Wiadomości z Rudy Śląskiej

KGP: 19 tys. mandatów za niezasłanianie nosa i ust w związku z Covid-19

 • Dodano: 2020-10-05 08:00, aktualizacja: 2020-10-05 06:28

Ostatniej doby na kwarantannie przebywało 838 policjantów - poinformował w niedzielę PAP sierż. szt. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji. Dodał, że od początku pandemii policjanci wystawili 19 tys. mandatów osobom, które nie zasłaniały nosa i ust w miejscach, gdzie jest taki obowiązek.

Jak podał Kurczyk, w sumie "od początku epidemii funkcjonariusze wykonali ponad 3,6 mln działań w związku ze zwalczaniem koronawirusa".

Powiedział też, że policjanci od początku pandemii ukarali 19 tys. osób mandatem w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania nosa i ust. "161 tys. osób zostało pouczonych, a w 7300 przypadkach skierowaliśmy wniosek do sądu" - poinformował.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę w wysokości od 5 tys. zł do 30 tys. zł za niezakrywanie nosa i ust w miejscach, gdzie to obowiązkowe.

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • sąd

  Jeżeli chcecie karać ludzi, wprowadźcie najpierw rzetelne przepisy, które nie są pisane dosłownie "na kolanie", gdyż jako pracownik Wymiaru Sprawiedliwości, jako że ludzie odmawiają przyjęcia mandatu (słusznie!) za nienoszenie maseczki, przybywa w Sądzie zbędnej pracy, bo trzeba umarzać postępowanie z uwagi na brak znamion czyny zabronionego po skierowaniu wniosku o ukaranie przez oskarżyciela publicznego - Policję. Pozdrawiam!

 • life is brutal

  Proponuje się najpierw dowiedzieć a później pisać bo wychodzisz na kretyna. Istnieje ustawa mówiąca o walce z chorobami zakaźnymi w niej o maseczkach też coś jest. Kretyni. Karać.

 • life is brutal

  A co ci dadzą przepisy jak są ma toły co wiedzą że mają wirusa a i tak robią co chcą. Karać takich bezwzględnie więzieniem.

 • emeryt

  Warto byłoby przeprowadzać kontrole albo zobowiązać kierowców autobusów by nie wpu[...]i albo wręcz wypraszali z autobusu osoby bez maseczki. Wystarczy jechać autobusem linii '89' by spotkać wielu ignorantów i pseudobohaterów bez masek. Strach się poruszać komunikacją na tej trasie.

 • ehs

  Przecież noszenie maski to zalecenie nie obowiązek, nie ma zapisu w ustawie, która ma moc prawną. Nie mam stanu wyjątkowego, więc mandat nie ma racji bytu. Ludzie, nie przejmujcie tych mandatów, niech sprawa trafi do sądu. Tam każda sprawa zostanie umorzona. Noszenie masek jest niekonstytucyjne :)

 • lkj

  Czemu twierdzisz że jest niekonstytucyjna jak jest na to odpowiednia ustawa. Bredzisz facet.

 • edi

  Jest ustawa z 2008r więc nie pisz bzdur.

 • Hanys trzeżwo myslący

  100% racji maseczki sa zaleceniem nie Uchwałą a więc nie ma mocy prawnej do przyjmowania mandatow, jak ktoś nie zna prawa to bez zająkniecia przyjmie mandat.....a tak na marginesie ile mandatow zostało wypisanych posłom, senatorom i innym w rzadzie bez maseczek ....no kto mi powie? i jeszcze jedno dlaczego MZ nie podaje ilu codziennie ludzi w Polsce umiera na choroby nowotworowe, zawaly i wylewy? tylko czepiaja sie pier....Covid 19....a moze ktoś mi łaskawie wytłumaczy co to znaczy te 19 a nie np 40/

  • Hanys trzeżwo myslący
   2020-10-06 21:57
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ed

  Podpisz się imieniem i nazwiskiem.

 • no to co?

  Znafco jakbyś nie wiedział od kilku miesięcy jest wprowadzony stan epidemii który też wprowadza pewne nakazy. Nie chcesz to nie noś ale karać takich surowo i za ewentualne leczenie niech sami płacą a rodzicom wstrzymać 500+ za narażanie swoich dzieci.

 • ehs

  Stan epidemii?! Nie rozśmieszaj mnie. Musiałby być wprowadzony STAN WYJĄTKOWY.@Ed, po co Ci moje imię i nazwisko? :)

 • no to co?

  W przypadku wystąpienia stanu epidemii "o charakterze i w rozmiarach przekraczających możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego, Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, na podstawie danych przekazanych przez ministra zdrowia, ministra spraw wewnętrznych i administracji publicznej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wojewodów: zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych rozwiązań uwzględniając bieżące możliwości budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego." Rozporządzenia ministra może określać: ograniczenia, obowiązki i nakazy; czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców; czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły; obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie; obowiązek poddania się kwarantannie; miejsce kwarantanny; zakaz opuszczania miejsca kwarantanny; czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia; nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów; nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie; nakaz określonego sposobu przemieszczania się.Ale cie mny jesteś. Borok.

 • no to co?

  Stan epidemii -sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii -ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi

 • fghij

  Ciemny jak but jesteś. A wiesz że jakby był stan wyjątkowy to zagraniczne firmy występowały by o odszkodowanie m. in z twoich podatków o ile pracujesz. Ale gimbaza skąd to ma wiedzieć.

 • emeryt

  Warto byłoby przeprowadzać kontrole albo zobowiązać kierowców autobusów by nie wpu[...]i albo wręcz wypraszali z autobusu osoby bez maseczki. Wystarczy jechać autobusem linii '89' by spotkać wielu ignorantów i pseudobohaterów bez masek. Strach się poruszać komunikacją na tej trasie.

 • przodowy

  pałowanie by sie przydało , mandaty widać nie skutkują, patologia chodzi bez maseczek, normalnie myslacy ludzie zakładają je, wiec jezeli nie masz maseczki, narażasz innych wiesz juz jak sie nazywasz

 • Jorg

  Jak tak kochasz te maseczki gamoniu to noś je do u[...]j śmierci hahaha acha i nie zapomnij zalożyc maseczki jak idziesz z żonką do lożka

 • Zybald

  Kiedy wreszcie policja weźmie się do roboty i zacznie działać w marketach i targowisku . Tam to dopiero udają , że chodzą w maseczkach - na brodzie , tylko na ustach lub wcale . Może by urządzić jakąś pokazówkę i powystawiać trochę mandatów ,

 • Molier

  Zapraszam do Kościołów, gdzie brak maseczek lub maseczka na brodzie, kaszlenie i wciskanie się na siłę do ławki jest na porządku dziennym.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.