Wiadomości z Rudy Śląskiej

Hałda przy ul. Niedurnego wybrana do projektu LIFE: "Śląskie. Przywracamy błękit". Będzie symbolem zielonego rozwoju w Rudzie Śląskiej?"

 • Dodano: 2024-02-20 07:15, aktualizacja: 2024-02-21 07:24

Hałda przy ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej ma szansę zostać jednym z czterech demonstracyjnych wdrożeń, mających na celu zwiększenie powierzchni obszarów zielonych na terenie województwa śląskiego. Wniosek dotyczący tego zrekultywowanego w 2011 roku miejsca uzyskał najwyższą ocenę wśród lokalizacji z subregionu centralnego zgłoszonych w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Hałda na Niedurnego jako modelowy teren zielony

- Działania pod hasłem „miasto zieleni” to jeden z filarów mojej wizji Rudy Śląskiej. Hałda przy ul. Niedurnego została przed ponad dekadą zabezpieczona przed emisją szkodliwych substancji i zazieleniona, ale chcemy uczynić ją jeszcze bardziej przyjaznym miejscem – mówi prezydent Michał Pierończyk.

Rekultywacja hałdy w Rudzie Śląskiej: historia i koszty

Powstała w XIX wieku, w wyniku działalności cynkowni „Rozamunda”, która funkcjonowała do lat 30. XX wieku. Od tego czasu prawie 2 hektary żużlu, gruzu i wypalonego koksu leżały w centrum miasta, aż do czasu rekultywacji zakończonej w 2011 roku. Bryle hałdy nadano wówczas nowy kształt, zapewniający zretencjonowanie wód opadowych. Na ukształtowanych powierzchniach wykonano warstwę uszczelniającą z gliny oraz przeprowadzono rekultywację biologiczną terenu. Teren został obsiany trawą, a w kilku enklawach nasadzono drzewa i krzewy. Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,8 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2007-2013.

Teraz miasto zgłosiło hałdę do jednego z działań prowadzonego przez Województwo Śląskie projektu zintegrowanego LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”, realizowanego przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Działanie pod nazwą „Koncepcje zwiększania obszarów zieleni” zakłada wdrożenie czterech demonstracyjnych studiów przypadku, po jednym w każdym subregionie.

- Na każdy z czterech terenów ma zostać przeznaczone ponad 467 tys. euro. W subregionie centralnym najwyższą ocenę uzyskał właśnie nasz wniosek dotyczący hałdy przy ul. Niedurnego – podkreśla wiceprezydent Aleksandra Skowronek.

– Kryteria oceny dotyczyły oczekiwanych korzyści dla jakości powietrza, całości oczekiwanych korzyści środowiskowych i społecznych oraz łatwości realizacji i podtrzymania efektów – dodaje.


Podpisanie umowy na wykonanie koncepcji nowego zagospodarowania hałdy poprzedzone zostanie wykonaniem badań terenu w celu potwierdzenia możliwości realizacji projektu. Jeżeli ich wynik będzie pozytywny, kolejnymi krokami będzie opracowanie koncepcji i realizacja wdrożenia. Następnie efekty będą monitorowane, a realizacje demonstracyjne replikowane w innych miejscach.

Sukcesy poprzednich rewitalizacji hałd

Przypomnijmy, że kilka lat temu miasto zrewitalizowało pocynkową hałdę przy ul. 1 Maja. Po raz na taką skalę w kraju zastosowano fitostabilizację, czyli nasadzenia roślin zabezpieczających przed wydostawaniem się na zewnątrz metali ciężkich oraz stabilizujących północne zbocza. Industrialny plac zabaw, ścieżka historyczna, siłownia, ścianka wspinaczkowa, górka saneczkowa oraz liczne alejki z miejscami odpoczynku - to tylko część atrakcji, jakie powstały w tym miejscu. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 4,5 mln zł, z czego większość pokryło dofinansowanie ze środków unijnych w ramach dwóch projektów – Lumat i Trakt Rudzki.

Hałda w Rudzie Śląskiej wybrana do projektu LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit" [FOTO]

Komentarze (15)    dodaj »

 • boluś

  Antonia sie niy zakwalfikowała ? Jako WZORCOWY przykład ROZGRZEBANYJ HOŁDY dlo celów REKREACYJNYCH !

 • Gites

  A może by tam urząd miasta przenieś i mieliby ogród śniadaniowy

 • Gites

  Już nie ma ważniejszych realiwitacji i pieniędzy włożyć niż haldy po kopalni żenada cholernie urzędnicy

 • Maniek

  Hałda czy Hołda. W 60siatych latach nazywali my ją Siara.

 • Dawid

  Fajnie byłoby zbudować na tej hałdzie niewielki stok narciarski. W Sosnowcu taki stok funkcjonuje i cieszy się sporym zainteresowaniem w samym centrum miasta.

 • Mieszkanka

  Placy zabaw jest dużo. Brakuje wybiegów dla psów, miejsc ciszy, spokoju i relaksu. Zasadzic tam dużo drzew, dać ławki. Niech będzie chociaż jedne miejsce spokojne i ciche bez larma dzieci. Czy holda na wirku czy za kościołem na Bykowinie- jeden wielki harmider przez bąbelki. Nie ma miejsca, by w ciszy usiąść i poczytać książkę.

 • Mieszkanka R. ŚL.

  A mnie śmiech dzieci nie przeszkadza, bardziej ujadanie i szczekanie psów, a jeszcze bardziej kupy po psach, które leżą , bo właściciele pupilków ich nie sprzątają.

 • Mieszkanka rudy

  A czy szanowna mieszkanka przyglądala się może jaki jest stan techniczny tych placów zabaw?

 • Mieszkanka

  A to, że stan techniczny jednych placy jest zły to od razu trzeba budować nowe i zabierać miejsce potencjalnym innym inwestycjom? Zawsze myślałam, że jeśli coś się zepsuło to to się naprawia, a nie wyrzuca, by kupić nowe

 • Mieszkanka rudy

  Tam nie musi powstać plac zabaw a przestrzeń dla każdego. Może tam powstać np. siłownia plenerowa, czy huśtawki ogrodowe ( takie jak np. Ustroniu przy Wisle). Wszystko da się zrobić, ale najlepiej wykluczyć bąbelki. Ps. W budżecie na ten rok przewidziane 2 wybiegi dla psów. Ta górka była by fajna też do jazdy na nartach jak już ktoś wspomniał.

 • Mieszkanka rudy

  Duża część tych placów zabaw nadaje się do rozbiórki. U mojego dziecka w przedszkolu jest plac zabaw wyłączony z użytku już 3 rok. Także niby jest a tak naprawde go nie ma. Z tego co wiem moje dziecko nie jest wyjątkiem. Realnia są jakie są. W tym mieście kasy nie ma na nic a place zabaw są ostatnie .

 • xxx

  I obowiązkowo z zakazem palenia, bo nawet oddychać nie ma czym większość kopci jak nie zwykłe papierosy to epapierosy nie zwracając uwagi na osoby niepalące.

 • Mieszkaniec

  Niech niepalący zwrócą uwagę na palących i nie łażą tam gdzie się ktoś odstresowuje

 • Dziadek

  Dzieci są radością naszego życia.

 • Onkel

  Na 5 minut

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również