Wiadomości z Rudy Śląskiej

Historia rudzkiego herbu - jak powstawał najważniejszy symbol miasta?

  • Dodano: 2022-06-02 07:00, aktualizacja: 2022-06-03 12:51

Już 11 czerwca będziemy obchodzili Święto Herbu Rudy Śląskiej. Czy wiesz, jak pierwotnie wyglądał nasz rudzki herb? Od kiedy widnieje na nim wizerunek świętej Barbary? Poznajcie historię tego najważniejszego, rudzkiego symbolu!

Pierwszy herb miasta powstał w 1966 roku

Pierwszy oficjalny wygląd herbu Rudy Śląskiej został zatwierdzony przez Miejską Radę Narodową 17 września 1966 roku. Wówczas powstał on z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Rudy Śląskiej. Biorąc pod uwagę czasy, w których został stworzony, zawierał nawiązania do epoki socjalizmu. Widniał na nim wizerunek orła białego, mający przypominać o przynależności do Polski Ludowej oraz szyb kopalniany symbolizujący to, z czego szczególnie słynęło nasze miasto - górnictwo. Dlaczego w herbie nie pojawiła się święta Barbara, patronka miasta? Powodem były kwestie ideologiczne - ówczesna propaganda nie pochwalała kultu świętych, zatem nie umieszczano ich wizerunków na państwowych i miejskich symbolach.

Co ciekawe, dawny herb naszego miasta łamał podstawowe zasady heraldyki. Problem stanowiło nagromadzenie zbyt wielu elementów oraz niezgodny z heraldyką zestaw barw. Mimo to herb w takiej formie obowiązywał przez ponad 30 lat.

herb

Herb Rudy Śląskiej w latach 1966-1998

 

Nowy wygląd od 24 lat

Współczesny rudzki herb powstał w 1998 roku – autorem jego plastycznej wersji był profesor ASP Maciej Bieniasz, zaś o oprawę komputerową zadbali Kazimierz i Ksawery Kaliscy. Podczas tworzenia nowego herbu, zainspirowano się istniejącym już herbem Nowego Bytomia używanym od 1928 roku, który przedstawiał połowę orła górnośląskiego, koło zębate oraz świętą Barbarę. Twórcy ustalili, że herb miasta będzie podzielony na 2 części – na jednej z nich umieścili wizerunek orła, a na drugiej patronki górników.

Herb nowego bytomia

Herb Nowego Bytomia

herb wspczesny

Herb Rudy Śląskiej współcześnie

Symbolika rudzkiego herbu

Herb Rudy Śląskiej podzielony jest na dwie części. Po prawej umieszczono wizerunek świętej Barbary, patronki górników i miasta. Ma na sobie czerwono-niebieskie szaty, w prawej ręce trzyma kielich z hostią, a w lewej miecz. Święta ma złote włosy i koronę na głowie. Lewa część herbu przedstawia połowę złotego orła śląskiego na błękitnym tle. Jego głowa jest skierowana w prawo. Święta Barbara symbolizuje rudzką tradycję górniczą. Orzeł zaś, pojawiający się także w herbach wielu innych miast Śląska, ma nawiązywać do sięgających czasów piastowskich korzeni większości osad, z których powstało nasze miasto. 

Komentarze (3)    dodaj »

  • Karol

    " Powodem były kwestie ideologiczne - ówczesna propaganda nie pochwalała kultu świętych "- a aktualna propaganda wszystko zaczyna od kościoła. Żadne święto nie może odbyć się bez udziału w mszy

  • Marmar

    Nowy herb jest zdecydowanie ładniejszy, pozytywny. Ten stary brzydko kojarzył się z brudnym przemysłem, co wizerunkowo niekorzystnie wpływało.

  • Śmietana z kolana

    Symbol pracy zamieniono na symbol poddaństwa klechom. Czyli generalnie przejście z komuny do robienia dobrze [...]om. Pasuje jak ulał, wielu mieszkańców wcześniej chodziło na pochody komunistyczne, a teraz chodzą w procesjach z edofilem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również