Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fiasko rozmów z zarządem Polskiej Grupy Górniczej. Górnicy zapowiadają strajk

 • Dodano: 2020-02-06 09:45, aktualizacja: 2020-02-11 10:11

Górnicy i związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej podjęli decyzję o zorganizowaniu protestów. To skutek nieudanych mediacji z zarządem spółki. 17 lutego odbędzie się 2-godzinny strajk ostrzegawczy. 8 dni później na wszystkich kopalniach PGG zostanie przeprowadzone referendum strajkowe.

Nieudane mediacje

Sytuacja między zarządem Polskiej Grupy Górniczej a stroną społeczną jest bardzo napięta już od kilku tygodni. Wczoraj organizacje związkowe spotkały się w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach, by rozmawiać o kolejnych działaniach. Było to zebranie Sztabu Protestacyjno-Strajkowego, który został powołany w czterech tematach:

 • wysokości wypłaty 14. pensji za 2019 rok,
 • podwyżki wynagrodzeń za 2020 rok,
 • braku przychodów z zakontraktowanego węgla przez Spółki Energetyczne,
 • próby cichej likwidacji kopalń.

Wczoraj zapadła decyzja o zorganizowaniu protestów. Dokument został podpisany przez trzynaście górniczych organizacji związkowych.

- W związku z trudną sytuacją w górnictwie, a zwłaszcza w Polskiej Grupie Górniczej, sztab protestacyjno-strajkowy PGG w dniu 5 lutego 2020 r. ustalił harmonogram działań - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez związkowców.

Harmonogram działań górników

 • 17 lutego 2020 r. zostanie przeprowadzony 2-godzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach i zakładach PGG,
 • 25 lutego 2020 r. zostanie przeprowadzone referendum strajkowe we wszystkich zakładach i kopalniach PGG,
 • 28 lutego 2020 r. odbędzie się manifestacja w Warszawie.

Spór trwa już kilka miesięcy

Warto przypomnieć, że spór między górnikami a zarządem PGG trwa nieprzerwanie od 20 listopada 2019 roku. Czego domagają się górnicy? Przede wszystkim 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń w tym roku oraz korzystniejszych od proponowanych przez zarząd zasad wypłaty nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji) za ubiegły rok. Związkowcy sprzeciwiają się nie tylko propozycjom wynagrodzeń, ale też - jak mówią - planom "cichej likwidacji kopalń". Żądają rozwiązania problemu wysokich zwałów niesprzedanego węgla. Wskazują, że jest to efektem importu z Rosji oraz nieodbierania zakontraktowanego surowca przez energetykę.

PGG: "Dalsze rozmowy płacowe w spółce powinny uwzględniać realia ekonomiczne"

Polska Grupa Górnicza nie skomentowała środowych decyzji związkowców, odsyłając do opublikowanego w miniony poniedziałek komunikatu. Kolejne rozmowy zarządu spółki ze stroną społeczną, z udziałem mediatora, zaplanowano na najbliższy piątek.

Przed trzema dniami, odnosząc się organizowanych w kopalniach masówek oraz postulatów płacowych, PGG poinformowała, że w latach 2017-2019 przeznaczyła dodatkowo na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników, 1,1 mld zł więcej niż planowano przy tworzeniu grupy.

"Dalsze rozmowy płacowe w PGG powinny uwzględniać realia ekonomiczne, trudne otoczenie rynkowe, w jakim znalazło się górnictwo - w tym m.in. znaczący spadek cen węgla oraz przede wszystkim fakt, że oczekiwania płacowe strony społecznej nie mogą generować spółce strat" - oświadczyła PGG.

Fiasko rozmów z zarządem Polskiej Grupy Górniczej. Górnicy zapowiadają strajk

Zobacz także

Komentarze (62)    dodaj komentarz »

 • Marian

  Węgiel będzie dobry, wydobycie opłacalne, a smog zniknie jak tylko na nowo będę kopalnie własnością Nazisty. To ograny scenariusz. Tak korporację przejmują za bezcen wszelkie dobra w krajach trzeciego świata

 • Oderwani od koryta

  List podpisany przez 13 central związkowych !!! Czapki z głów. Mają rozmach.

 • mareksoft

  tępe barany non stop są przyjęcia na kopalnie zapraszam na tą lekką robotę wszystkich oczerniających górników

 • Andrzej Rosa

  Pytanie do górników. Jezeli na jedną osobę pracującą w PGG przypada 744 tony wydobytego węgla, to zakładając że tona kosztuje 300 zł to wypada na jedną osobę 223 200. Jaki procent zatrudnionych w PGG na zeznaniu podatkowym wykazuje wyższą kwotę?

 • kwiatowe

  Jakt ty to czlowieku liczysz? Gdzie sprzet i infrastruktura koplani? Energia na wydobycie wegla? Koszty wentylacji kopalni, oczyszczania wody? Podatki od eksploatacji i koszty szkod gorniczych? Gornik jak kazdy pracownik przedsiebiorstwa jesty tylko trybikiem w maszynie.

 • olo

  Umiejętne sterowanie tłumem i strajk górników obróci sie przeciwko nim. Tak było z nauczycielami, i teraz będzie tego powtórka.

 • Marian

  Węgiel będzie dobry, wydobycie opłacalne, a smog zniknie jak tylko na nowo będę kopalnie własnością Nazisty. To ograny scenariusz. Tak korporację przejmują za bezcen wszelkie dobra w krajach trzeciego świata

 • wyborca

  Jeśli PiS utrze pyska górnikom to maja mój głos!

 • edi

  W maju pod Kopalnia przyjedzie Notariusz z Warszawy dostaniecie krepel abo kanapka i uscisnie pacia i bydziecie cicho kilowki a bokem z rusów cug za cugem wjezdzo tak sie docie [...]ać a na barbórka do Archanielska pojedzie

 • chop

  Niech barbórka jedzie tam gdzie jest rentowna. Węgiel na światowych rynkach kosztuje pomiędzy 55-70$ to jest 214-290PLN (dane na dzień 08/02/2020,giełdy Rotterdam UE i Richardson RPA). Tona węgla w Polsce kosztuje 850PLN. To jest jawna kpina! Do tego ciągłe dotacje, przywileje i pakiety osłonowe. Państwo powinno wydawać koncesje każdemu kto chce wydobywać węgiel. Prywatny biznes szybko by zrobił porządek z bumelantami na kopalniach, od dozoru, poprzez związki a kończąc na śleprach.

 • Michał

  Czemu piszesz nie prawdę ?Tona węgla energetycznego kosztuj 55-70 $ a nie takiego jak się używa w domu

 • kamil putz

  likwidować te kopalnie i związane z tym przywileje jak się im nie podoba.Nie da się już słuchać o tych rylach wiecznie mają mało.

 • kamil putz

  likwidować te za[...] kopanie

 • Tonyhalic

  Górnicy i tak mają za dobrze, są faworyzowani, po co wydobywać węgiel który zalega na dużych głębokościach, jest to kompletnie nierentowne, najlepiej zamknąć wszystkie nerentowne kopalnie a górników przekwalifikować, a tego typu zagrania z ich strony to poprostu próba szantażu, powinno zostać to ukrucone

 • Olo

  Można zostać przecież nauczycielem oni tak dobrze przecież mają

 • ala

  Ale nauczycielom dać 26 dni urlopu jak każdy. Mają wakacje wolne to zrobić bezpłatne, ferie tak samo.

 • ryl do olo

  Za dobrze ,tyko i wyłącznie im się wydaje że mają ,źle .

 • wyborca

  Oo to jest trafnie napisane. Nie podoba się w kopalni? Zostańcie nauczycielami!

 • ryl

  Jak zostać nauczycielem, jak kiedyś w całej szkole wystarczyło 12 nauczycieli , a teraz w tej samej uczy ok.50.Potem im wychodzi po 3 godziny w szkole.A, a nie! wiem , wiem ,przepraszam, po lekcjach 6 godzin sprawdzają w domu klasówki i 4 godziny przygotowują się do lekcji .

 • Olo

  Można zostać przecież nauczycielem oni tak dobrze przecież mają

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.