RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Górnik przysypany w kopalni Bielszowice nie żyje. Jego ciało zostało wydobyte

 • Dodano: 2021-12-07 14:15, aktualizacja: 2021-12-08 20:31

Górnik przysypany na skutek zawału, który wystąpił 4 grudnia br. w KWK "Ruda" Ruch "Bielszowice" nie żyje. Jego ciało zostało wydobyte na powierzchnię. Mężczyzna był pracownikiem kopalni od 2007 roku.

Górnik przysypany w kopalni Bielszowice nie żyje

We wtorek, 7 grudnia br. około godz. 12.00 ratownicy dotarli do 42-letniego górnika. Niestety potwierdziły się najgorsze prognozy. Lekarz stwierdził zgon 42-latka. 

- O godz. 12.15 przebywający na dole lekarz stwierdził zgon. O 14.00 ciało górnika zostało przetransportowane na powierzchnię  - podał Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG. 

42-latek jest 13. w tym roku śmiertelną ofiarą wypadków w polskim przemyśle wydobywczym, w tym dziewiątą w kopalniach węgla kamiennego. Był doświadczonym pracownikiem, zatrudnionym w kopalni od 14 lat. 

Do sprawy za pośrednictwem mediów społecznościowych odniosła się także prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic.

- Szanowni Państwo, niestety, górnik przysypany na skutek zawału, który wystąpił 4 grudnia br. w KWK „Ruda” Ruch „Bielszowice” nie żyje. Jego ciało zostało wydobyte na powierzchnię.
Nie ma słów, którymi mogłabym wyrazić żal i współczucie dla rodziny i bliskich Zmarłego, szczególnie dla żony i dzieci, które osierocił. Mam nadzieję, że w tych trudnych chwilach nie opuszcza ich wiara, że "śmierć jest początkiem, nie końcem" - napisała prezydent Rudy Śląskiej. 

Prezydent podziękowała również wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową.

- Pragnę podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową, szczególnie ratownikom górniczym. Jak zwykle bez wahania ruszyliście, by wydobyć kolegów. Wiemy, że akcja była ekstremalnie trudna i niebezpieczna. Wasze zaangażowanie, odwaga, profesjonalizm zasługują na najwyższe uznanie i szacunek - napisała Grażyna Dziedzic. 

Zawał w kopalni Bielszowice

Przypomnijmy, 4 grudnia, o godz. 8.52 w ruchu Bielszowice (należącej do kopalni Ruda) doszło do silnego wstrząsu. Jego energię oszacowano na 5x10^6 J. Do wstrząsu doszło na głębokości 780 metrów w rejonie 001Z, w pokładzie 504, na głębokości około 780 m. Prowadzone były tam prace konserwatorskie. W wyniku wstrząsu przysypanych zostało dwóch górników.

Jeden górnik został uratowany

Do jednego z górników ratownicy dotarli już w niedzielę. 31-latek został przetransportowany do szpitala świętej Barbary w Sosnowcu. Podczas transportu był przytomny, rozmawiał z ratownikami, skarżył się na ból nogi i pleców. 30-letni górnik został przyjęty na oddział ortopedii. Nie odniósł żadnych obrażeń wewnętrznych. Doznał jedynie rany w okolicy nogi, którą mu opatrzono.

Jak się okazało uratowany górnik, nie odniósł poważniejszych ran, ponieważ, podczas wstrząsu znalazł się w niewielkiej pustej przestrzeni w pobliżu jednostki napędowej przenośnika podścianowego. Górnik przebywał w powstałej tam niszy w pozycji siedzącej do czasu przybycia ratowników.

W kopalni nadal trwała dramatyczna akcja ratunkowa 

W poniedziałek rano ratownikom spieszącym na pomoc drugiemu poszkodowanemu pozostało do przeszukania ok. 6 metrów rumowiska. Przed południem zlokalizowano poszukiwanego górnika, bez oznak życia. Mężczyzna znajdował się tam, gdzie ratownicy przewidywali i gdzie wskazywała na to jego lampa. 7 grudnia br. około godz. 12.00 ratownicy dotarli do 42-letniego górnika. Niestety potwierdziły się najgorsze prognozy. Lekarz stwierdził zgon 42-latka. 

Okoliczności wypadku wyjaśniają kopalniane służby oraz Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach.

Zobacz także

Komentarze (32)    dodaj »

 • Damian

  mam nadzieję że od jutra żaden mądrze myślacy górnik nie zjedzie juz na dól .Ci co jednak zjadą podpisuja się pod to że chcą sie narażać

 • Binia

  Nie, [...], mądrze myślący górnicy zjeżdżają do góry matole!!! Człowiek nie żyje a ty zamiast napisać wyrazy współczucia to piszesz takie [...]y!!!

 • xyz

  Binia - jak można zjeżdżać do góry!!! Chyba WJEŻDŻAĆ

 • Binia

  Jak nie rozumiesz to się nie odzywaj

 • Wkurw .......

  Nie [...]. Kazda praca jest niebezpieczna. Znam wypadek teraz na świeżo osoby której zajmowała sie holowaniem aut i co auto na niego zjechalo przy zapinaniu i jest pomiazdzony w stanie ciężkim. Wiec nie pisz mi zeby górnik nie zjezdzal na dół bo [...]isz fleki. Kazdy ma swoja swieczke.

 • Gosia

  Zamilcz

 • kierowca

  wyrazy współczucia dla rodziny a dla pozostałych rodzin górniczych niech to bedzie ostrzeżenie by przemyśleć czy warto sie narażać w kopalniach, czy nie lepiej podjąć bezpieczniejszą pracę.Miejmy nadzieję żę jak najszybciej pozamykają te niebezpieczne kopalnie by już nikt nigdy na żadnej nie miał wypadku

 • Szybiorz

  A tyn prond pajacu to bydziesz miol z elektrowni opalanych drewnem albo wiatrowych ???

 • Mario

  Sorry kierowca a jesteś poj....y

 • Lelek

  Kierowców to lepiej patrz w lusterka... a niech Ci się dioboł pokorze

 • KWK

  Mam nadzieję, że jak najszybciej pozamykają te niebezpieczne firmy transportowe, by już nikt nigdy nie miał żadnego wypadku.

 • Górnik

  Kierowca, pomyśl czy warto się narażać w tej Twojej śmiesznej szoferce.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.