Wiadomości z Rudy Śląskiej

Grażyna Dziedzic uzyskała wotum zaufania! Radni PO i obozu prezydent ogłaszaja koalicję!

 • Dodano: 2019-06-27 12:45, aktualizacja: 2019-06-27 14:33

Dzisiejsza absolutoryjna sesja Rady Miasta przyniosła spore, polityczne zaskoczenie. Radny Andrzej Stania w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej poinformował, że jego ugrupowanie wraz z radnymi z obozu popierającego Grażynę Dziedzic zawiązują porozumienie i powołują wspólny sztab wyborczy.

Koalicja Obywatelska udziela wotum zaufania Grażynie Dziedzic

Podczas debaty na temat Raportu o  stanie miasta Ruda Śląska w pewnym momencie głos zabrał były prezydent Rudy Śląskiej, a obecnie radny, który poinformował o podpisanym porozumieniu:

Przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej (przewodnicząca RM Aleksandra Skowronek – przyp. red.) upoważniła mnie, żebym poinformował, iż wczoraj podpisano porozumienie pomiędzy Koalicją Obywatelską a samorządowcami – powołano sztab wyborczy Koalicji Obywatelskiej i Samorządowców. W związku z tym udzielamy pani prezydent Grażynie Dziedzic kredytu zaufania – poinformował podczas absolutoryjnej sesji Rady Miasta radny Andrzej Stania.

Taka deklaracja może zaskakiwać, ponieważ rudzki obóz Koalicji Obywatelskiej, w ramach której funkcjonuje Platforma Obywatelska, od dawna stoi w ostrym sporze z Grażyną Dziedzic i w zasadzie od lat krytykuje jej sposób zarządzania miastem. O tym, że pani prezydent była na politycznym, przeciwnym biegunie względem rudzkiej PO może świadczyć chociażby zamieszanie, do jakiego doszło w trakcie kampanii wyborczej przy okazji ubiegłorocznych wyborów samorządowych, kiedy regionalny zarząd PO udzielił politycznego poparcia Grażynie Dziedzic, czemu sprzeciwił się rudzki klub tej samej partii.

"Przez ostatnich 8 lat byliśmy konstruktywną opozycją i nic się  w tym względzie nie zmieniło" - poinformowała wówczas rudzka PO w mediach społecznościowych, wydając przy tym stosowne oświadczenie:

Jak widać po ośmiu latach nic się nie zmieniło, ale po ośmiu latach i kolejnych ośmiu miesiącach zmiana już nastąpiła - wdać rok wyborczy rządzi się swoimi prawami.

Do tej deklaracji odniósł się przewodniczący rudzkiego klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Wesoły:

Z zadowoleniem przyjąłem oświadczenie pana Andrzeja Stani, wieloletniego radnego, prezydenta, ale też ze zdziwieniem i z taką lekką dozą poczucia niezrozumienia z mojej strony – bo rozumiem, że przez to oświadczenie decyzję na temat udzielenia wotum zaufania podjęła... no nie Ruda Śląska, tylko ktoś dalej, ktoś wyżej, ktoś inny zdecydował o tym, że część radnych ze względu na jakieś porozumienie musi zagłosować. No przecież nikt inny jak pani rezydent piętnowała wielokrotnie taką postawę – z pewną dozą ironii mówił radny Marek Wesoły – ja się cieszę, że z nas zostało zdjęte to odium, że przestaliśmy się brzydzić partyjnością, że jednak uznajemy, że polityka to jest rzecz dobra, że jednak to wszystko jest w porządku, to jest demokracja – kontynuował – ja się bardzo z tego cieszę, naprawdę – mówił Marek Wesoły – że uszanujemy, że jest polityka, że są partie, że one rządzą się swoimi prawami. To, że czasami – jak to pani prezydent zawsze nam wypominała: "wam każą z góry głosować, to Kaczyński za was zdecydował!" No nie, ja nigdy nie miałem takiego poczucia, ale wiem, że tak się zdarza – i dzisiaj mamy tego dowód - mówił radny.

Marek Wesoły odniósł się również do kwestii samego wotum zaufania i głosowania nad nim:

Ja tego wotum zaufania nie udzielę, ze względu na to, że mam takie poczucie mandatu wyborców moich, którzy na mnie zagłosowali, którzy byli przeciwko stanowi miasta w 2018 roku i przeciwko jakości rządzenia przez panią prezydent. Proszę też o uszanowanie tych głosowań tych radnych, to jest demokracja, myślę, że każdy zdecyduje według siebie – i mimo wszystko widzę w tym taki mały plusik – zostały uzdrowione pewne relacje – cieszę się z tego - mówił Marek Wesoły.

Ostatecznie Grażyna Dziedzic otrzymała wotum zaufania oraz absolutorium

15 głosów za, 7 przeciw i 1 wstrzymujący się - takim stosunkiem głosów Grażyna Dziedzic uzyskała wotum zaufania od Rady Miasta Ruda Śląska.

Chciałam bardzo podziękować za wotum zaufania, chciałam też bardzo podziękować wszystkim tym, którzy przez ten czas pracowali nad dobrem miasta. Tak widzę swoją rolę, że dla mnie przede wszystkim ważni są mieszkańcy i zawsze robię wszystko, żeby dobrze żyło się mieszkańcom. Myślę, że tak wysoka moja wygrana w wyborach samorządowych o tym świadczy - bo naprawdę była to wysoka wygrana - i od mieszkańców już dostałam wotum zaufania - mówiła po otrzymaniu wotum zaufania prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic, która piastuje ten urząd już trzecią kadencję.

W kwestii uchwały dotyczącej absolutorium dla prezydent miasta Ruda Śląska Grażyny Dziedzic 15 radnych głosowało za, 8 wstrzymało się - nie było głosów przeciw.

Komentarze (23)    dodaj »

 • jorg

  Teraz będą sie dzielić stołkami

 • Paweł

  Ktoś.trzesie [...]ą przed wyborami

 • Marijon

  O co pisowcy płaczecie? Wasz mistrz korupcji politycznej uciekł do Brukseli.

 • pracownik UM

  To teraz LGBT razem z Trzaskowskim, będziemy w Rudzie mieć. To jednak była prawda, że Krzysztof cały czas prowadził rozmowy z POKO.

 • Zyga

  A co , może pedofile w sukienkach są lepsi ?

 • dolebra

  no co ty? zyga ,długo nad tym siedziałeś bystrzaku

 • Obserwator

  Czy to nie korupcja polityczna? Ciekawe co obiecała bezpartyjna Pani Prezydent? Może bedą nowi wiceprezydenci, jedni i drudzy zachowuja się obrzydliwie

 • joki

  szakieciorz Stania

 • KTOŚ

  To bydzie zgoda do piyrszego starcio

 • Obserwator

  To jest korupcja polityczna, ciekawe co otrzyma koalicja, może bedą nowi wiceprezydenci, postepowanie jednej i drugiej strony obrzydliwe,

 • Andrzej

  no i dalej będzie żądzenie myśmy to zrobili nie ważne czy dobrze ale zrobione i pieniądze roztrwonione np Park kozioła aleje szutrowe już zarośnięte masakra np ulica piastowska droga węższa niż była a można co najmniej 70 cm zrobić szeżej mogło być rondko ul piastowska , balestremów, sprusa przy jednej kasie wydanej po co za dwa lata zrobi się i takich przykładów mustwo. Aha zróbcie jeszcze więcej siłowni na powietrzy bo to najłatwiej idzie załatwić RUDA ŚLĄSKA GINIE

 • miodek

  Zainwestuj póki co Andrzejku w naukę, kilkanaście błędów w jednym , krótkim komentarzu , to trochę obciach.

 • andrzej

  A ty co piszesz komentarz do treści artykułu, czy chcesz się pochwalić szkołą i wykształceniem. Pamiętaj szkoły nie świadczą o tym, że ktoś jest mądry. Co już poprawnie.Jak tak to teraz się wal .....

 • miodzio

  Bo mnie Andrzejku wkurzyłeś ,po prostu nie znoszę jak ktoś przesadnie lamentuje i te swoje żale puentuje jeszcze hasłem : RUDA ŚLĄSKA GINIE! Owszem , trzeba o pewnych rzeczach mówić głośno i wskazywać pewne niedoskonałości w zarządzaniu miastem i w przeprowadzanych inwestycjach ale to można przekazać trochę w innej formie .

 • Jo

  Anszejku dlaczego opuszczając lekcje ortografii.

 • Zyga

  Może wreszcie pozbędą się tych rządnych władzy absolutnej pisowców z Rady Miasta .

 • tak se myślę

  Rządni władzy to są oni wszyscy, nie tylko pisowcy, czego ewidentnym dowodem są "ruchy koalicyjne" w Radzie Miasta. Duże partie widzą, że to będzie prawdopodobnie ostatnia kadencja Pani Prezydent Dziedzic, i kombinują jak tu sprytnie przejąć największą liczbę jej wyborców. Rudzkie PO nie może trwać, w niby nieformalnej, koalicji z PiS-em ponieważ, patrząc z szerszej perspektywy, to ich największy polityczny przeciwnik. Ta "koalicyjka" w Radzie Miasta była dobra, żeby dać "psztyczka w nos" zwycięskiej Dziedzic, ale teraz trzeba dbać o własny interes, tym bardziej, że wszyscy doskonale wiedzą, że drugi wynik w wyborach na prezydenta miasta miał kandydat PiS-u, a nie PO czy KO czy KE.

 • sowa

  To są politycy i wszystko co robią ma na celu przejęcie władzy lub utrzymanie się przy niej

 • Krupniok z grilla

  Jak zwykle interes polityczny wziął górę nad przyzwoitością. Ale w przypadku PO to wcale nie dziwi.

 • pracownik czerwcowy

  Jak głosowaliście - tak macie, Szanowni Mieszkańcy!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również