Wiadomości z Rudy Śląskiej

JadłoDzielnia w Kochłowicach działa już od roku!

 • Dodano: 2019-02-06 12:15, aktualizacja: 2019-02-06 13:59

Już od roku w Kochłowicach działa JadłoDzielnia - projekt stowarzyszenia "Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska".

Akcja została zorganizowana na początku ubiegłego roku dzięki szczodrości mieszkańców miasta. Stowarzyszenie utworzyło zbiórkę pieniędzy, z których zakupiono rzeczy potrzebne do budowy JadłoDzielni. Lodówka stanęła na gruncie, który użyczyło miasto, a prąd do niej zafundowała osoba ze stowarzyszenia, która mieszka tuż obok.

Jak nazwa sama wskazuje, punkt ten umożliwia dzielenie się jedzeniem.

- Idea jest bardzo prosta. Kupiłeś za dużo? Wyjeżdżasz i nie zdążysz wszystkiego zjeść? Oddaj jedzenie do JadłoDzielni, a ktoś na pewno z niego skorzysta. W ten sposób ratuje się jedzenie przed zmarnowaniem - mówi Karolina Szebiela, członek zarządu Stowarzyszenia "Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska".

Rudzka JadłoDzielnia to pomysł zaczerpnięty od polskiego ruchu FoodSharing, który zapoczątkował pierwsze tego typu miejsca w Polsce. Na terenie naszego kraju jadłodzielni jest całkiem sporo. Najbliższy punkt można zlokalizować za pomocą mapy Google.

- Ten rok był wyjątkowy. Udało nam się wejść we współpracę m.in. z miejscowym przedszkolem Żaczek, które również zbiera i przekazuje produkty do JadłoDzielni. Zdarzało się i tak ze w JadłoDzielni można było znaleźć wiele smakołyków, które nie zostały zjedzone podczas wesela czy innych dużych imprez okolicznościowych. Dzięki profilowi na Facebooku staramy się, na bieżąco informować obserwujących nas mieszkańców, co można znaleźć w danym dniu w JadłoDzielni. Działa to bardzo sprawnie - mówi Rafał Wypior, prezes stowarzyszenia.

Do JadłoDzielni można włożyć pieczywo i inne wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, konserwy, jogurty, serki czy sery w zamkniętych opakowaniach. W rudzkiej JadłoDzielni jako pierwszej w Polsce można też zostawiać rzeczy takie jak kubki i talerze. Nie wolno za to wkładać mięsa, ryb, jajek, alkoholu i środków odurzających, produktów przeterminowanych, nadjedzonych oraz w otwartych opakowaniach.

- Mieszkańcy mogą zostawiać warzywa, owoce i produkty oryginalnie zapakowane. Chętne restauracje mogą za to pozostawiać dania opisane, czyli muszą tam być zamieszczone składniki i wartości odżywcze, podana musi być temperatura przechowywania i data przydatności do spożycia. Takie jadlodzielnie działają już w wielu miastach naszego kraju i funkcjonują na tych samych zasadach - mówił Rafał Wypior.

Stowarzyszenie "Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska" od początku swego istnienia promuje idee dzielenia się oraz niemarnowania. Dzięki temu udało im się podjąć takie inicjatywy jak #Ciepłodzielnia, gdzie mieszkańcy mogą podzielić się ubraniami oraz #Książkodzielnia, gdzie mogą zostawić książki.

Stowarzyszenie zostało powołane 15 kwietnia 2016 roku, zaś oficjalnie zarejestrowano je 29 lipca. Należą do niego osoby chcące zmieniać otoczenie, działać i tworzyć coś dla innych. Obecnie należy do niego 12 osób. Stowarzyszenie prężnie działa na terenie Kochłowic. Planuje także rozwój w innych dzielnicach miasta, zachęcając mieszkańców do włączenia się w działanie i rzeczywistego zmieniania Rudy Śląskiej.

Komentarze (11)    dodaj »

 • KUNEGUNDA

  dzesisa , co to jest za nazwa czego jakaś chochla ,łopata czy co ,wez ty lepiej sie ogarnij i spójrz na siebie ,a jeszcze pomyśl,ze jak nie byłaś nigdy głodna ,to czasem możesz kiedyś być ,bo nigdy nic nie wiadomo .Zamiast sanepidem i biednymi ,to widać,ze sama potrzebujesz pomocy dzesica ,oj dzesica

 • megi

  Powinno być na zewnątrz światełko,które informuje kiedy coś jest w środku.Jak zanosiłam jedzenie pod koniec stycznia to lodówka była puściutka.

 • dzesica

  a co na to SANEPID?

 • Monika

  Dzesica zgłoś sprawę na policję i powiedz że nie jest odprowadzany vat w jadło dzielni ...bądź uparta i działaj tak długo aż osiągniesz swój cel...widać wolisz oglądać ludzi którzy są zmuszeni jeść resztki z śmietnika w tym przypadku nie będziesz musiała się martwić o sanepid.

 • dzesika

  aaa czyli boicie sie sanepidu ...a w tym mieście są jakieś ochronki, schroniska do bezdomnych czy nocle[...]ie? gdzie ci głodni mogą iść czy Ruda Śląska nie ma takich instytucji że trzeba lodówkę z resztkami wystawiać?

 • pracownik lutowy

  Proponuję kiedyś przyjrzeć się, co z tego śmietnika wyciągają. Skoro twierdzisz, że pożywienie, to ci biedni ludzie są chyba cyborgami żywiącymi się aluminiowymi puszkami po piwie.

 • Jo

  Zazdtościsz im tego co wyciągają?

 • pracownik lutowy

  Znowu nie rozumiesz, o czym inni piszą, ale to u Ciebie norma.

 • Monika

  Super inicjatywa brawo.

 • hanys

  Dyć tyn kadłubek je łoszkliwy i to fest! Piykne dziynki za tako lepszo Ruda, lepij sie dejcie pokój i łostońcie we tych waszych Kochlowicach.

 • Ziga z Wirku

  Przynajniej jeden prawde napisał.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również