Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fabryka elektrycznych samochodów Izera może powstać w Rudzie Śląskiej?

 • Dodano: 2020-08-19 08:30, aktualizacja: 2020-09-02 10:24

Jak podaje Gazeta Wyborcza, fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera może powstać w Rudzie Śląskiej. Ma to być zadośćuczynienie za zamknięcie kopalń.

Już w lipcu pojawiły się informacje, że fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera, powstanie na Górnym Śląsku. Budowa miałaby się rozpocząć w 2021 roku. Spółka Electromobility Poland odpowiedzialna za budowę polskiego auta elektrycznego szacuje, że koszt uruchomienia jego produkcji ma się zamknąć na poziomie 4-5 mld złotych.

Gazeta Wyborcza powołując się na jednego z polityków, podaje, że prawdopodobnym miejscem, gdzie mogłaby powstać fabryka Izery, jest właśnie Ruda Śląska.

- Z naszych informacji wynika, że rząd PiS chce umieścić fabrykę na Górnym Śląsku z dwóch przyczyn. Po pierwsze, w regionie działa już wiele firm związanych z branżą motoryzacyjną. Po drugie, miałaby to być forma "wynagrodzenia" regionowi zamykania kopalń - czytamy na stronie Gazety Wyborczej.

Według polityka, na którego powołuje się Gazeta Wyborcza, zadośćuczynienie za zamknięcie kopalń ma być głównym argumentem przemawiającym za budową fabryki w Rudzie Śląskiej.

- Przesądzone jest już, że kopalnie trzeba będzie zamykać. Jednym z takich zakładów, którego nie da się ratować, jest kopalnia Ruda - mówił polityk na łamach Gazety Wyborczej.

Drugim argumentem jest bliskość innych zakładów z branży automotive. W okolicy są m.in. fabryki Fiata w Bielsku-Białej i Tychach oraz fabryka koncernu PSA w Gliwicach.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, dokładna lokalizacja fabryki Izera nie jest jeszcze przesądzona. Jednym z miejsc branych pod uwagę jest podobno teren po kopalni Polska-Wirek w Rudzie Śląskiej. Informacje te nie zostały jednak potwierdzone przez władze miasta Ruda Śląska.

Fabryka elektrycznych samochodów Izera może powstać w Rudzie Śląskiej?

Zobacz także

Komentarze (70)    dodaj komentarz »

 • olo

  Jak to, przecież górnicy zawsze pokazywali paski z wypłaty i płakali, ze 2200 zarabiają. ..

 • Truda

  Dokładnie, to samo chciałam napisać, jak dostaną 3k na rękę powinni być zadowoleni, robota czysta, dla przestrzegających BHP bezpieczna, w znośnej temperaturze...

 • xxx

  W sedno. Na obszarze takiego miasta powinno byc kilka duzych firm, z konkretnym produktem(najlepiej krajowym), zeby to miasto odzylo, tym bardziej, ze mamy dosc dobrze rozwinieta infrastrukture drogowa. Obszary do zagospodarowania w tak duzym obszarowo miescie by sie znalazly. Tylko, ze tutaj potrzebatroche pracy i pomyslowosci rzadzacych by przyciagnac inwestorow, ale tutaj to juz moze zakoncze temat.

 • giekar

  Z 80% lub więcej terenów miasta to miejsca nieustabilizowane pod względem górniczym. Kto tu zechce ryzykować i inwestować żeby mieć same problemy.

 • anty

  buahahahaha PiSiory to maja poczucie humoru Kaczor sie bawi w Elona M. jakis ty narodzie głupi jest

 • White

  No bo przecież on Muska kaczorem Mode byczki z rodeo ;)

 • boluś

  Zadośćuczyniynie?ftoś z Piskorków uwożo że im jeszcze uwierzom na Rudzie. Inwestycja palcym na wodzie pisano' piyrw zamykomy a potym decydujymy o budowie i lokalizacji. A lokalizacja na terenie po Wirek-Polska super! Nic dziwnego że urząd milczy' zacznom sie wykopki zrobi sie głośno co tam wykopali

 • alfik

  Nie pisze o tym gazeta związana z obozem władzy, tylko GW znana z wywoływania niepotrzebnych zamieszań wśród Polaków.

 • Roman

  Z robienia zamieszania wśród Polaków najbardziej znany jest właśnie OBÓZ władzy. Nie GW.

 • Miki

  A co mają pisząc że wszystko jest dobrze? Że nie będą zamykać kopalń tylko drzwi bo zamek się zepsuł? Że to w sumę nie czerwona strefa tylko chodzi o temperatury a nie wirus. GW to nie tvpis czy inne polskojęzyczne media zwane dla nie poznaki narodowymi

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.