Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejne zmiany w przepisach! Tym razem chodzi o unieważnienie dowodu osobistego

  • Dodano: 2019-03-07 17:00, aktualizacja: 2019-03-07 20:50

Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa – ktoś ukradł Ci portfel, w którym miałeś dokumenty – musisz iść na policję, by unieważnić dowód. Do niedawna konieczna była też wizyta w urzędzie. Już nie jest.

Do tej pory było tak, że samo zgłoszenie na policji nie wystarczyło, by odpowiedni zapis o unieważnieniu trafił do Rejestru Dowodów Osobistych (RDO). Konieczne było oddzielne zgłoszenie w urzędzie.

Urząd już wie

Teraz jest łatwiej. Jeśli zgłosisz kradzież dowodu na policji, informacja na ten temat od razu pojawia się w Rejestrze Dowodów Osobistych. A to oznacza, że nie musisz iść do urzędu. Urząd już wszystko wie. Mała zmiana, a cieszy. Już w pierwszym dniu działania nowego systemu unieważnionych zostało w ten sposób 28 dowodów.

Jeśli Twój dowód zaginął, nikt go nie ukradł, po prostu nie możesz go znaleźć – skorzystaj z wciąż działającej e- usługi Zgłoś utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego.

14 dni e-dowodu

Jeśli za kilkanaście dni odbierzesz e-dowód, a Twój nowy dokument kiedyś gdzieś się zawieruszy, będziesz miał czas na oddech i spokojne poszukiwania. E-dowód będzie można zawiesić na 14 dni. Sprawdź, jak to będzie wyglądało w praktyce.

Jak pokazał pierwszy dzień po wdrożeniu e-dowodu, wielu chce go mieć. Do urzędów trafiło 18640 wniosków o nowy dokument.

Uwaga! Nadal musisz poinformować bank!

Pamiętaj, kradzież lub zagubienie dowodu osobistego zgłoś też w dowolnym banku (nawet jeśli nie masz jeszcze konta bankowego). Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed ewentualną próbą oszustwa.


Świętość zrównana z rynsztokiem w Katowicach! TOP 5 Silesia Flesz


Źródło: TVS

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również