Wiadomości z Rudy Śląskiej

Hutnicy z Huty Pokój protestują w obronie miejsc pracy i przyszłości zakładu

  • Dodano: 2024-11-06 13:00, aktualizacja: 2024-11-06 14:37

Od kilku dni Ruda Śląska jest świadkiem gorącego protestu związkowców z Huty Pokój, którzy postanowili okupować biuro poselskie Urszuli Koszutskiej. Ponad 40 przedstawicieli związkowych wręczyło petycję do Ministra Aktywów Państwowych z żądaniem pilnego spotkania z zarządem Węglokoksu, które miałoby się odbyć z udziałem przedstawiciela ministerstwa. Hutnicy nie zamierzają opuścić biura do czasu ogłoszenia konkretnej daty rozmów. W sprawie interweniują posłowie zarówno opcji rządzącej, jak i opozycji.

Patowa sytuacja i żądania związkowców

W poniedziałek - 4 listopada związkowcy z Huty Pokój weszli do biura poselskiego Urszuli Koszutskiej. Mariusz Latka - Przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w Hucie Pokój, podkreślił, że sytuacja w spółkach hutniczych wymaga natychmiastowej interwencji. 

- Nie mamy innego wyjścia. Chcemy, aby Ministerstwo Aktywów Państwowych zainteresowało się sytuacją spółek hutniczych oraz by przedstawiciel Ministerstwa uczestniczył w rozmowach dotyczących podpisania porozumienia. To, co się dzieje w tych spółkach, przekracza wszelkie granice przyzwoitości – mówił w poniedziałek Latka.

Związkowcy informują, że nie zamierzają opuścić lokalu do czasu ustalenia konkretnej osoby z Ministerstwa Aktywów Państwowych, która będzie uczestniczyć w rozmowach pomiędzy związkowcami a Węglokoksem. 

Strona społeczna zwróciła się do Jakuba Jaworskiego, Ministra Aktywów Państwowych, z wnioskiem o:

  • natychmiastowe rozpoczęcie konsolidacji spółek hutniczych oddłużenia ich i dokapitalizowania;
  • gwarancję, że pozyskane środki na inwestycje zostaną w spółkach hutniczych;
  • utrzymanie produkcji na walcowni średniej;
  • wypracowanie programu dla zagospodarowania terenów pod
  • przemysłowe, hutnicze oraz wypracowania programu dalszego funkcjonowania Huty Pokój S.A w ramach współpracy z pozostałymi spółkami w grupie kapitałowej;
  • utrzymanie wszystkich miejsc pracy w spółkach hutniczych grupy kapitałowej Węglokoks S.A.;
  • rozpoczęcie inwestycji — budowy stalowni, lub zakup huty Częstochowa przez Węglokoks S.A.;
  • w kontekście wojny za wschodnią granicą — dalsze inwestycje w branżę hutniczą znajdującą się w grupie kapitałowej Węglokoks S.A. na takich samych zasadach, na jakich dotowana jest spółka z obcym kapitałem ArcelorMittal.

Poseł Marek Wesoły: "Nie poddamy się bez walki"

Dzisiaj w Sejmie odbyła się konferencja prasowa posłów Prawa i Sprawiedliwości - Marka Wesołego, Bożeny Szopy, Jerzego Polaczka i Jarosława Wieczorka. Poseł z Rudy Śląskiej wyraził swoje wsparcie dla hutników: 

- Dziś, jako poseł, pragnę wyrazić swoje pełne wsparcie dla hutników walczących o swoje miejsca pracy. Zaniedbywanie Huty Pokój to nie tylko dramat dla setek rodzin, które tracą źródło utrzymania, ale też ogromna strata dla polskiego hutnictwa i całej gospodarki – zaznaczył poseł Wesoły podczas konferencji prasowej w Sejmie. - Polskie państwo powinno wspierać i chronić strategiczne sektory, a nie pozostawiać je na pastwę losu. To czas, by rząd podjął konkretne działania w obronie naszych hut, które przez lata były filarem naszej gospodarki. Spółki państwowe potrzebują jasnej wizji i wsparcia, a nie zamknięcia drzwi i zwolnień. Dziękuję wszystkim, którzy dołączyli do protestu i solidarnie stanęli w obronie swoich miejsc pracy. Nie zgadzam się na takie traktowanie polskiego hutnictwa. Nie poddamy się bez walki! - dodał.

Urszula Koszutska: "Złożyłam  na ręce ministra Roberta Kropiwnickiego pismo z prośbą o podjęcie rozmów"

Posłanka Urszula Koszutska, reprezentująca Platformę Obywatelską, przyznała, że związkowcy z NSZZ „Solidarność” i „Sierpień 80” z Huty Pokój od poniedziałku okupują jej biuro. Po rozmowie ze związkowcami dzisiaj posłanka przekazała na ręce Ministra Aktywów Państwowych pismo hutników. 

- Huta Pokój SA należy do ważnych zakładów pracy w naszym regionie. Rozumiejąc pojawiające się pytania związkowców oraz potrzebę szerszego dialogu społecznego, na ich oczekiwanie, złożyłam  na ręce ministra Roberta Kropiwnickiego pismo z prośbą o podjęcie rozmów dotyczących przyszłości i planów wobec Huty Pokój SA. Minister Kropiwnicki  widzi potrzebę dialogu i odpowie na apel, prosi  ponownie Związki Zawodowe o skierowanie oficjalnego pisma do MAP  – poinformowała Koszutska.

Posłanka dodała, że dialog społeczny ma kluczowe znaczenie, a ona sama zamierza wrócić na Śląsk w sobotę, by kontynuować rozmowy z hutnikami i zarządem.

Odpowiedź Zarządu Huty Pokój: "Apelujemy o powrót do konstruktywnego dialogu"

Zarząd Huty Pokój wydał komunikat w sprawie protestu, podkreślając, że sytuacja finansowa spółek hutniczych pozostaje stabilna, a zabezpieczone środki finansowe na bieżącą działalność są wystarczające. 

"W związku z rozpoczętą wczoraj akcją protestacyjną przez Stronę Społeczną informujemy, że Zarząd jest zdania, że nie zaszły żadne nowe czy nadzwyczajne zdarzenia, które uzasadniałyby eskalację działań protestacyjnych. Pomimo licznych wyzwań poszczególnych Spółek oraz bardzo trudnych warunków rynkowych w segmencie hutniczym w całej Europie sytuacja HPP, WBB i HPK nie uległa zmianie. Zabezpieczono środki finansowe na bieżącą działalność, a wypłata wynagrodzeń nie jest zagrożona. Podkreślamy, że priorytetowym celem działań Zarządu jest ochrona miejsc pracy i kapitału ludzkiego. Należy pamiętać, że taka sytuacja nie byłaby możliwa bez wsparcia Węglokoksu, którego łączne zaangażowanie w finasowanie spółek hutniczych przekroczyła poziom pół miliarda złotych. Co więcej, z pełną odpowiedzialnością, informujemy, że pomiędzy spółkami hutniczymi a Węglokoksem nie trwają żadne dyskusje na temat odebrania czy zwrócenia środków przeznaczonych na inwestycję. Zapewniamy, że Zarząd dokłada wszelkich starań, aby środki przeznaczone na Program Inwestycji Strategicznych były zabezpieczone zgodnie z ustaleniami" – czytamy w komunikacie.

Przedstawiciele zarządu zakładu zaznaczają, że inwestycje strategiczne są zabezpieczone, a rozmowy ze stroną rządową są w toku. 

"Wierzymy, że unikanie niepotrzebnych napięć jest w interesie nas wszystkich, gdyż tylko wspólne działania mogą przyczynić się do utrzymania pozytywnego wizerunku i stabilnego rozwoju naszych Spółek. Apelujemy o zachowanie spokoju oraz powrót do konstruktywnego dialogu opartego na wzajemnym zaufaniu, aby wspólnie znaleźć rozwiązania, które będą służyć długoterminowej stabilności naszych Spółek oraz ochronie miejsc pracy" – dodaje Zarząd.

Przyszłość Huty Pokój pod znakiem zapytania

Związkowcy z Huty Pokój zapowiedzieli, że o godzinie 14:00 opuszczą biuro poselskie Urszuli Koszutskiej. 

- Ostatnie informacje są z Ministerstwa Aktywów Państwowych od wicedyrektora Respondka, który mówi, że załatwia spotkanie w Węglokoksie i  potrzebuje na to trzy godziny. Zostajemy tutaj do godziny 14:00 i liczymy, że zorganizowanie takiego spotkania jest w zasięgu tych osób - mówił Mariusz Latka.

Komentarze (25)    dodaj »

  • Obiektywnie

    Śląsk i Ślązacy, to najpiękniejsze miejsce na ziemi i najmądrzejsi ludzie. Jedynie odstają tu hanysy, jak Pan Bóg dzielił rozumem oni akurat poszli na raub i najedli się kwaśnych jabłek. I tak już im zostało, dalej tęsknią za Marksem i Leninem. Wtedy można się było rzeczywiście dorobić, ale przepukliny.

  • Sprawiedliwy

    To teraz mała restrukturyzacjia zatrudnienia, przerosty widać gołym okiem i wyrównać stawki w pozostałych Spółkach do poziomu HPP.

  • Achim

    Po co zaś pokazujecie tych nierobów. Latka i Kuchta już czas na was

  • do nierobola

    Ty [...]czysz! Nie znosz ich to w porządku robotne chopy są. Wesołe w [...];)

  • Pracownik

    Brawo związkowcy !

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również