefon. Co z Wami się stało?! Wielokrotnie jestem na wizytach domowych u chorych nie na covid, po prostu zaniedbanych medycznie, czasami już nie mam wyjścia, kieruję do szpitala, nie mam szans ustabilizować chorego. Hospitalizacji można było uniknąć, wystarczyło zbadać pacjenta kilka dni wcześniej, zalecić leczenie – napisała dr Ada Rozewicz.

Doktor Rozewicz dodała też, że czuje wstyd, kiedy podczas kolejnych wizyt domowych dowiaduje się, że pacjent został zmuszony do przeniesienia się ze swojej dawnej poradni do innej.

- Czułam wstyd, gdy w ubiegły piątek w czasie wizyty domowej usłyszałam od rodziny, że w poprzedniej poradni, prosili dwie lekarki o pomoc u Pacjenta niechodzącego, odmówiły, bo cytuję "nie wiecie, że nie chodzimy na wizyty domowe, jest Covid!" Tu ciśnie się na usta brzydkie słowo, a kiedy zamierzają chodzić?! Nie dziwię się, że ratownicy medyczni pogotowia ratunkowego mają nas lekarzy dość, gdy wielokrotnie jeżdżą do przypadków, którymi nie oni powinni się zajmować. Koledzy i koleżanki, zwracam się tylko do tych, którzy nie potrafią odkleić się od słuchawki telefonicznej i tylko ten jeden rodzaj porad akceptują ruszcie tyłki! Jest epidemia! Kiedy jak nie teraz?! Powinniśmy być przy naszych chorych!

Najwięcej emocji wzbudziła odezwa dr Ady Rozewicz do innych lekarzy. Te słowa lekarki z Rudy Śląskiej są najszerzej komentowane.

- Koledzy i koleżanki, zwracam się tylko do tych, którzy nie potrafią odkleić się od słuchawki telefonicznej i tylko ten jeden rodzaj porad akceptują, ruszcie tyłki! Jest epidemia! Kiedy jak nie teraz?! Powinniśmy być przy naszych chorych! - napisała w mediach społecznościowych Ada Rozewicz.

Lekarka z Rudy Śląskiej przekonuje, że medycyna rodzinna to jedna z najpiękniejszych specjalizacji, bo można nawiązać przez lata wiele pięknych znajomości z pacjentami.

- Pamiętam jak w przeszłości, jeszcze przed czasami zarazy kolejno badałam cztery Panie, cztery pokolenia z jednej rodziny. Najstarszą opiekuję się niemal od początku mojej pracy zawodowej - zdradza Ada Rozewicz.

Doktor Rozewicz głośno zastanawia się, skąd wynika ta bierna postawa wśród lekarzy. Rozpatruje wiele możliwości.

- Zastanawiałam się, dlaczego to robicie, z lenistwa, wygody, bo można oszczędzić na badaniach? Jeśli tak jest, to nie nazwę was moimi kolegami i koleżankami, nie zasługujecie, by nazywać was lekarzami, lekarkami. Jeśli zachowujecie się tak ze strachu, rozumiem, ale przecież to nie wirus Ebola, nie MERS, śmiertelność jest wielokrotnie mniejsza, jesteście profesjonalistami, wiecie jak się zabezpieczyć. Bywa w życiu, nie tylko w okresie epidemii, niekiedy trzeba pokonać własny strach. Jeśli wszyscy będziemy robić, to co powinniśmy, tych wizyt domowych nie będzie wiele. Jeśli jednak dalej pozostaniecie przyspawani do słuchawki telefonicznej, to gdy zaraza zniknie, pacjenci wam tego nie zapomną, nigdy nie odzyskacie straconego zaufania – podkreśla dr n. med. Ada Rozewicz.

Zobacz także

Komentarze (63)    dodaj komentarz »

 • Alex

  Skoro Pani Doktor Ada Rozewicz pełni funkcję pierwszego po Bogu w jednostce w Goduli, powinna również nieco przyjrzeć się lekarzom, których przyjmuje do pracy, a którzy powinni raczej pracować w ośrodku polskiego więziennictwa, gdzie zdarzają się przypadki "olania" poważnie chorego pacjenta, którego rozpoznanie zakłada, że w najtrudniejszej fazie choroby, może być niebezpieczny dla siebie i otoczenia. Szanowna doktor przyjęta czasowo - Pani doktor L..., traktuje poważne choroby przewlekłe, jako możliwe do wyleczenia w ciągu jednego dnia, odpowiadającą poszukującemu pomocy pacjentowi - "Jutro się Pan weźmie w garść", a "leków panu nie przepiszę, bowiem nie znam meandrów psychiatrii" (zlecenie stałe w karcie pacjenta było dostępne). Pytanie powstaje jedno - po co siedzi za biurkiem? Chyba tylko po to, aby telefonicznie rozładować własne kompleksy i pokazać kto tu rządzi. I takim ludziom się płaci...

 • Nuda Veritas

  To mi zakrawa na kompleks mesjasz.

 • Nuda Veritas

  mesjasza

 • NeRuda

  Po co dodawać komentarze, jak i tak niepochlebne są kasowane.

 • Ulcus cerebri

  Pani doktor do niedawna drżała przed covidem i nosiła maskę niczym sam Lord Vader, teraz z kolei twierdzi, że covid nie jest taki straszny jak to malują...takie dwubiegunowe podejście do sprawy.

 • fafik

  Coś obrzydliwego! Czysty populizm. Pod publiczkę, bo wie, ze takie plucie na kolegów w społeczeństwie znanym z zawiści może się spodobać. No i jest to pierwszy krok w stronę polityki. Wielu krzykaczy tak zaczynało, a teraz są w sejmie. Tym samym śladem idzie nasza pani prezydentka, której juz nie wystarcza obecne stanowisko. Ohyda! Jakież to wielkie osiągnięcia zostawi Pani GD po sobie? Podwyzki podwyzki podwyzki? A lekarz AR, kiedy znajdzie się, gdzie sobie planuje, zapomni o "wielopokoleniowych schorowanych rodzinach" Trzeba tylko trochę poczekać, bo "po owocach ich poznacie"

 • Klaudia

  Związki z Masonerią też się odbiją

 • rychu

  skoro jesteś jasnowidzem to wyślij sobie totka i fru na Kanary. Piszesz o przyszłości a ważne jest tu i teraz. skoro teraz Pani doktor leczy ludzi to co cię obchodzi jakie będą tego owoce w przyszłości.

 • RedPill

  Taaa, chwilo trwaj! ( i nie zważaj na konsekwencje. Bardzo dojrzałe i odpowiedzialne, zapewne.

 • Gall Anonim

  Dużo zdrówka. Więcej takich lekarzy. Inni w przychodni nie przyjmują bo się boją covida ale w swoim prywatnym gabinecie już przyjmują.

 • boluś

  Dochtory?kiere "leczom" telefonicznie powinni zarabiać tela co w Call Center i powinno sie im wprowadzić łograniczynie w poruszaniu i wypisywaniu pełnopłatnych leków/wakacje w kraju' coby sie niy smyczyli po tropikach za punkty Koncernów Farmaceutycznych a noszo kasa i niy przywlykli jakiejsi francy/.

 • Frela

  Coś to pisanie po śląsku Panu nie wychodzi. Proszę się nie wysilać. A styl pisania kreuje Ślązaków na niedouczonych z małym... IQ.

 • Elka

  Nareszcie ktoś zwrócił uwagę na ten problem, na Bykowinie też co nie którzy lekarze mają telefon przy spawany do ucha jak przyszłam z wynikami badań do pewnej pani doktor a wspomnę że wyniki były nie najlepsze to zaraz przy wejściu dostałam "opiepsz " czemu na poradę telefoniczną się nie umówiłam tylko nie wiem jak przez telefon by mi zbadała brzuch. Wszędzie są lekarze z powołania i pseudo lekarze.Pozdrawiam panią dr.Rozewicz jest wspaniałym lekarzem.

 • Ruda

  Brawo, nareszcie dobry komentarz, dziękuję, oby więcej takich profesjonalistów, lekarz dla człowieka, super

 • Darecky

  Znam osobiście Panią Doktor. Lekarz z powołania i tyle w temacie.

 • EKSPERT PO ZAWÓDOWIE

  LEKARZ JEST JEDNYM Z ZAWODÓW, KTÓRE SĄ SŁUŻBĄ DLA SPOŁECZEŃSTWA. CIEKAWE CZY PANI DOKTOR W MOMENCIE POŻARU WOLAŁABY TELEGASZENIE CZY STRAŻAKA NA ŻYWO? ?????IDĄC NA STUDIA MEDYCZNE TA PANI CHYBA NIE SPODZIEWAŁA SIĘ, ŻE SPOTKA CHOROBY ,WIRUSY I BAKTERIE?! Powinna poderwać wszystkich lekarzy i zastrajkować przeciw wirusom i bakteriom i domagać się dodatku za styczność z takowymi, ponieważ to są wybitnie szkodliwe warunki.Bardzo niewielu lekarzy rozumie w jakim zawodzie pracuje.W poradniach są narażeni na choroby ale w prywatnych gabinetach ,po godz ,gdzie ceny skoczyły o 100 procent są bezpieczni.TERAZ NIESTETY MEDYCYNA STAŁA SIĘ PRZEMYSŁEM I CORAZ WIĘCEJ TAKICH PSEUDO LEKARZY Z DYPLOMAMI I PRZEDROSTKAMI DLA KTÓRYCH LICZY SIĘ TYLKO KASA MIMO ŹE LUDZIE UMIERAJĄ MASOWO NIE NA COVID TYLKO NA BRAK DOSTĘPU DO LEKARZA .JEST WSZAK OPTYMISTYCZNY AKCENT .UDAŁO SIĘ W POLSCE WYELIMINOWAĆ GRYPE SEZONOWĄ W TYM ROKU.TERAZ JEDYNIE SŁUSZNY COVID.

  • EKSPERT PO ZAWÓDOWIE
   2020-12-04 08:35
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Brawo

  Tak jest dokladnie z przychodnia w wirku ul jankowskiego bylem leczony telefonicznie szkoda gadac

 • Zniesmaczony

  A najlepszy jest Pan Doktor Zub....... z tejze poradni, ktory jest najmniej zainteresowany sprawa pacjentow lekarzem....tylko eporady i jakby co, to wzywac karetke...

 • Asia

  Brawo Pani DOKTOR, jest Pani PERŁĄ w tym świecie, przywróciła mi Pani wiarę, że są jeszcze lekarze,którym Pacjent nie jest obojętny.. Ściskam serdecznie i w imieniu wielu nisko się kłaniam

 • Frotarsela

  Nie wiedziałam, że można być aż tak naiwnym.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.