Wiadomości z Rudy Śląskiej

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę

 • Dodano: 2024-02-24 10:45, aktualizacja: 2024-02-24 13:39

24 lutego 2022 r. cały świat wstrzymał oddech. Wojska rosyjskie rozpoczęły pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy. Ta rocznica skłania nas do refleksji nad wydarzeniami, które odmieniły życie milionów ludzi i wpłynęły na globalne stosunki międzynarodowe.

Mija druga rocznica wybuchu wojny na Ukrainie

Konflikt, który rozpoczął się w 2014 roku od aneksji Krymu przez Rosję, znacząco eskalował w lutym 2022 roku, prowadząc do pełnoskalowej wojny. Skutki tego konfliktu są odczuwalne na całym świecie, ale najbardziej dotkliwie na Ukrainie, gdzie ludność cywilna cierpi w wyniku działań wojennych i zniszczenia infrastruktury.

W sobotę rano, w drugą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, na profilu Kancelarii Prezydenta na portalu X zostało zamieszczone nagranie z przesłaniem prezydenta Andrzeja Dudy.

- Ponownie przyszło nam żyć w niebezpiecznych czasach. Brutalna rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę przyniosła śmierć, ból i cierpienie. My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie. Wyciągamy wnioski z wojny za naszą wschodnią granicą – mówi na nagraniu prezydent. - Nie stać nas dzisiaj na bezczynność, dlatego wzmacniamy i będziemy wzmacniali naszą armię tu i teraz. Bezpieczeństwo Polski zależy od naszej siły, ale także i naszych sojuszy. [...] Dlatego od lat jesteśmy aktywnym członkiem sojuszu północnoatlantyckiego, sprawdzonym i wiarygodnym sojusznikiem – dodał Duda.

Ruda Śląska solidarna z Ukrainą

Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie, mieszkańcy Rudy Śląskiej zaangażowali się w pomoc Ukraińcom, zarówno tym, którzy postanowili przyjechać do naszego kraju, jak i tym, którzy zostali w swoim. 

Na terenie całej Rudy Śląskiej odbywały się zbiórki darów m.in. w szkołach, parafiach, klubach sportowych, czy prywatnych firmach. Hala MOSiR w Nowym Bytomiu na kilka miesięcy zamieniła się w centralny punkt przyjmowania darów dla Ukraińców. Pomysłodawcami akcji byli radny Rafał Wypior i ówczesna dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - Aleksandra Poloczek. Wolontariusze niemal przez całą dobę przyjmowali i segregowali dary, wydawali pakiety z jedzeniem i potrzebnymi rzeczami, a także wysyłali pomoc za naszą wschodnią granicę. 

Warto pamiętać także o osobach, które przyjęły do siebie uchodźców z Ukrainy. Na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Bytomiu zorganizowano przejściową bazę noclegową dla uchodźców. W salkach parafii pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu odbywały się cotygodniowe spotkanie integracyjne dla mieszkających w Rudzie Śląskiej Ukraińców. Na terenie naszego miasta odbywały się także charytatywne koncerty i imprezy. 


Czytaj więcej:


Działania miasta w trakcie trwania konfliktu na Ukrainie

Działania prowadzone przez miasto od początku skupiały się na dwóch aspektach – koordynacji przyjęcia uchodźców w domach i mieszkaniach tych, którzy wyrazili chęć niesienia w ten sposób pomocy oraz uruchomieniu wspólnych punktów zakwaterowania. W Rudzie Śląskiej powstało 9 takich punktów. 

W miarę upływu czasu zmieniała się również forma oferowanej przez miasto pomocy. W drugiej połowie roku 2022 przygotowanych i wyposażonych zostało pięć mieszkań z przeznaczeniem na czasowy pobyt uchodźców, którzy swoją przyszłość wiążą z Rudą Śląską. Na początku listopada na ten cel przygotowano kolejne dwa mieszkania. Obecnie przebywa w nich łącznie trzydzieścioro obywateli Ukrainy, w ogromnej większości kobiet i dzieci. Pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego sprawują nad nimi stałą opiekę.

Przez te dwa lata Ruda Śląska gościła z różnym natężeniem kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. Część z nich podczas trwania konfliktu, wróciła do swojego kraju, część znalazła schronienie w innych europejskich państwach

Komentarze (9)    dodaj »

 • Jo

  I w tą rocznicę dziękujemy wam bardzo za odwiedziny i zapraszamy już do siebie.

 • arbi

  Szkoda, że po dwóch latach wojny nikt nie chce dążyć do pokoju tylko jeszcze podpuszczają obie strony do dalszych rzezi.

 • Raus

  A kogo obchodzą ci niewdzięcznicy

 • Do raus

  A kogo obchodzi twój buraczany wpis

 • Raus

  Jak widać po łapkach więcej ludzi niż twój. Hahaha

 • Trewor

  Zajmijcie się lepiej dziurawymi drogami, bo jeździć się w tym mieście nie da.

 • Rudolf

  Nie dałem ani złotówki na waszych wschodnich braci i jestem z tego dumny.

 • uczeń Rudolfa

  To musisz się teraz pławić w luksusach. I tak jestem z Twojego człowieczeństwa dumny bo mogłeś zrobić to co ten zwyrodnialec w Wa-wie.

 • Rudi

  A ja dałem. I żałuję

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również