Wiadomości z Rudy Śląskiej

Karol Godula i Joanna Gryzik wirtualnymi przewodnikami po nowej wystawie w Muzeum Miejskim

  • Dodano: 2021-04-21 09:30, aktualizacja: 2021-04-21 11:34

"Czas to pieniądz" – to motyw przewodni nowej wystawy stałej powstającej w  Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Właśnie wyłoniony został wykonawca ekspozycji, która jeszcze w tym roku będzie dostępna dla zwiedzających.


Karol Godula oraz Joanna Gryzik wirtualnymi przewodnikami

Wirtualnymi przewodnikami po ekspozycji i zarazem po świecie ekonomii będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun postacie: Karol Godula, który świadczy swoim życiem o tym, że poprzez wykształcenie, pracowitość, inwencję i konsekwencję jednostka potrafi prawie z niczego stworzyć imperium przemysłowe na skalę europejską oraz Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek.

Znajdziemy tam zarówno elementy interaktywne, jak i eksponaty historyczne. W ramach ekspozycji w ośmiu salach tematycznych na dwóch kondygnacjach zostanie przedstawiona historia terenów obecnej Rudy Śląskiej przez pryzmat rewolucji przemysłowej i dynamiczny rozwój gospodarki kapitalistycznej.

Przypomnę, że w ubiegłym roku zakończyła się gruntowna modernizacja naszego muzeum, która kosztowała ponad 9 mln zł. Dzięki niej placówka zyskała zupełnie nowy charakter, a wystawa "Czas to pieniądz" z pewnością będzie ciekawą, nową odsłoną naszej historii -  dodaje  prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

 

Prace nad modernizacją Muzeum Miejskiego trwały od 2017 roku

Warto przypomnieć, że remont Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka zakończył się 30 listopada br. Prace nad modernizacją placówki trwały od 2017 roku. W pierwszym etapie wykonane zostały roboty związane z adaptacją i przebudową pomieszczeń po byłym komisariacie Policji i wykonaniem klatki schodowej wraz z windą. Drugi etap, rozpoczęty w sierpniu 2018 roku, obejmował remont budynku i obejścia muzeum oraz przystosowanie pomieszczeń pod aranżację nowej wystawy stałej.

Zakres wykonanych w muzeum prac objął m.in.:

  • wymianę poszycia dachowego z blachy na dachówkę, 
  • wykonanie nowej instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wentylacji, 
  • instalację nowoczesnego monitoringu wizyjnego oraz systemu przeciwpożarowego. 

Wewnątrz budynek został  dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wybudowano dodatkową klatkę schodową, w której umieszczono windę. Renowacji została  poddana także elewacja, a podwórko muzeum zyskało nową powierzchnię z kostki granitowej i ogrodzenie.

Po modernizacji cała placówka przy ul. Wolności 26 ma do dyspozycji ok. 1430 m2. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 9,2 mln zł, z czego blisko 4 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Do remontu dołożyła się również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przekazała na ten cel 333 tys. zł z Metropolitalnego Funduszu Solidarności.


Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka zostało powołane uchwałą Rady Miasta 13 grudnia 1990 roku. Powstał wtedy zespół do organizacji poszczególnych działów i opracowywania zbiorów zgodnie ze standardami obowiązującymi w muzealnictwie. Zbiory dokumentują historię wszystkich dzielnic Rudy Śląskiej, a więc BielszowicBykowinyChebzia, Czarnego Lasu, GoduliHalembyKochłowic, Nowego Bytomia, Orzegowa, Rudy i Wirku.

Karol Godula i Joanna Gryzik wirtualnymi przewodnikami po nowej wystawie w Muzeum Miejskim / fot. FB Grażyna Dziedzic

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Beta

    Brzmi interesująco. Z chęcią odwiedzę nową wystawę!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.