Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Krzysztof Bąk przeszedł na emeryturę

 • Dodano: 2019-09-05 11:30, aktualizacja: 2019-09-06 08:49

Wczoraj w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się msza, w czasie której dziękowano ks. prał. Krzysztofowi Bąkowi za blisko 20 lat kierowania Caritas Archidiecezji Katowickiej. Ksiądz od wielu lat związany był też z Rudą Śląską.

Ksiądz Krzysztof Bąk związany jest z Caritas Diecezji Katowickiej od 1987 roku. Na początku działał jako duszpasterz niepełnosprawnych i organizator pierwszego diecezjalnego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Borowej Wsi. W 2000 roku ks. Krzysztof Bąk został dyrektorem Caritas Archidiecezji Katowickiej. Po prawie 20 latach sprawowania tej funkcji postanowił przejść na emeryturę. Wczoraj (4.09) w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się msza pożegnalna.

Przed Eucharystią Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski, wręczył ks. Krzysztofowi Bąkowi w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności charytatywnej na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym”.

Podczas mszy metropolita katowicki - abp Wiktor Skworc wymienił kilka działań Caritasu z ostatnich lat. Przypomniał m.in o bezzwłocznej pomocy uruchomionej, gdy runął dach hali MTK w Chorzowie, gdy zawaliła się kamienica przy ul. Szopena w Katowicach, gdy dochodziło do tragedii na kopalniach, gdy odkryto na autostradzie uchodźców w ciężarówce.

- Caritas reagował natychmiast. Bez zbędnej zwłoki, bez biurokratycznych barier (...) natychmiast działał ksiądz dyrektor i armia oddanych i formowanych pracowników Caritasu – mówił abp Skworc pod adresem odchodzącego na emeryturę ks. Bąka.

Kwiaty na ręce księdza Bąka złożyły także prezydent Grażyna Dziedzic oraz wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Wieloletni dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. dr Krzysztof Bąk przeszedł na emeryturę. Wraz z prezydent Grażyna Dziedzic podziękowałyśmy Księdzu Dyrektorowi za pracę na rzecz potrzebujących, a przede wszystkim osób niepełnosprawnych, chorych, bezdomnych i zepchniętych na margines społeczeństwa. Ks. dr Krzysztof Bąk stworzył wspaniałe dzieło, które służy również mieszkańcom Rudy Śląskiej. Dziękujemy - napisała na swojej stronie Anna Krzysteczko.

Ksiądz dr Krzysztof Bąk urodził się 12 maja 1951 w Katowicach. Po ukończeniu Zasadniczej Szkoły Zawodowej pracował jako ślusarz. Jednocześnie rozpoczął naukę w czteroletnim Liceum Ogólnokształcącym. Po maturze, w roku 1972, wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku. Przez kolejne cztery lata był wikariuszem w Rydułtowach - Orłowcu, następne zaś cztery lata posługiwał w Rudzie Śląskiej - Halembie.

Od 1987 roku ksiądz Bąk związany jest z Caritas Diecezji Katowickiej jako duszpasterz niepełnosprawnych i organizator pierwszego diecezjalnego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Borowej Wsi. Dzięki jego determinacji powstały kolejne ośrodki m.in. w Rudzie Śląskiej – Halembie, w Knurowie, Pszczynie i Katowicach. Obecnie w Rudzie Śląskiej działają 2 ośrodki prowadzone przez archidiecezjalną Caritas – Ośrodek Najświętsze Serce Jezusa w dzielnicy Halemba oraz Dom Pomocy Społecznej Święta Elżbieta w Rudzie.

Ks. Krzysztof jest kawalerem Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. W roku 1995 został mianowany przez Ordynariusza Katowickiego kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Katowickiej. Pięć lat później został dyrektorem Caritas Archidiecezji Katowickiej.

W roku 2007 został wyróżniony tytułem kapelana Jego Świątobliwości. Wśród wielu odznaczeń i wyróżnień, jakie otrzymał, należy zauważyć wyróżnienie przez Kardynała Franciszka Macharskiego medalem Brata Alberta (2004), uhonorowanie przez Sejmik Województwa Śląskiego złotą odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego (2006), statuetkę „Lodołamacze” otrzymaną w 2007 roku oraz odznaczenie go rok później przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego za zgodą Metropolity Katowickiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2013 roku ks. dr Krzysztof Bąk został honorowym obywatelem Rudy Śląskiej.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Marek

  Za rok wybory władza biegnie do kościoła tylko ze naszej pani prezydent modły już nie pomogą

 • Biniek

  Tylko nie mòw nikomu.

 • pracownik wrześniowy

  Wiadomość roku...

  • pracownik wrześniowy
   2019-09-05 16:24
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Nina

  Niektórych to interesuje... mów za siebie

 • Pracownik sierpniowy

  Dla ciebie ,jako Anty na pewno

  • Pracownik sierpniowy
   2019-09-05 19:28
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.