Wiadomości z Rudy Śląskiej

Masz żywą choinkę? Upewnij się, że nie żyją na niej żadne insekty!

  • Dodano: 2021-12-16 14:30

Choinka jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. Wiele rodzin decyduje się na żywe drzewka, jednak w ich przypadku warto zachować ostrożność – bardzo łatwo wraz z drzewkiem wnieść do swojego domu „pasażera na gapę” w postaci insektów. Jakie robaki mogą żyć na naszych choinkach?

Żywa choinka może być utrapieniem

Przed nami święta Bożego Narodzenia. W wielu domach stoją już piękne, kolorowe choinki, w innych drzewka czekają na dekorowanie. Posiadacze żywych choinek powinni jednak najpierw dokładnie sprawdzić swoje drzewko – zdarza się, że mogą żyć na nim insekty, które skutecznie potrafią zepsuć świąteczny nastrój. Wiele z nich rozpoczyna aktywność wiosną, dlatego ich obecność możemy zauważyć dużo później!

Co żyje na choince?

Na żywych choinkowych drzewkach możemy znaleźć takie insekty jak ochojniki, roztocza, mszyce, korniki, roztocza, modliszki, pająki, ryjkowce, ćmy, kulankowate, pareczniki, a także osy czy wszy. Większość z nich nie jest szkodliwych dla człowieka i nie są aktywne zimą, jednak ciepło domu czy mieszkania może sprawić, że wybudzą się z zimowego snu.

Jak sprawdzić, czy na choince żyją insekty?

Oczywiście najlepiej sprawdzić choinkę tuż przed zakupem i dopytać sprzedawcę, czy drzewko było wytrząśnięte w celu pozbycia się ewentualnych owadów. Jeżeli już jednak dokonaliśmy zakupu drzewka bez jego wcześniejszego sprawdzenia, najlepiej zabrać je na zewnątrz i porządnie przejrzeć. Można użyć w tym celu latarki, aby dotrzeć w najciemniejsze zakamarki choinki. 

Robaki na choice – jak się ich pozbyć?

Najlepszym sposobem jest wyniesienie drzewka na zewnątrz i porządne wytrząśnięcie, aby wszystkie insekty z niego wypadły. Następnie należy spryskać choinkę proszkiem owadobójczym i pozostawić na zewnątrz. Wiele tego rodzaju środków jest łatwopalnych, więc rekomendujemy poczekać z dekorowaniem choinki przez co najmniej 24 godziny.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Taki ktoś

    Kurde mi sprzedali z kowidem, wisioł tak po środku ale bombki zasłonili.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.