Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koalicja Europejska i PiS mają kandydatów do Parlamentu Europejskiego na Śląsku

 • Dodano: 2019-03-19 08:00, aktualizacja: 2019-03-19 09:07

Listy wyborcze do europarlamentu 2019 gotowe. Oba ugrupowania – Koalicja Europejska i PiS – wystawiły swoich kandydatów. Jedynką na liście KE jest Jerzy Buzek, a PiS postawił na Jadwigę Wiśniewską.

Koalicja Europejska, w skład której wchodzą partie PO, PSL, SLD, .Nowoczesna i Zieloni wystawi 10 kandydatów. Zarząd krajowy PO w ubiegłym tygodniu rekomendował pełną listę osób startujących z list KE do Parlamentu Europejskiego. Wśród nazwisk znalazło się wielu obecnych europosłów, m.in. Jerzy Buzek, który jest „jedynką” KE w wyborach do europarlamentu, Jan Olbrycht czy Marek Plura. 

Koalicja Europejska – lista w wyborach do PE 2019

 1. Jerzy Buzek (PO)
 2. Marek Balt (SLD)
 3. Mirosława Nykiel (PO)
 4. Jan Olbrycht (PO)
 5. Barbara Dolniak (Nowoczesna)
 6. Marek Plura (PO)
 7. Grażyna Kulik (Zieloni)
 8. Henryk Kiepura (PSL)
 9. Joanna Sekuła (PO)
 10. Paweł Kobyliński (PO)

PiS podczas konwencji partii w Katowicach wśród swoich kandydatów również wystawił kilku obecnych europosłów, m.in. Jadwigę Wiśniewską – partyjną „jedynką” do PE czy Bolesława Piechę. Drugie miejsce otrzymał pochodzący z Rudy Śląskiej wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski, a trzecia na liście PiS jest posłanka na Sejm RP z Mikołowa, Izabela Kloc (o czym pisaliśmy wczoraj). Do PE startował będzie również Andrzej Sośnierz, były minister zdrowia.

Lista PiS – eurowybory 2019

 1. Jadwiga Wiśniewska
 2. Grzegorz Tobiszowski
 3. Izabela Kloc
 4. Bolesław Piecha
 5. Waldemar Andzel
 6. Andrzej Sośnierz
 7. Józef Kubica
 8. Wioletta Koper-Staszowska
 9. Bożena Szydlik
 10. Stanisław Szwed

Wybory do Parlamentu Europejskiego zostaną przeprowadzone na terenie całej Unii w dniach 23-26 maja. Jak wynika z polskiej wyborczej tradycji niedzielnych głosowań do urn pójdziemy w Dzień Matki. Polska zyska dodatkowo jednego przedstawiciela. Ze względu na Brexit będziemy wybierać 52 europosłów. 

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • rudaska

  Głosuje zawsze na kandydatow bezpartyjnych.Zabiegi o wladze obecnych na scenie politycznej partii,kojarza mi sie z walka gangow o wplywy

 • czytelnik

  buzek to zniszyl slask i prawie wszystkie kopalnie i jeszcze mo czelnosc startowac z naszych slaskich list

 • Piotr

  Kopalnie trują Ślązaków. Oddychamy węglem.

 • zorro

  Czas stawiać na nowoczesne technologie a nie ciągle na kopanie łopatami. Sami z siebie robimy leszczy Europy. Najbogatsze rejony świata to nie są regiony z węglem.

 • głośnik

  Wciąż te same "gęby", te same puste słowa i ta sama buta. Od roku 89' nic się w polityce nie zmienia prócz nazw partii, logotypów i deklaracji. Do tego głosowanie na listy, ponieważ niektóre "jedynki" inaczej nie znalazłyby się przy "korycie". Cyrk i farsa dla idiotów!

 • rudaska

  Zgadzam sie z Twoja opinia,nie ma na kogo glosowac.Wole bezpartyjny,ale takich brakuje.Jak to możliwe,ze ten chaos 30 lat przetrwal?Czy olac te wybory,wielu tak czyni?

 • rudaska

  Zgadzam sie w 200%Nie ma na kogo glosowac! Brakuje listy kandydatow bezpartyjnych.Co robic,olac?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.