Wiadomości z Rudy Śląskiej

[Film] Armagedon na rudzkim skrzyżowaniu! Nie działała sygnalizacja świetlna

 • Dodano: 2022-03-11 14:30, aktualizacja: 2022-03-11 16:00

Co się stanie jeśli sygnalizacja świetlna przestanie działać? Przekonali się o tym kierowcy przejeżdżający 28 lutego przez jedno ze skrzyżowań w dzielnicy Ruda. Najwyraźniej zapomnieli o... stosowaniu się do znaków.

Kierowcy nie wiedzieli, co mają zrobić!

W poniedziałek 28 lutego na kilka godzin wyłączono sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic Zabrzańskiej, 1 Maja i Wolności w Rudzie Śląskiej. Przez ten czas doszło tam do wielu niebezpiecznych sytuacji i jednej kolizji. Kierowcy najwyraźniej zapomnieli, co robić kiedy sygnalizacja świetlna przestanie działać. 

Niebezpieczne sytuacje zostały zarejestrowane przez kamery Business Control MONITORING. Na nagraniu widać, jak kierowcy notorycznie ignorują znaki, a w tym znak "STOP" i przejeżdżają przez skrzyżowanie bez zatrzymywania.

– Jeżeli mówimy tu o ulicach Zabrzańskiej, Wolności i 1 Maja, to ulica Zabrzańska jest ulicą z pierwszeństwem przejazdu, i jadący ulicą Wolności w kierunki 1 Maja albo 1 Maja w kierunku Wolności, mają ustąpić pierwszeństwo – informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej. – Przecież tam są znaki "STOP". To nawet nie jest znak "Ustąp pierwszeństwa", tylko znak "STOP", który nakazuje kierowcy zatrzymanie się w określonym miejscu, a to określone miejsce jest wskazane przez znak poziomy, który jest narysowany grubą, białą kreską na jezdni – dodaje.

Do najgroźniejszego zdarzenia doszło około godziny 6:30, kiedy samochód dostawczy zderzył się z samochodem osobowym. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Przyczyną kolizji było... nieustąpienie pierwszeństwa. 


Czytaj także: Groźna kolizja w Rudzie Śląskiej. Osobówka zderzyła się z samochodem dostawczym


Co robić kiedy światła przestały działać?

Oficer prasowy rudzkiej komendy przypomina, co robić kiedy sygnalizacja świetlna nie działa.

– Każde skrzyżowanie oprócz sygnalizacji świetlnej jest wyposażone w znaki pionowe i poziome. Każdy kierowca powinien pamiętać, jak to było na kursie prawa jazdy. Jeżeli ktoś nie pamięta, to powinien sobie przypomnieć przepisy, że na skrzyżowaniach, nawet z sygnalizacją świetlną, zawsze pierwszeństwo w kierowaniu ruchem ma policjant lub osoba wyznaczona do kierowania ruchem. Kolejnym elementem, drugim w kolejności, jest sygnalizacja świetlna, a trzecim w kolejności są znaki poziome i pionowe. Jeżeli  nie ma policjanta kierującego ruchem na skrzyżowaniu, nie działa sygnalizacja świetlna, albo wyświetla pulsujący pomarańczowy sygnał na sygnalizatorze albo w ogóle nie wyświetla sygnałów na sygnalizatorze, to kolejnym, trzecim stopniem tej hierarchii są znaki drogowe, które określają pierwszeństwo – przypomina asp.szt. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.

Zamiast skrzyżowania będzie rondo

Władze miasta zamierzają w miejscu nieszczęsnego skrzyżowania wybudować rondo i w obecnej sytuacji, nikt nie powie, że jest ono niepotrzebne. Budowa nowego ronda będzie odbywać się w ramach planowanej przebudowy ulicy Wolności, która dofinansowana została z programu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Miasto planuje wykonanie generalnego remontu ulicy Wolności. Oprócz nowej nawierzchni i chodników oddzielona zostanie także kanalizacja sanitarna od deszczowej. Wszystko będzie kosztować 40 mln zł. Roboty potrwają ponad dwa lata. 

Komentarze (31)    dodaj »

 • Tak sobie myślę.

  Najpierw to należy zbudować północną trasę N-S do Orzegowa, a dopiero później brać się za przebudowę Wolności. Dodatkowo zbudować na istniejących drogach polnych połączenie ul. Szczęście Boże z Gumownią na Zaborzu- to odciąży Wolności w Rudzie.

 • egon

  Niech zrobią rondo to czekają Was kosmiczne korki ja na Halembie, wtedy bedziecie wspominac jak to kiedyś się szybko przemieszczano. Na Halembie uszczęśliwiono nas dwoma i terez korki od A4 a z drugiej strony od Wygody.

 • asd

  Wystarczy popatrzeć co się dzieje na zjeździe z DTŚ jadąc z Gliwic na wjeździe na rondo do Zabrza w szczycie.

 • ber

  widza że opinie wypisują sami fachowcy skrzyżowanie nie jest łatwe,spróbuj wyjechać z drogi podporządkowanej,ilu jest takich co zwolni żebyś mógł wyjechać???????a co dopiero takie skrzyżowanie

 • Jo

  Jest wielu kierowców którzy zdawali egzamin na prawo jazdy około 40 lat temu i Ci powinni znać co jaki znak oznacza bo zdawanie polegało na rozumieniu znaków drogowych,a nie jak teraz odpowiedź "A,B,C lub D i nikt nie rozumie tego co zdaje bo wyuczone są regułki i stąd się bierze taki armageddon ,a do tego samochody które same jadą,hamują,parkują to kiedy ten kierowca ma zostać kierowcą z doświadczeniem.

 • Marian

  Jak żech tak paczoł na tyn filmik na youtubie jak te światła niy działały, to choby kajś z Bangladeszu.....

 • Hanys

  To są znaki. Ci co tego na w widzą to niech prawo jazdy oddadza

 • Edek

  I gitara!

 • KW

  "Na kilka godzin wyłączono sygnalizację świetlną".Dlaczego???

 • Gosia

  Moze zeby zmusic ludzi do poparcia ze ma byc rondo

 • Gosia

  Bylam przeciwna budowie ronda.....teraz nie jestem.Normalnie to co ogladam to prawie jak Bombaj jeszcze tylko skuterow brak

 • rama

  Bangladesz w Rudzie :-). Tego się nie spodziewałem w 2022 roku.

 • observer

  Zamiast publikować te mrożące w żyłach filmy, to może zapytajcie dlaczego Policja nie postawiła funkcjonariusza drogówki do kierowania ruchem do chwili naprawy sygnalizacji?

 • Rudzianka

  Człeku są znaki ! Jak ich nie widzisz to proponuję wizytę u okulisty

 • Kpina + ironia / szydera

  Już ci odpowiem, dlaczego tam nie ma gliniarza... Dlatego, że jeszcze za czasów, kiedy komendantem miejskim był niejaki Kałamaga, to w lokalnej telewizji był poruszony temat wówczas jeszcze nie przerobionego skrzyżowania 1.Maja/Katowicka/Jankowskiego. Na pytanie, dlaczego tam nikt ruchem nie kieruje, kiedy światła wysiądą, komendant odparł, że TO ZBYT NIEBEZPIECZNE SKRZYŻOWANIE, ŻEBY TAM GLINIARZ RUCHEM REGULOWAŁ... Czego tu jeszcze nie rozumisz? :-)

 • Gość

  Coś podobnego! Aż tak nagrabili sobie u obywateli że się boją że ich rozjadą? Niesłychane! Na to bym nie wpadła

 • Edek

  A znaki juz niy obowiszuja? Co to za wielkie skrzyzowanie,trzeba znac znaki.A jak ktos mo z tym problem to niech oddo prawo jazdy do urzedu!!!

 • no to co?

  To zapytaj się dlaczego pseudo kierowcy nie znają podstawowych zasad ruchu drogowego.Du py a nie kierowcy.

 • Szofer

  Furmony a niy szofery. A tak poza tym to policeman tam powiniyn stoc 5 min po tym jak światła przestały działać

 • Kierownica

  Zamiast zainwestować w sygnalizację to lepiej dwa lata babrać się w rondo. Rondo jest zupełnie niepotrzebne. A to, że za kierownicą siedzą geniusze, co znajdują prawo jazdy w chipsach to sprawa dla policji, a nie powód do marnowania pieniędzy.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również