Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera powstanie w Rudzie Śląskiej?

 • Dodano: 2020-09-18 14:30, aktualizacja: 2020-09-18 16:22

W województwie śląskim od lat działają fabryki samochodów marki Fiat i Opel. Teraz do tego grona dołączy jeszcze jedna – fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera. Istnieje cień szansy, że jej siedziba zostanie zlokalizowana w Rudzie Śląskiej.Od dawna mówi się o zamykaniu rudzkich kopalń. Gdzie jednak zatrudnienie znajdą dotychczasowi pracownicy sektora wydobywczego? Może w fabryce elektrycznych samochodów? Wiadomo, że taki zakład ma powstać, ale pytanie brzmi: gdzie? Potencjalne lokalizacje rozważane są od kilku miesięcy, a jedną z nich jest Ruda Śląska. Czy to tu ulokowana zostanie jej siedziba? Tego jeszcze nie wiadomo. Poseł Marek Wesoły poinformował na swoim facebookowym profilu, że dziś, 18 września, Śląsk odwiedzi minister Michał Kurtyka.

- Jednym z miast, które ma znaleźć się na trasie wizyty jest Ruda Śląska. Dzięki aktywności parlamentarzystów ostateczna decyzja o lokalizacji fabryki polskich samochodów elektrycznych IZERA jeszcze nie zapadła, ciągle toczy się dyskusja i ważenie argumentów. Jedną z możliwych lokalizacji jest Ruda Śląska. Niewątpliwie wybór tej lokalizacji wpisałby się w transformację regionu. Tereny np. HUTY POKÓJ idealnie wpisały by się w ten projekt. Argumentem za jest niewątpliwie fakt niemalże gotowej infrastruktury i dostępności mediów. Osobiście jednak nie przyjmuję argumentacji i narracji jakoby inwestycja ta miała by usprawiedliwiać czy też łagodzić decyzję o szybkim zamknięciu kopalni Ruda – napisał poseł Marek Wesoły na swoim facebookowym profilu.


Fabryka Izery mogłaby zostać zlokalizowana na terenie należącym do Huty Pokój lub tym po kopalni Polska- Wirek w Rudzie Śląskiej. Zgodnie z optymistycznymi szacunkami, budowa zakładu miałaby się rozpocząć w 2021 roku, a pierwszy samochód zjechałby z linii produkcyjnej w 2023 roku. Dzięki jego uruchomieniu powstanie początkowo 3000, a docelowo nawet 6500 dodatkowych miejsc pracy oraz ok. 12 000 dla poddostawców. A dodajmy, że Kopalnia Ruda, która należy do Polskiej Grupy Górniczej, (powstała z połączenia KWK Bielszowice, Halemba- Wirek i Pokój) zatrudnia ok. 6,3 tys. osób. Nie bez kozery mówi się, że nowa inwestycja ma stanowić swoistą rekompensatę za zamknięcie kopalni.

 
 


Przypomnijmy, że Izera to nowa polska marka motoryzacyjna. Firma powstała w 2020 roku, a marka należy do polskiej spółki ElectroMobility Poland, powołanej w 2016 dzięki inicjatywie takich państwowych spółek energetycznych jak Energa, Enea, Tauron i PGE i Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Pierwsze samochody elektryczne premierowo można było zobaczyć online 28 lipca. Wtedy to spółka ElectroMobility Poland zaprezentowała nazwę, logotyp, hasło oraz dwa modele pokazowe: hatchbacka oraz SUV-a. Docelowo będzie tu montowanych 5 modeli, które zaprojektuje Torino Design.

A może jednak w Jaworznie?

Czy rzeczywiście istnieje szansa na budowę fabryki w Rudzie Śląskiej? Obecnie wiadomo jedynie tyle, że będzie miała swoją siedzibę w województwie śląskim. Nieoficjalnie, prawdopodobnie sprawa jest już przesądzona, a zakład stanie w Jaworznie. Minister klimatu Michał Kurtyka zasugerował to podczas jednej z sesji 12. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Komentarze (47)    dodaj »

 • Hajer

  Na co nom tako fabryka. Wola robić na kneflu i czsami trocha łopatom pomachac. 25 lot i penzyjo. Niech sie gorole ta fabryka weznom abo ukraince. My momy swoja tradycja, a nie jakies tam pierunskie elektryki.

 • ker

  Elektryki nie przyjmą się. Po cholerę mi coś czym załadowanym + rodzina nie dojadę jednym kursem nawet nad Bałtyk?

 • fajerberga

  No jak to nie zajedziesz? Zajedziesz, tylko z międzylądowaniem (w zasadzie międzyładowaniem) w połowie trasy, tak na 2-3 godzinki się zatrzymasz i będziesz ssał energię z OZE pod dwoma warunkami: energia będzie w sieci i znajdziesz wolne stanowisko do ładowania :-) A co do przyjmowania lub nie... stawiam tezę, że już niedługo będziesz miał wybór: elektryk z jego wszystkimi ułomnościami abo nad nasz ukochany Bałtyk pojedziesz na kole...

 • ritititi

  No to nareszcie bydzie spokój,bo roboty jest pełno ispokojnie pracowac do 65 lat,ai wtedy uczciwa emerytura,isie byczyc ladnie.

 • Adolf

  kopalnie powinny zostać zamknięte tak jak obalili PRL, aż dziwne że te przywileje górnicze przetrwały do dzisiaj. Jakim trzeba być tępakiem żeby kupować węgiel za 800 zł za tonę jeśli można kupić za 600 zł?

 • bolek

  Nie kłam też kupuje węgiel do palenia i nigdy 800zł nie płaciłem. Jak dajesz się robić w konia to twój problem. Płacę tyle ile na kopalni + transport nawet 700 to nie jest.A że biura opałowe tyle chcą nikt nikomu tam nie karze kupować.

 • fajerberga

  Tak samo dziwne, że przetrwały przywileje policjantów, strażaków, zawodowych wojskowych, posłów, senatorów, sędziów, prokuratorów... a wszyscy się przez górników przewracają.

 • Alojz, tyn prawdziwy

  W Rudzie powstanie fabryka mebli ze skrytkami gdzie można ukradzione pieniądze trzymać jak Sławek z PO. Ekstradycja na Ukrainę i niech czuje co to więzienie.

 • Ludwik

  byle by tam murcoli nie zatrudniali bo wszystko zdu...ą, wstyd bedzie znów na cały swiat

 • Fuki

  Koń by się uśmiał

 • rado

  Kibicujemy Jaworznie! Niech biorą molocha do siebie.

 • Rudziol

  Buhahahaha co tu już nie miało powstać w tej rudzie. Jedynie co tu powstanie to pustynia w nie długiej przyszłości.

 • max

  I szeregowce ...

 • Hihi

  Tak jak Oceanarium miało być i też to było pewne

 • Torcida

  W końcu górnicy wezmą się za prawdziwą pracę

 • Karina

  To zapraszam na miesiąc. W latach 70 przyjeżdżali chętni do pracy co byli takimi chojrakami jak ty i po pierwszej szychcie pitalu

 • pendala

  Chcemy tanie elektryczne hulajnogi,rowery elektryki,kiedy to.

 • pesymista

  Cień szansy powiadacie ? jak duży jest ten cień wie ktoś

 • ANTY UE

  Głupich nie sieją sami się rodzą i oni zobaczą ile potrafi kosztować prąd bez możliwości wytworzenia go ze własnych zasobów czytaj węgiel. Może Polacy się obudzą lub czekają nas kolejne rozbiory lub zabory . Pamiętajcie wojna się nie skończyła tylko zmieniła oblicze . Teraz trwa wojna ekonomiczna . Niemcy nigdy nie pogodzili się z porażką w 45 roku . Amen

 • kwiatowe

  Zobaczymy za to ile moze kosztowac prad z wegla z pokladow metanowych 1000-1200m pod silnie zurbanizowanym terenem, z koplani gdzie wiekszosc to administracja i zwiazkowcy.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również