Wiadomości z Rudy Śląskiej

Już po raz dziewiąty ruszyła akcja charytatywna "Kocham Rudą Faunę"

 • Dodano: 2021-02-12 14:30

Już po raz dziewiąty ruszyła akcja charytatywna "Kocham Rudą Faunę". Tradycyjnie uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza oraz pięciu rudzkich szkół podstawowych postanowili pomóc zwierzętom i w ramach obchodów walentynek przekazać do schroniska rzeczy, których czworonogi najbardziej potrzebują.


"Kocham Rudą Faunę"

- Akcja "Kocham Rudą Faunę" to już nasza szkolna tradycja, bez której nie wyobrażamy sobie walentynek. To inicjatywa, która ma przypomnieć, że miłością możemy obdarzyć nie tylko drugiego człowieka, ale również bezdomne zwierzęta, które szczególnie zimą potrzebują naszego ciepła i pomocy – wyjaśnia Ewa Chromik, koordynatorka akcji i nauczycielka w I Liceum Ogólnokształcącym  w Rudzie Śląskiej. – W tym roku również postanowiliśmy zaprosić do współpracy zaprzyjaźnione szkoły podstawowe, jednak z powodu pandemii zmieniliśmy formułę tego wydarzenia. Coroczne spotkania ze specjalistami w dziedzinach dotyczących zwierząt planujemy zastąpić wykładami on-line z wykorzystaniem platformy, z jakiej korzysta szkoła, realizując naukę zdalną – dodaje.

Wśród osób, które prowadzą wykłady i spotkania on-line, są m.in.: 

 • Marlena Drapalska-Grochowicz - doktorantka Wydziału Prawa UŚ i opiekunka Koła Naukowego Praw Zwierząt, 
 • a także Magdalena Michałek – psycholog i behawiorystka.


Konkursy dla dzieci i młodzieży

W ramach akcji "Kocham Rudą Faunę" przewidywane są również konkursy dla dzieci i młodzieży - fotograficzny dla uczniów klas młodszych pod hasłem "Każdy myśli, że ma najwspanialszego zwierzaka na świecie. I każdy ma rację", dotyczący idei humanitarnego traktowania zwierząt oraz  literacki przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych (klasy 4-6 i 7-8). 

Na tym jednak nie koniec. Organizatorzy przygotowali także zajęcia dla uczniów klas najmłodszych (1-3) wspomagające naukę w zakresie języka polskiego, które zostaną poprowadzone metodami aktywizującymi z udziałem zwierząt. Zajęcia poprowadzi nauczyciel polonista, któremu będzie towarzyszył przeszkolony pies. Spotkania odbywać się będą zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.


Czego potrzebują zwierzaki?

W ramach akcji dzieci i młodzież będą miały również okazję do wirtualnej adopcji zwierzaka z rudzkiego schroniska "Fauna" oraz zbierania rzeczy, których potrzebują psy i koty tam przebywające. Ich lista została uzgodniona z zarządem schroniska. W tym roku zwierzaki czekają na: 

 • różnej wielkości transportery
 • środki dezynfekujące: woda utleniona, Rivanol, Octenisept,
 • środki czystości: płyny, mleczka, a także wiaderka, miotełki, gąbki.

- Warto dodać, że w naszej akcji każdego roku uczestniczą nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice. Na tym jednak pomoc potrzebującym zwierzętom się nie kończy. W naszym LO, a także w naszych rudzkich podstawówkach, mamy wielu wolontariuszy, którzy pomagają w  schronisku. Dlatego wsparcie trwa przez cały rok. Cieszy mnie to, że młodzi ludzie tak chętnie angażują się i chcą pomagać – podkreśla Ewa Chromik.

Akcja potrwa do końca lutego

Oprócz I Liceum Ogólnokształcącego włączyły się w nią: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 28, Szkoła Podstawowa nr 30, Szkoła Podstawowa nr 35 i Szkoła Podstawowa nr 41. Po zakończeniu akcji nagrodzone prace fotograficzne będzie można podziwiać na wystawie umieszczonej na pierwszym piętrze rudzkiego Urzędu Miasta.

Komentarze (9)    dodaj »

 • ekol

  Psy towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Teraz to jednak jakieś przegięcie. Psy w łóżkach właścicieli, w ubrankach itp. Jak te psy żyły tysiące lat? Pies przy budzie to źle ale w ciasnym mieszkaniu w bloku to dobrze, zwłaszcza jakieś owczarki czy co gorsza husky. Te oszołomy myślą, że pies tak samo odbiera zimno czy ciepło jak człowiek. Za niedługo będą chcieli niedźwiedzie chronić przed zimnem.W tym samym czasie większość z nich chodzi w "strajkach" i walczy o dopuszczenie aborcji na życzenie.

 • [...] bolusia

  jak ciebie czytam debilu to jestem za aborcja i eutanazja zebys zdech rudzki smiciu w [...]e [...] przez proboszcza z n.bytomia

 • boluś

  od'Tylcowy Proboszczowy? coroz wiyncyj pobajesz info na sfuj/tfuj tymat ciasny WYDECHU'

 • boluś

  Tyn boluś łod Cza' to Pinokio? Czy jedyn z jego WAFLI? Jedne pewne! Co Od'Tylcowy!

 • W sądzie wygrałem

  Podziwiam tych ludzi, poświęcają swój czas by dzielić się swą pasją dla człowieka kombinatora, który za nic ma ludzi a co dopiero te biedne zwierzęta. Norma zamieciona pod dywan to handel psami do Niemiec, sprawy przegrane w sądzie pracy przez to schronisko i kwoty które muszą płacić niesłusznie zwalnianym. Psy po złej karmie chore.... raczej po przeterminowanej, bo tego zalega, a każda ilość się przyjmuje..... A miasto zamiast działać broni taki stan rzeczy!

 • boluś

  Cza by puscić wolno te gadziny, a potym zaprosić fesztera razym z kumplami i ich flinty

 • mopsik

  Poprosic mops morze cos pomorze dla psiaków,kasy tam pewno majom jak wszystkim dawajom.

 • boluś

  Zaś się jakiś GUPEK PIJAROWY mnom mianuje. Szkryklej sie za siebie IDIOTO !

 • ob

  Co za czasy. Zwierzęta za chwilę będą mieć większe prawa od ludzi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również