Wiadomości z Rudy Śląskiej

JadłoDzielnia w Kochłowicach znowu została zabrudzona. Mieszkańcy nie szanują inicjatywy?

 • Dodano: 2020-02-11 19:00, aktualizacja: 2020-02-12 12:19

JadłoDzielnia w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach powstała w 2018 roku z inicjatywy stowarzyszenia „Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska”. Miała służyć dzieleniu się jedzeniem i niemarnowaniu żywności. Niestety, najwyraźniej komuś przeszkadza. 

- Jedni lubią dopiec sąsiadowi, drudzy lubią ponarzekać na otaczający świat i niczego przy tym nie robić, by było lepiej. A trzeci... Lubi robić syf i niszczyć dobro. Tak, syf, bo inaczej tego nie można nazwać – napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele stowarzyszenia Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska. 


Okazuje się, że to już kolejne zabrudzenie JadłoDzielni.

- W ciągu tygodnia czwarty raz taki widok i człowiek powoli traci cierpliwość – zaznaczają pomysłodawcy inicjatywy.

Po raz kolejny okazuje się, że własność wspólna nie ma dla wielu osób znaczenia. Wspólne – znaczy niczyje. W myśl tej reguły niejednokrotnie dopuszczano się aktu wandalizmu, a lodówka, która ma służyć dzieleniu się jedzeniem, tak by go nie wyrzucać i nie marnować, była demolowana. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znają jedynie sprawcy. 


Przedstawiciele stowarzyszenia Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska zapowiedzieli, że nie złożą broni i po raz kolejny posprzątają bałagan panujący w Jadłodzielni, ale przestrzegają też:

Za piątym lodówka będzie umyta, wyłączona i zamknięta na czas bliżej nieokreślony. Pomyślimy też o ścianie “tych klientów nie obsługujemy".

Okazuje się, że dzięki monitoringowi udało się poznać rysopis podejrzanego o dewastację. Prawdopodobnie nie jest kochłowiczanin.


Faktycznie, we wtorek, 11 lutego, inicjatorzy stworzenia JadłoDzielni ponownie wysprzątali zabrudzoną lodówkę. Tym razem w jej wnętrzu umieścili kartkę przypominającą o dobrych manierach z prośbą o to, aby osoby z niej korzystające pozostawiły po sobie porządek. 


Jak długo lodówka będzie czysta? Tego nie wiadomo. Pewne jest jednak to, że kiedy ktoś ponownie zdecyduje się ją celowo zabrudzić, zostanie wyłączona z użytkowania.

W Rudzie Śląskiej jest jeszcze jedna JadłoDzielnia. Także bywa dewastowana


Przypomnijmy, że druga rudzka JadłoDzielnia działa od końca grudnia 2019 roku w Rudzie 1, w pobliżu ulic Wolności i Starowiejskiej. I dla niej rudzianie nie byli łaskawi. W styczniu tego roku doszło tam do dwóch niemiłych zdarzeń. Najpierw ktoś ukradł zawiasy z drzwi drewnianej konstrukcji, w której ulokowana została lodówka, a później wrzucił do niej petardę.


Zobacz także

Komentarze (49)    dodaj komentarz »

 • czary

  Robią to te same osoby, przynajmniej mentalnie bez empatii, które wywracają kontenery z odzieżą

 • Sąsiad

  Brak słów. Ogromne braki w kulturze osobistej , tak na drodze , jak i wszędzie. Ludzie zachowujcie się bo mi wstyd za was . Tylko narzekanie i pretensje . Niech się każdy zastanowi nad sobą. Polecam uszanować , kogoś i czyjeś.

 • Tere fere

  Dla żuli i innej patologii robi sie wszystko zeby przeżyla a z przecietnych uczciwie pracujacych ludzi jeszcze zdzierać...bo przeciez oni tacy biedni, pokrzywdzeni przez los, a roboty " nie ma". I ty czlowieku pracujacy jeszcze im "dej" a sobie odmow bo sa tacy leniwi alkoholicy ktorym trzeba pomoc

 • coo

  na Piłsudskiego rano korek do lasu i nic z tym nie robią a tu wielka afera że ktoś wylał dwa słoiki w lodówce ????!!!!!!!!!

 • Peace&love

  Zamienić lodówkę z jedzeniem dla ludzi na karmniki dla ptaków albo miski z jedzeniem dla kotów. Ten gatunek tego nie zniszczy. Jeszcze będzie wdzięczny za pomoc.

 • olo

  Popieram! Przez tą lodówę żulia ma darmową zagrychę! Lepiej zwierzęta dokarmiać niż nieroboli.

 • pomyśl

  taaa pewnie koty dokarmiac zeby sie plaga szerzyła pod auta wchodza elektryke psuja. chcecie pomagac zwierzetom??? to niech kazdy z mieszkancow da tylko 5 zł do schroniska dla zwierzat wystarczy połowa mieszkanców prosty rachunek około 67500ludzi x 5zł to jest 337500zł CO MAŁO????????????? a nie chlewy robic na publicznej przestrzeni

 • iks

  Jak kotów nie będzie to wtedy będzie plaga... myszy i ew. szczurów... Koty są na osiedlach potrzebne...

 • igrek

  a ty dalej wierzysz w to ze jak jest mroźna zima to w lato nie jedzie komarów? ty baranie

 • igrek

  ja a jak komarów nie jedzie to jaskółki niebeda miały co jest ...bo one sa wybredne i jak im z diety komara wyeliminujemy to jedzie katastrofa globalna ...co ty za głupoty wygadujesz to sie w pale nie mieści proponuje żebyś wyszedł z projektem ustawy do karzdego mieszkania jeden kot alby muszy nie byłe

 • jeb,,,, pis

  to na bank jakis z pis du skoro kontenery z pck pis o[...] to tym bardziej jadlodajnie moze to Mateusz .m był na slasku

 • Rudziol

  Założyć ukrytą kamerę, nagrać i słono ukarać. Myślę, że już rok bezwzględnego więzienia otrzeźwilaby i dała do myślenia temu tempakowi co to robi.

 • Rafał Wypior

  Mam prośbę, operujmy w granicach prawa i mimo wszysk zachowajmy spokój. Kamerę posiadamy i mamy wgląd na sytuację w Jadłodzielni.

 • Kazik

  Chciałam zapytać co ma oznaczać ten ślimak czy co to tam jest na ogrodzeniu naprzeciw netto bo nie rozumiem o co w tym chodzi? I jaki jest tego cel? Czy to dzieci z przedszkola zdobili?

 • pytaczka

  a co mowi prawo jesli chodzi o BHP czy sanepid w tej kwestii? czy to tak na ohhh ahhh wszystko robione?

 • Dżesika

  To po co ten artykuł?

 • ja

  Demolką zajmują się ludzie, którzy nigdy nie mieli niczego swojego na własność. To ludzie którym za komuny wszystko dano, pracę za jednego wykonywały cztery osoby, mieszkanie zakładowe itd. Teraz opieka, kościół ludzie dobrej woli, i tak ONI mają to gdzieś, dlatego nie lituję się nad takimi ludzmi bo i tak nie podziękują tylko stwierdzą że dałeś mało.

 • Sabina

  Dlaczego masz na mysli ludzi z czasów komuny ??? Równie dobrze mógł być to nastolatek , dwudziestoparolatek bądz szescdziesięciolatek, ktoś , kto nie szanuje nikogo i niczego Więc nie generaliuzuj i nie wyzywaj się na ludziachskoro nie jestes pewien

 • Bogumiła

  Najgorsze jest to, że jezeli jakaś rzecz jest przeznaczona do wspołnego korzystania, to zawsze musi zostać zniszczona. zawsze... brak słow

 • Rafał Wypior

  Wierzymy, że to sytuacja wyjątkowa. Dodam, że jadłodzielnia działa od 2 lat i do tego momentu było spokojnie.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.