Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jarmark i Rudzki Wigilijny Stół

 • Dodano: 2018-12-04 14:30

Zabawy dla dzieci, warsztaty rękodzieła artystycznego, spotkanie z Mikołajem, widowiska muzyczne czy pokaz tancerzy ognia – to niektóre atrakcje zaplanowane podczas Rudzkiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jak co roku wydarzenie będzie miało miejsce na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu.

– Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Myślę jednak, że najważniejsze jest to, by być razem w ten wyjątkowy, świąteczny czas – podkreśla.

Jarmark, podczas którego otwarte będą stoiska handlowo–wystawiennicze, potrwa od 13 do 17 grudnia, w godzinach od 11.00 do 17.00, z wyjątkiem 16 grudnia, kiedy będzie można zrobić zakupy między godz. 12.00 a 19.00.

– Naturalne miody, słodycze, wyroby rękodzieła, książki - to tylko niektóre artykuły, które będzie można kupić podczas jarmarku – zapowiada Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej.

Poza uzupełnieniem świątecznych zakupów w piątek, od godz. 12.30 do 14.00, odbędą się warsztaty rękodzieła artystycznego organizowane przez Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka. Będzie można również wypróbować kolejkę oraz karuzelę.

Sobota 15 grudnia to dzień spotkań z Mikołajem. O godz. 11.00 odbędzie się Bieg Mikołajów, organizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Sportowe zmagania będą nie tylko okazją do zabawy i sprawdzenia swoich możliwości biegowych. Podczas wydarzenia odbędzie się również zbiórka pieniędzy na rzecz 9-letniego rudzianina Kacpra Grajdka, który od kilku miesięcy walczy z glejakiem wielopostaciowym. Bieg organizowany jest bez podziału na kategorie wiekowe na dystansie 1500 m i 4500 m. Zapisy będą się odbywać w dniu biegu od godz. 9.30 na placu Jana Pawła II.

O godz. 12.00 zostanie uruchomiona karuzela i kolejka dla dzieci. Natomiast zarówno młodsi, jak i starsi będą mogli spotkać się z Mikołajem o godz. 15.00. Nie zabraknie również występów artystycznych. W świątecznym repertuarze zaprezentuje się Stowarzyszenie Chór Mieszany „Słowiczek” (o godz. 15.00), Atelier Sztuki oraz Amatorski Teatr „Pierro” z rudzkiego „Morcinka” pod kierunkiem Anny Morajko–Fornal i Grzegorza Dudziaka w widowisku muzycznym dla dzieci „A cóż to za prezent” oraz programie kolędowym „Za gwiazdą” (godz. 16.00). Z kolei o godzinie 17.30 wystąpi Mariusz Doroz.

Na niedzielę, 16 grudnia o godz. 14.00, zaplanowano strojenie choinki. Natomiast o godz. 16.00 odbędzie się Rudzki Wigilijny Stół.

– Zapraszam wszystkich mieszkańców na tradycyjny posiłek i symboliczne przekazanie światełka betlejemskiego – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – To jedna z niewielu okazji w roku, kiedy możemy zasiąść razem przy stole, porozmawiać, cieszyć się świąteczną atmosferą czy zaśpiewać piękne polskie kolędy – dodaje. Jak co roku świąteczny posiłek zostanie przygotowany przez uczniów Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego oraz rudzkich piekarzy: Krzysztofa Poloczka, Marka Jakubca i Zbigniewa Gerlacha. O świąteczne animacje zadba Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop”, który wystąpi również w programie „Łuczywo”.

Nie zabraknie również występów rudzkich zespołów. Na scenie zaprezentują się „Boże Nutki” z parafii pw. św. Barbary w Rudzie Śląskiej – Bykowinie, „Dzieci Maryi” z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu, Schola „Duchu Ogniu” z parafii pw. św. Ducha w Rudzie Śląskiej – Czarnym Lesie. Swoje umiejętności wokalne zaprezentują również Weronika Nowara oraz Marta Mansfeld, laureatki Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Gloria Dei” oraz konkursu wokalnego „O Rudzki Mikrofon 2018”. Będzie również wspólne kolędowanie „po slonsku” z Katarzyną Sroką oraz występ grupy „Dajemy ludziom radość”, która przedstawi projekt „Wyjście z kolędą do ludzi”. Na zakończenie odbędzie się pokaz tancerzy ognia (godz. 18.00).


Źródło: UM Ruda Śląska

Komentarze (8)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Masakra nic nowego wszyscy idą z duchem czasu a my stoimy w miejscu

 • Rudzianka

  Zawsze myślałam że Mikołaj jest 6go grudnia

 • Dave

  Zaś patola i zasiłkowce z kaufhausu, azylu itp przyjdzie się nażreć

 • mieszkaniec-wyborca

  Przy tym stole to pogadamy..... o rozbójniczych stawkach za śmieci które nam po wyborach funduje Grażyna Dziedzic!!!

 • greg

  siedź w doma marudo

 • Dave

  Zaś patola i zasiłkowce z kaufhausu, azylu itp przyjdzie się nażreć

 • Xyz

  Super. Mozna bez fajerwerkow p.Zurek.

 • majk

  mozna,ale po co, ;)?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również