Wiadomości z Rudy Śląskiej

M. Wesoły: moim priorytetem będzie transformacja energetyczna gwarantująca suwerenność

 • Dodano: 2023-03-07 07:00, aktualizacja: 2023-03-06 19:48

"Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa. Jest procesem trudnym. Robimy wszystko, na co nas stać i więcej niż można" - mówi wiceminister Marek Wesoły, który w zeszłym tygodniu objął stanowisko wiceministra aktywów państwowych.

Marek Wesoły został wiceministrem aktywów państwowych

Marek Wesoły w resorcie będzie zajmował się rozwojem przemysłu górniczego i hutniczego. Jest też pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Nowy wiceminister aktywów państwowych wskazuje, że jedną z najważniejszych kwestii, jakimi będzie się zajmować w najbliższym czasie, będzie "ochrona polskiego górnictwa przed wprowadzeniem w życie unijnej dyrektywy dotyczącej ograniczenia emisji metanu".  

- Zmiany zaproponowane przez Unię Europejską uderzają w polskie górnictwo. Zrobimy wszystko, by propozycje w tym kształcie nie weszły w życie – mówi wiceminister. - Dyrektywa grozi tym, że w 2027 roku 9 kopalń Polskiej Grupy Górniczej może być zamkniętych z powodu wysokich kar, a w ciągu kolejnych 5 lat problem będą mieć też kopalnie JSW - dodaje. 

Program pomocowy dla polskiego górnictwa

Drugą, ważną dla wiceministra sprawą są kwestie związane z notyfikacją przez Komisję Europejską programu pomocowego dla polskiego górnictwa, o którym mowa w Umowie Społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego. MAP negocjował ją przez wiele miesięcy ze związkami, jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. 

- Trzeba zrobić wszystko, by ta sprawa została jak najszybciej zaakceptowana. Jesteśmy tu w kontakcie z Komisją Europejską, ale będziemy zgłaszać pewne korekty, które wynikają z sytuacji powstałej po wybuchu konfliktu w Ukrainie - mówi wiceminister Marek Wesoły.

Przypomina, że wniosek notyfikacyjny został przekazany do Brukseli jeszcze przed wybuchem wojny. 

Inwestycje w sektorze górniczym

Ważnym elementem aktywności nowego wiceministra będą też inwestycje w sektorze górniczym, które w krótkim okresie doprowadzą do większego wydobycia węgla w polskich kopalniach. 

- Chcemy jak najwięcej wydobywać węgla polskiego, a jak najmniej importować z zagranicy. Chcemy ustabilizować rynek surowcowy. Zależy nam też, by ceny energii mogły być jak najniższe – uzasadnia Marek Wesoły.

Zapowiada także działania zmierzające do konsolidacji i rozwoju przemysłu hutniczego.  

- Aktualna sytuacja jasno pokazuje, że należy zainwestować także w branżę hutniczą. Będziemy szukać nowych rozwiązań. Planujemy budowę nowoczesnej, ekologicznej stalowni. Chcemy, by Polska była silnym graczem w branży hutniczej – zapowiada wiceminister Marek Wesoły. 

Komentarze (18)    dodaj »

 • P.

  Wytłumaczcie mi jedno... Jak facet z wykształceniem teologicznym bądź innym nieistotnym w dzisiejszych czasach chce się wypowiadać na temat transformacji energetycznych? Zapraszam Pana Marka najpierw na studia inżynierskie i staż do firm z branży energetycznej w pierwszej kolejności aby się dokształcić w tym oto temacie ;)

 • uczciwy komuch pisowski

  bierny, mierny ale wierny. w pis to w zupełności wystarczy.

 • stefan

  wesoły katecheta znawca ekonomi i przedsiębiorczości aż strach się bać co to będzie czwarty rozbiór śląska już od dawna trwa

 • boluś

  Dloczego na tym Forum ? niy można komentować LOKALNYCH niyDOROBIONYCH I bezCZYNNYCH ?

 • dobry komuch pisowski

  priorytetem pisu jest nakraść jak najwięcej puki jest się przy korycie, ot i cała prawda

 • oj komuchupisowski

  Cztery błędy w jednym krótkim zdaniu ? Nie rób wstydu wyznawcom Tuska, bo to oni robią z nas wyborców Pisu ,nieuków i ciemnotę intelektualną .Weź to na spokojnie popraw sobie i zamieść jeszcze raz.

 • Zyga

  A gdzie te cztery błędy ," oj komuchupisowski " ?

 • kwiatowe

  Nie udalo sie 2x w wyborach dorwac do miejskiego koryta, to trzeba bylo zalatwic z Sasinem i jest ciepla posadka przy korytku. Cel osiagniety.

 • Obiektywnie

  Czyli będziemy się modlić aby było sprawiedliwie - takie kredo vice-ministra, bo sprawiedliwość według pic/pisu to byle tylko nasi/ znaczy ich mieli posady. Proponuję niech porozmawia ze swoim premierem, który wszystkie dyrektywy UE i ustalenia zaakceptował i podpisał. Ale wesoły poseł/minister/katecheta Wesoły nie musi o tym wiedzieć. On się na tym nie musi znać, wiadomo, ważna jest postawa człowieka i światopogląd, a kompetencje i wiedza mogą jedynie przeszkadzać w "podejmowaniu" decyzji wymyślonych w głowie wielkiego małego prezesa. Ten zna się jeszcze mniej na czymkolwiek, a jak pięknie kraj do ruiny doprowadził. Jest to sztuka. Inaczej trzeba spojrzeć na p. Szydło, bo jak na proroka. Głoszone przez nią hasło Polska w ruinie, sprawdza się co do joty. Jedynie co im wychodzi, to szczucie jednych na drugich. Wiadomo skłócony naród to dobry naród - do rządzenia przez dyletantów.

 • do przemądrzałka

  Obiektywnie .Proponujesz nam ?! ooooo! ty to dopiero musisz mieć wiedzę.Skąd się tacy biorą .

 • Dzban

  Taki z niego znawcą górnictwa jak z Kowalskiego rolnictwa. W młodzieżowym slangu jest na nich określenie...

 • dobry komuch pisowski

  następny "specjalista" po misiewiczu, kowalskim, obajtku, andruszkiweczu i innych. nagroda pocieszenia po przegranych wyborach?

 • Ryl

  Jako lokalny patriota powinienem się cieszyć, że Rudzianin objął tak wysokie stanowisko. Ale po pierwsze moja niechęć do PISu, a po drugie całkowity brak kompetencji całkowicie tego człowieka przekreślają. Pomijając sprawy polityki wiele więcej o górnictwie wie Tobiszowska, która całe zawodowe życie spędziła na kopalni. A Wesoły cóż widział węgiel u babci w piwnicy i to jest wystarczający powód że został ministrem.

 • Xyz

  Robił w jelitach teraz robi w węglu...jedyne co z tego może wyjść to zatwardzenie branży

 • Malkontent

  Za przeproszeniem nie znasz się na tym co będziesz robił Panie Wesoły więc te przemówienia to bredzenie...jesteś niczym dziecko we mgle. Jak zawierzysz swój resort Maryi to poeinno zalatwić sprawę

 • the truth

  cytując klaska" boże czy ty to widzisz"

 • Obiektywnie

  Już pierwsze zdanie jest kretynizmem jak z domu wariatów. Jeżeli premier i cały rząd podpisał się pod unijnymi dyrektywami, bo przypominam, że jesteśmy w UE, to tzw. wice minister może i powinien pracować nad optymalnym ich wprowadzeniem, z zabezpieczeniem polskich interesów. Ochraniać należy polskie górnictwo i cały majątek narodowy przed niekompetentnymi i pazernymi przedstawicielami jedynie słusznego pic/pisu, bo zdewastują i rozkradną wszystko.

 • edi

  do tego pan od aktywów i oligarcha z Pcimia rekiny biznesu za nasze na wolnym rynku by nawet słoniola nie miogli sprzedować bo by i to z....li

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również