Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kompleks "Przystań" w Kochłowicach: W końcu wyłoniono dzierżawcę obiektu!

 • Dodano: 2021-06-05 08:30, aktualizacja: 2021-06-04 23:31

Kompleks "Przystań" w Rudzie Śląskiej- Kochłowicach ma nowego zarządcę! W przetargu mającym na celu wyłonienie dzierżawcy zespołu obiektów gastronomicznych wraz z gruntem i infrastrukturą towarzyszącą pod prowadzenie działalność gastronomicznej wzięły udział trzy firmy.  Ostatecznie wygrała ALARMA GROUP Sp. z o.o.


Kompleks „Przystań” znajduje się w Lesie Panewnickim przy ul. Księżycowej 3 w Rudzie Śląskiej- Kochłowicach. W latach 70. ubiegłego wieku, kiedy zarządzała nim KWK Nowy Wirek, był popularnym miejscem rekreacji. Na terenie „Przystani” organizowano wówczas rozmaite imprezy dla pracowników zakładu, ale nie tylko. Wybudowano basen i kawiarnię, a wokół stawu postawiono ławki. Sytuacja zaczęła się zmieniać, kiedy teren ten przejęła gmina, czyli od 1999 roku, a ośrodek zaczął podupadać. Choć Ruda Śląska mogła rozporządzać zabudowaniami, to znajdowały się ona na obszarze należącym do Lasów Państwowych, a jak informował wiceprezydent Krzysztof Mejer, uniemożliwiało to remont ośrodka. 

Zobacz także: 

Poprzedni przetarg na wyłonienie dzierżawcy nie zakończył się sukcesem

Iskra nadziei na odnowę ośrodka pojawiła się w czerwcu 2019 roku, gdy w wyniku przetargu udało się wyłonić dzierżawcę. Finalnie okazało się, że nie zdecydował się on na podpisanie umowy. Pat trwał, a sytuacja pogarszała się. Zaledwie 4 miesiące później Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, działając w imieniu Skarbu Państwa Nadleśnictwa Katowice, wezwał gminę do usunięcia obiektów budowlanych i towarzyszącej im infrastruktury technicznej. Sprawę udało się jednak załagodzić, bowiem w marcu 2021 roku wiceprezydent Krzysztof Mejer, reprezentując miasto Ruda Śląska, podpisał z nadleśniczym Stanisławem Jeziorańskim porozumienie w sprawie przekazania tamtejszych budynków Lasom Państwowym. Jak informował wówczas, „w ten sposób po wielu latach rozwiązaliśmy „węzeł gordyjski”, który uniemożliwiał remont ośrodka”.

Rozpoczęto poszukiwania dzierżawcy terenu

W połowie maja 2021 Lasy Państwowe opublikowały ogłoszenie w sprawie „Dzierżawy zespołu obiektów gastronomicznych wraz z gruntem i infrastrukturą towarzyszącą pod prowadzenie działalność gastronomicznej – Księżycowa 7, Ruda Śląska”.

- Nadleśnictwo Katowice zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami ogłosiło przetarg na dzierżawę Przystani w Kochłowicach. Było to możliwe dzięki podpisaniu z miastem umowy o przekazaniu tzw. nakładów Lasom Państwowym. Termin składania ofert upłynął wczoraj. Dzierżawą tego obiektu zainteresowane są trzy podmioty – napisał w mediach społecznościowych wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Jest sukces! Dzierżawca znaleziony!

Przetarg został rozstrzygnięty kilka dni temu. O możliwość dzierżawy obiektu ubiegały się trzy firmy:

 • ART IN Spółka Cywilna Krzysztof Kasprzyk, Tomasz Bartniczak, ul. Chorzowska 3 41-709 Ruda Śląska (4.050,00 zł),
 • ALARMA GROUP Sp. z o.o. ul. Poloczka 8/6 41-717 Ruda Śląska (8.001,55 zł),
 • Rental Factory Sp. z o.o. ul. Kościuszki 61F 43-190 Mikołów – Lider konsorcjum AKUKU Sp. z o.o. ul. Poranna 35; 41-707 Ruda Śląska Fundacja Integracji i Kreatywności AKUKU ul. Poranna 35; 41-707 Ruda Śląska (5.119,00 zł)

We wtorek, 1 czerwca, w sekretariacie Nadleśnictwa Katowice komisyjnie otwarto koperty ze złożonymi ofertami. Minimalną stawkę dzierżawy ustalono na kwotę 3.500,00 zł netto za miesiąc. Najkorzystniejszą ofertę na „Dzierżawę zespołu obiektów gastronomicznych wraz z gruntem i infrastrukturą towarzyszącą pod prowadzenie działalność gastronomicznej – Księżycowa 7, Ruda Śląska” złożyła firma: ALARMA GROUP Sp. z o.o. i to ona będzie gospodarowała kochłowickim obiektem.

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Seba

  Lemoniada

 • jol

  Umowa jest tak skonstruowana ze Lasy Państwowe mogą wypowiedzieć umowę z max 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia, a dzierżawca ma obowiązek przywrócić stan sprzed objęcia obiektu. Dodatkowo odpowiada za stan budynku, bezpieczeństwo odśnieżanie itp itd. Jestem zaskoczony ze ktoś zaproponował taka kasę . Biorąc pod uwagę powyższe - nie spodziewałbym nie tam dużych inwestycji. Kto pakowałby siano w nie swoje miejsce bez gwarancji zwrotu z inwestycji?

 • Inwestor 2

  Stan techniczny tych obiektów to tragedia. Pewnie bez grubego remontu będą stanowiły zagrożenie.Będzie po Januszowemu, odmalować i gotowe. Kielbaski, krupnioki, piwko, frytki i rybki.Nie ma brzydkich miejsc, tylko czasem wina brak..

 • Grzegorz

  Spólka z o.o. z 5 tyś zł kapitału ? słabo tą "Przystań" widzę

 • fajerberga

  Wiem, że tekst jest zredagowany przez jakiegoś gimnazjalistę, ale czy aż tak trudno się domyśleć, że to nie kapitał zakładowy, tylko: "komisyjnie otwarto koperty ze złożonymi ofertami. Minimalną stawkę dzierżawy ustalono na kwotę 3.500,00 zł netto za miesiąc. Najkorzystniejszą ofertę (...) złożyła firma: ALARMA GROUP Sp. z o.o.".

 • Andrzej

  Czy tak trudno się domyślić, że ktoś zajrzał do KRS i tam jest podany kapitał zakładowy?

 • jo

  och, tak wiele oczekiwań, nadziei, myśli o wspaniałej przyszłości tego miejsca... a tak naprawdę to tylko budka z piwem, kiełbaską i frytkami, w środku lasu :)

 • E,K,O

  To to nie kwalifikuje sie na las,ino chszcze smieci itde,dac to dzierzawcy za darmo,jakt to na terenie Rudy sl,toino ma działacgmina skoro ją powolano,anie ini palce wtykajom,ibajzel stoi jak byk bo wszystko niszczeje,gdzie są winni ciekawe.

 • Gosc

  Ruda Śląska 41-717 ??

 • Zonk

  No i w czym problem?

 • Tomek

  Bardzo fajne miejsce , życzę udanej inwestycji ponieważ duża szkoda żeby tak urocze miejsce popadało w ruinę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.