Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto tnie koszty! Brakuje na stypendia, półkolonie czy świetlice socjoterapeutyczne

  • Dodano: 2019-10-23 11:30, aktualizacja: 2019-10-23 14:50

W związku z tegorocznym obniżeniem PIT-u do samorządów w całej Polsce wpływa mniej pieniędzy. Mniejszy podatek to mniejsze wpływy do lokalnych budżetów, a to przekłada się nie tylko na wstrzymanie wielu inwestycji, ale powoduje również spore cięcia na zadania fakultatywne.

Obniżenie podatku jest dobre dla mieszkańców, ale fatalnie wpływa na budżet miasta

Obniżenie podatku PIT z 18% na 17%, zwolnienie z podatku osób poniżej 26 roku życia, dwukrotny wzrost kosztów uzyskania przychodów i planowane podniesienie pensji minimalnej do 2600 złotych brutto, a do końca roku do 3000 brutto - wszystkie te czynniki, korzystne z punktu widzenia pracowników, są niekorzystne z perspektywy samorządowych budżetów.

44% budżetu Rudy Śląskiej to wpływy z podatku PIT, wobec tego każda jego obniżka wpłynie na środki, jakimi dysponuje miasto. Symulacja Związku Miast Polskich wskazuje, że dochody Rudy Śląskiej spadną nawet o 27 milionów złotych. W ostatnich latach znacznie wzrosły również wydatki miasta m.in. na wynagrodzenia, w tym na wynagrodzenia dla nauczycieli, które nie są - wbrew założeniom systemu - odpowiednio refundowane z budżetu centralnego.

O tym, że wraz z obniżką podatku PIT sytuacja finansowa miasta diametralnie się zmieniła informuje podczas spotkań z mieszkańcami prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic:

– Musimy ograniczyć wydatki na inwestycje. Od czerwca ogłaszamy tylko te przetargi, na które mamy dofinansowanie unijne oraz na najpotrzebniejsze zadania, żeby później nie okazało się, że nasze miasto wpadło w długi, z których będzie trudno wyjść – powiedziała na spotkaniu z rudzianami Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Sprawę bardziej szczegółowo wyjaśnia Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej:

Wiosną mówiliśmy, że dochody miasta będą oscylować powyżej 800 milionów złotych, w tej chwili jest to kwota 809 milionów. Wydatki planujemy na poziomie 839 milionów złotych. Wydatki inwestycyjne na początku roku planowaliśmy na poziomie 141 milionów złotych, one będą niższe nawet o 40 milionów. To nie wynika z naszej nieudolności czy baku efektywności, to jest efekt zmian prawnych, które nastąpiły od wiosennego spotkania - mówił na jednym ze spotkań z mieszkańcami wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Uczniowie nie otrzymają stypendiów, nie będą organizowane półkolonie, wstrzymana zostanie też działalność świetlic socjoterapeutycznych

Skutki są odczuwalne już teraz, bo w Rudzie Śląskiej uczniowie nie otrzymają stypendiów, nie będą organizowane półkolonie, wstrzymana zostanie też działalność świetlic socjoterapeutycznych.

Na problem zwróciła uwagę jedna z mieszkanek miasta, która w mediach społecznościowych podniosła

Jestem po zebraniu w szkole moich dzieci. Dostałam informację, że w tym roku nie będzie stypendium naukowego i sportowego dla dzieci. Nie będą też organizowane półkolonie letnie bądź zimowe, bo miasto nie ma pieniędzy na finansowanie tego. Czy we wszystkich szkołach w naszym mieście tak jest? Ktoś coś wie? - napisała internautka w grupie Radzi Rudzie. 

W dyskusji, która się wywiązała, głos zabrał miedzy innymi wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer:

- Niestety zmiany podatkowe i zmiany wynagrodzeń / podniesienie pensji minimalnej + podwyżka płac dla nauczycieli / spowodują spadek dochodów gminy o 27 mln złotych oraz wzrost wydatków o ponad 20 mln. Niestety w ślad za tym nie idzie „wzrost” tzw. udziałów, które otrzymujemy z budżetu państwa. Na podwyżki dla nauczycieli otrzymamy w przyszłym roku 1,5 mln zł, a musimy wydać ponad 13 mln. A warto pamiętać, ze do tej pory dokładaliśmy już do pensji ponad 21 mln zł. W tej sytuacji starczy nam pieniędzy tylko na realizacje zadań obowiązkowych. Świetlice socjoterapeutyczne są zadaniami dodatkowymi - tłumaczył wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer podczas dyskusji, jaka wywiązała się w mediach społecznościowych -Problem dotyczy niestety całego miasta a nie jednej szkoły. Zamiast świetlic socjoterapeutycznych pozostają świetlice szkolne. Dzieci będą mogły z nich korzystać do późnych godzin popołudniowych - dodał.

To nie tylko kryzys, to również szansa - komentarz autora

Niestety, nic nie wskazuje na to, że sytuacja się zmieni, a w obliczu planów rządu Prawa i Sprawiedliwości problem może się jeszcze bardziej pogłębić, bo według przedwyborczych zapowiedzi płaca minimalna do końca przyszłego roku ma wzrosnąć nawet do 3000 brutto, podniesione zostaną również płace nauczycieli, a to - bez względu na to, czy samo w sobie jest dobrym posunięciem, czy też nie -  jeszcze bardziej przyciśnie samorządowe budżety.

Cała sytuacja pokazuje, jak lekko traktowane są podstawowe prawa ekonomii i jak silna jest w rządzie pokusa w tworzeniu gospodarki centralnie planowanej, w perspektywie której nie da się, a czasami nie chce się, przewidzieć wszystkich konsekwencji podejmowanych decyzji.

Paradoksalnie jednak z całego zamieszania może wyniknąć chociażby jedna pozytywna rzecz - skoro decyzje rządu powodują, że mniej pieniędzy jest w budżetach miast, a więcej w naszych kieszeniach, to może nauczymy się w końcu faktycznie zażywać wolności i brać za nią odpowiedzialność, również przy wydawaniu pieniędzy? Może zaczniemy być samodzielni i prawdziwie samorządni, nie tylko na poziomie rodziny, ale również osiedla, dzielnicy czy miasta.

Komentarze (106)    dodaj »

  • Jh

    Aż żal czytać, jaki durny jesteś

  • Reguła

    A więc rozumiem, że kończymy z dniami Rudy Śląskiej, dożynkami, sylwestrami, wigiliami itp itd!!! Koniec z planami przebudowy rynku itp.? A co kadra kierownicza miasta da od siebie w reakcji na ten kryzys? Panie Krzysztofie jakieś obniżenie uposażenia? Rezygnacja z premii?

  • Rafik

    Zlikwidować straż Miejską, nie są potrzebni, a kasa się znajdzie.

  • soldado

    Jak tak dalej będą płacić to sami się zlikwidują. Z tego co czytam to taka tendencja jest w całej Polsce.

  • basta

    Tak dawno powinna być zlikwidowana.

  • Rudzianin

    Mam pomysł na oszczędności kilku milionów rocznie a mianowicie obniżyć o połowę zarobki szefów spółek miejskich. 25 000 na miesiąc czyli połowa to i tak fajna kasa

  • zonk

    Przecież tyle teraz mają :) Z wyjątkiem szpitalowej.

  • Axelmixer

    Wolę moje ciężko zarobione pieniądze w portfelu niż w rękach urzędnika.

  • Ona

    Brawo za komentarz dla autora tekstu

  • Fiona

    Po pierwsze to w kasie miejskiej brakuje pieniędzy od wiosny, po drugie miasto już wcześniej zrezygnowało z wielu inwestycji poprzez swoje inwestorskie kosztorysy na poziomie cen z 2017 roku, po trzecie dlaczego miasto ma dopłacać do czasu wolnego dzieci - bierzesz co miesiąc pieniądze na dziecko, więc masz z czego finansować, po wtóre ile kosztuje mieszkańca Rudy PUP - instytucja rozdmuchana do granic możliwości, wynagrodzenie pani prezes szpitala itp kwiatki. Po prostu trzeba szukać oszczędności najpierw u siebie, a potem bredzić jak potłuczony, że ludzie będą za dużo zarabiać i w związku z tym samorządu przezywają kryzys. finansowy.

  • ZNP

    Panie Prezydencie proszę pamiętać o strajku włoskim nauczycieli, to w kontekście Pana wypowiedzi, cyt: "Zamiast świetlic socjoterapeutycznych pozostają świetlice szkolne. Dzieci będą mogły z nich korzystać do późnych godzin popołudniowych"

  • Sportowcy

    W Rudzie co chodzi o stypendium sportowe zawsze były kłopoty nie dziwię się że wszyscy dobrzy sportowcy pouciekali z naszego miasta

  • majx

    nie wierze że 1% ma takie konsekwencje ;) nawet gdy były pln wszystko było opóźnione. inne miasta w jakiś cudowny sposób się rozwijają, a i śmieci mają tańsze.

  • dexter

    Nie wiem kto jest bardziej bezczelny , pan Mejer komentując sytuacje finansową miasta, czy pani prezydent, która uporczywie stawia na niego wbrew opinii mieszkańców ( wyrażonej podczas wyborów samorządowych ).

  • Ruf

    Jeśli wynagrodzenia rosną, bezrobocie spada to wpływu z podatku PIT powinny się zrównoważyć a nawet wzrosnąć

  • Niestety

    Bezrobocie spada, bo ludzie świadomie rezygnują z rejestracji w urzędzie pracy, a nie że podejmują pracę! Zaniedbują przy tym dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego, ale się tym nie przejmują.

  • nitka

    Świadomie rezygnują z rejestracji w Urzędzie bo urząd do pracy kieruje. To instytucja dla poszukujących pracy, nie dla potrzebujących wyłącznie ubezpieczenia bo pracują na czarno.

  • joiijijijoijo

    wybraliście pis to macie

  • the truth

    własnie to chciałem napisać. tylko wiesz połowa ludzi psioczących na rządzących miastem nie zdaje sobie sprawy skąd się bierze kasa

  • Tadek Niejadek

    Proste - kto dostaje 500+ ten ma forsę i na półkolonię i na opiekę, a stypendia z rozpędu dostały wszystkie dzieciaki, nawet półgłówki.

123456

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również