RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ernest Pohl Członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta

  • Dodano: 2021-09-13 12:00, aktualizacja: 2021-09-13 13:09

Ernest Pohl, legendarny piłkarz pochodzący z Rudy Śląskiej, został członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta 26 lat po śmierci.

W środę 8 września Klub Wybitnego Reprezentanta PZPN rozpatrzył wniosek klubu Górnik Zabrze i jednogłośnie podjął decyzję o przyjęciu Ernesta Pohla w poczet Członków Klubu Wybitnego Reprezentanta.

Ernest Pohl Członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta

Członkiem klubu może zostać piłkarz, który w pierwszej reprezentacji rozegrał minimum 80 meczów międzypaństwowych lub wyróżnił się szczególnymi osiągnięciami sportowymi i postawą poza boiskiem. Zdaniem Klubu Wybitnego Reprezentanta pochodzący z Rudy Śląskiej Ernest Pohl zasłużył na miano wybitnego. Rozegrał on 46 oficjalnych meczów, podczas których zdobył 39 bramek. W piłce klubowej aż dziesięć razy osiągnął Mistrzostwo Polski - osiem razy z Górnikiem Zabrze, a dwa z Legią Warszawa. Trzy razy zdobył krajowy puchar i trzy razy okrzyknięto go królem strzelców ligi polskiej. Ernest Pohl jest liderem pod względem liczby strzelonych goli na najwyższym poziomie rozgrywkowym.

Urodzony w 1932 roku w Rudzie Śląskiej Ernest Pohl jest legendą zabrzańskiego klubu Górnik Zabrze. Jego imieniem nazwano zabrzański stadion przy Roosevelta oraz juniorski turniej, który odbywa się już od 20 lat. Uhonorowany został również w rodzinnym mieście poprzez tablicę upamiętniającą go jako reprezentanta Polski oraz wystawę zawierającą sylwetki 44 osób zasłużonych dla Rudy Śląskiej, a w tym sylwetkę Ernesta Pohla.

Pohl zmarł 12 września 1995 roku w wieku 63-lat. Wczoraj obchodziliśmy 26 rocznicę jego śmierci.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.