Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ks. Marcin Brzóska po 12 latach posługi w Rudzie Śląskiej żegna się z wiernymi

  • Dodano: 2019-02-25 12:45, aktualizacja: 2019-02-25 15:27

Ks. Marcin Brzóska, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Odkupiciela w Wirku, pożegnał się w niedzielę z wiernymi. Po 12 latach posługi w Rudzie Śląskiej obejmuje parafię w Cieszynie.

Przez wszystkie lata ks. Marcin Brzóska nie tylko dbał o swoich parafian czy zabytkowy kościół, ale był otwarty na współpracę na rzecz rozwoju miasta. Ksiądz Brzóska miał szczególny wkład w organizację w święto Szlaku Zabytków Techniki na Ficinusie.

Parafia w Wirku jest niewielką wspólnotą, ale za to bardzo zaangażowaną w sprawy miasta. To dzięki niej i księdzu Brzósce mogliśmy organizować na Ficinusie Industriadę, czyli święto szlaku zabytków techniki. Proboszcz, żegnając się ze swoimi wiernymi, podkreślił, że zostawia w Rudzie Śląskiej kawał swojego serca, a kościół wirecki zawsze będzie jego kościołem. Za wszystko, co zrobił dla tej wspólnoty, jak i miasta należą mu się proste słowa: Bóg zapłać... - mówił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Odkupiciela w Wirku została powołana dekretem 1 stycznia 1898 roku. W 1901 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę własnego kościoła. Uroczyste poświęcenie budowli miało miejsce w październiku 1902. Zbór liczył wówczas około 2000 członków. Obecnie wirecka parafia liczy mniej więcej 200 osób. Przed powstaniem kościoła nabożeństwa ewangelickie, odbywały się na osiedlu robotniczym Nowa Wieś w tamtejszej kaplicy więziennej, obsługiwanej przez duszpasterzy z Chorzowa.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Ziga z Wirku

    Czy to jest portal parafialny?Po co takie info?Czy informujecie też o wydarzeniach w innych wynaniach?

  • nutka

    Szkoda, bardzo szkoda. To jest wspaniały człowiek. Będzie Go brakowało w Rudzie Śląskiej.

  • Adolf

    Jaka jest różnica między tą wiarą a katolikami ? zastanawiam się czy by się tam nie zapisać jak by były ciekawe warunki

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.