Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fabryka elektrycznych samochodów Izera może powstać w Rudzie Śląskiej?

 • Dodano: 2020-08-19 08:30, aktualizacja: 2020-09-02 10:24

Jak podaje Gazeta Wyborcza, fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera może powstać w Rudzie Śląskiej. Ma to być zadośćuczynienie za zamknięcie kopalń.

Już w lipcu pojawiły się informacje, że fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera, powstanie na Górnym Śląsku. Budowa miałaby się rozpocząć w 2021 roku. Spółka Electromobility Poland odpowiedzialna za budowę polskiego auta elektrycznego szacuje, że koszt uruchomienia jego produkcji ma się zamknąć na poziomie 4-5 mld złotych.

Gazeta Wyborcza powołując się na jednego z polityków, podaje, że prawdopodobnym miejscem, gdzie mogłaby powstać fabryka Izery, jest właśnie Ruda Śląska.

- Z naszych informacji wynika, że rząd PiS chce umieścić fabrykę na Górnym Śląsku z dwóch przyczyn. Po pierwsze, w regionie działa już wiele firm związanych z branżą motoryzacyjną. Po drugie, miałaby to być forma "wynagrodzenia" regionowi zamykania kopalń - czytamy na stronie Gazety Wyborczej.

Według polityka, na którego powołuje się Gazeta Wyborcza, zadośćuczynienie za zamknięcie kopalń ma być głównym argumentem przemawiającym za budową fabryki w Rudzie Śląskiej.

- Przesądzone jest już, że kopalnie trzeba będzie zamykać. Jednym z takich zakładów, którego nie da się ratować, jest kopalnia Ruda - mówił polityk na łamach Gazety Wyborczej.

Drugim argumentem jest bliskość innych zakładów z branży automotive. W okolicy są m.in. fabryki Fiata w Bielsku-Białej i Tychach oraz fabryka koncernu PSA w Gliwicach.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, dokładna lokalizacja fabryki Izera nie jest jeszcze przesądzona. Jednym z miejsc branych pod uwagę jest podobno teren po kopalni Polska-Wirek w Rudzie Śląskiej. Informacje te nie zostały jednak potwierdzone przez władze miasta Ruda Śląska.

Fabryka elektrycznych samochodów Izera może powstać w Rudzie Śląskiej?

Zobacz także

Komentarze (70)    dodaj komentarz »

 • Andrzej

  Samochód sprowadzasz z USA płacisz cło, nałożyć na węgiel z poza UE też cło.

 • bolek

  Wcale nie jest drogi bo wydobycie 1t kosztuje ok 300zł reszta to podatki. Tu miej pretensje do państwa i do miasta bo sama kopalnia Ruda płaci 13mln rocznie do kasy miasta.

 • giekar

  Za takie problemy i szkody ? To chyba z 10 razy za mało.

 • Roman

  Każdy towar węgiel także w swojej cenie zawiera podatki.Niema powodu robic wyjątku dla węgla .

 • wow

  Tylko nie na każdy produkt nakłada się kilkanaście różnych podatków.

 • ewald

  To niech na każdy produkt nałożą 30różnych podatków. To np. chleb będzie kosztował za 100zł piszesz a za bardzo pojęcia nie masz.

 • lol

  Prawda tylko w TVP haha. Piznij się w pusty leb.

 • no to co?

  GW jest tak wiarygodna jak onet i inne wykupione przez niemców gazety. Nie tak dawno twierdzili, że Polacy byli w 1920 bestiami a bolszewicy ofiarami. Chyba ty się też musisz piznąć w pusty łeb.

 • Roman

  Tak tylko może powiedzieć osoba mająca problemy z czytaniem że zrozumieniem.Ty chyba raczej ogladasz gazety niż je czytasz. Słuchaj nadal serwisów i radiu ma RYJA

 • ewald3

  Romciu to chyba ty masz problem z czytaniem ze zrozumieniem bo pisali że Polacy zachowywali się bestialsko. A jak w stosunku do najeźdźcy można się zachować. Ale rozumiem, że ty i reszta platfusów by ich na kolanach z kwiatkami przywitała. Jak macie w zwyczaju.

 • Dobra mordka

  GW to zwykła żydowska i antypolska gazetka dla ameb. Za to Tvp jest telewizją rządowa i uprawia prymitywną pisowską propagandę.

 • Ynst z Fryny

  WYBORCZA I WSZYSTKO JASNE

 • olo

  Wiadomo, ze to nie jest gazeta dla Rudzian. Najlepsze gazety dla naszych to Fakt i SE. Więcej nie obejmujemy móz[...]icą.

 • Piotr

  W Rudzie śląskiej mieszkają same Bergmana i półgłówki dlatego wyborcza jest dla nich nieosiagalna

 • Kobial

  A ty skond gorolu żeś jest?Jak żeście poczebowali wsparcia ze slońska to wiedzieliscie kaj przyjść a teraz się od niego obracocie gorole zdechłe a jak my chcieli autonomii to żeście nie dali po [...] wom tym slonsk

 • olo

  Nie same ale w większości. Niestety, niski poziom edukacji, niewielkie możliwości podjęcia dobrej pracy, wąskie horyzonty, brak ośrodków kultury z prawdziwego zdarzenia to złożyło się na stan społeczeństwa Rudy Śląskiej. I to społeczeństwo zamiast próbować zmienić ten stan to ogranicza się do bluzgania jadem na portalach internetowych.

 • Jaca

  Całe szczęście że twoje horyzonty są tak szerokie a kultura tak głęboka że można nimi obdzielić wszystkich mieszkańców rudy.Przecież cała reszta tego pięknego i oswiecon go kraju to obraz niesamowitej wręcz kultury,i tak szerokich horyzontów że że już prawie jedną nogą jest w epoce późnego średniowiecza.

 • Alojz

  Półgłówka codziennie w lustrze widzisz.

 • Były górnik

  Wreszcie nasze miasto ma szansę przestać być węglowym średniowieczem i produkować coś, co jest obecnie pożyteczne.

 • Taki ktoś

  Haha co tu już nie miało powstać na tej rudzie...

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.