Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jest porozumienie ze związkowcami – górnicy PGG dostaną podwyżki

 • Dodano: 2020-02-21 11:45

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się wczoraj spotkanie Zarządu Polskiej Grupy Górniczej i przedstawicielami związków zawodowych. Brał w nim udział również reprezentant strony rządowej – wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz jego zastępca, Adam Gawęda. Negocjacje zakończyły się porozumieniem, na mocy którego górnicy otrzymają jednak podwyżki. 

Płace w PGG wzrosną o 6 procent, a to oznacza koszt dla spółki rzędu 270 milionów złotych rocznie. Przeciętnie pensja pracownika wzrośnie o około 350 – 400 złotych brutto. 

Kolejne ustalenia dotyczyły także ograniczenia importu zagranicznego węgla kamiennego, a także przyspieszenie wywozu zapasów zalegającego na przykopalnianych zwałowiskach. 

Związkowcy zadeklarowali, że zawieszają akcję protestacyjną, nie będzie zatem planowanego referendum strajkowego, odwołany został również planowany na 28 lutego wyjazd do Warszawy. 

Jesteśmy zadowoleni z zawarcia kompromisu, który otwiera drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego. Z satysfakcją stwierdzam, że strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za Spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście. Wszystkim nam zależy na bezpiecznym i stabilnym funkcjonowaniu branży w perspektywie Nowej Polityki Klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską – mówił po spotkaniu wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Na 21 kwietnia zaplanowano także debatę na temat rozwiązań systemowych dla branży górniczej i energetycznej – wezmą w niej udział przedstawiciele rządu oraz związków zawodowych. 

Wojciech KocjanWojciech Kocjan
Źródło: Foto: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Zobacz także

Komentarze (43)    dodaj komentarz »

 • Murarz

  Odnoszę wrażenie, że co pół roku górnicy dostają podwyżki. A i tak ciągle strajkują. Ciekawy jestem ile Państwo do tego dopłaca. Może ktoś pomyślałby też o innych grupach zawodowych...

 • Xxx

  Wszyscy tutaj mądrzy, a nawet nie wiedzą ile górnik zarabia, nigdy nie pracowali tam i Ci zawsze maja najwięcej do powiedzenia .. Ale wiadomo zawsze najlepiej narzekać ze ktoś ma lepiej i więcej. Czasy dobrego zarobku w górnictwie dawno minęły. Pozdrawiam i życzę mniej bólu [...]y.

 • nowak

  Ile zarabia górnik? Skoro 6% brutto to od 400 do 500 zł to znaczy że średnio około 8000 brutto miesięcznie.

 • Andrzej Rosa

  Górnik zarabia tyle ile jest na zeznaniu podatkowym i tyle kosztuje jego praca kopalnie. Skan na stół.

 • nowak

  Kopalnie kosztuje więcej, część kosztów, tych po stronie pracodawcy, nie jest ujęta w PIT. O i inne wydatki typu talony na jedzenie, dofinansowania do imprez związkowych itp.

 • Andrzej Rosa

  Czy dobrze zrozumiałem zarząd PGG i dyrekcje kopalń opłacają się związkom by te nie kontestowały personalnej obsady tych stanowisk?

 • Iks

  Nikt im nie kaze robic na dole!

 • Rudzianka

  Ludzie ten zwykły górnik i tak najmniej skorzysta najwięcej mają Ci co najmniej robią górnicy co nie wiedzą ja na dole wygląda

 • Ela

  Dobra zagrywka z tym niby protestem..... Dobrze wiedzieli że dostaną to co chcą przecież to potencjalny elektorat PiS-u..... Ciekawe że jak inne grupy zawodowe domagają się podwyżek to są szkalowani i oczerniani.... Czy tak rząd boi się strajkujących nauczycieli czy sędziów? Nie nie boi się bo w tych grupach ma małe poparcie. A gdzie podwyżki dla ludzi pracujących w budżetówce?

 • Karlik

  Poprostu wiedzą że górnicy to ludzie czynu i nie dadzą sobie w kaszę dmuchać. Górnicy to bardzo zorganizowana i silna grupa zawodowa której rządzący sie boją. Żeby tak reszta narodu potrafiła się organizować

 • QQ

  Każdy chuligan to też człowiek czynu :)

 • olo

  Nie. Inni strajkuja zbyt kulturalnie a górnicy to horda nad którymi nie sa w stanie zapanować nie używając siły. A tego przed wyborami nie chcą.

 • Karlik

  I o to chodzi. Jaki Pan(cham) taki Kram. Kulturalnie z "rządzącymi" sie nie da.

 • boss

  a co te barany ryle potrafia? drzeć mordy o kasę pozamykać te relikty komuny wyznawcy w pis du !!!!!!!!!! sama patologia ja bym im dal po 1000 zl i do roboty a jak nie to won !!!!!!!!! ryle sieroty po komunie !!!!!wiecznie u[...] patus do tego socjal 500 plus i wywłoka co nie pracuje rodząca bachory = typowa śląska rodzinna tradycyjna

 • Andrzej Rosa

  Swoim dali by nadal dobrze głosowali.

 • Andrzej Rosa

  Głosowali na Grzegorza, Dorotę, Marka i na Andrzeja głos oddają, to dostli. Ale jak to du..nie to niy godejcie to niy my.

 • nowak

  W zamian liczą na poparcie w walce z sędziowską kastą...

 • kwiatowe

  Byle do wyborow, socjalizm kwitnie. Firma jest na minusie, nie ma kasy na iwestycje, glowny produkt zbytu tanieje i co robil wlasciciel?! Daje podwyzki calej zalodze. To jest bankrut, podmiot trwale nierentowny opacalny pieniedzmi podatnikow. Prywatna firma padla by w takich warunkach 10 razy. PGG to wspolczesny PGR.

 • kwk

  Dziękujemy,nie są to kokosy,ale na sam początek może być.

 • Karlus

  Przinajmni styknie ja litr chlyba, dziara dla baby i nowe naje dla bajtli:-)))

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.