Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto tnie koszty! Brakuje na stypendia, półkolonie czy świetlice socjoterapeutyczne

 • Dodano: 2019-10-23 11:30, aktualizacja: 2019-10-23 14:50

W związku z tegorocznym obniżeniem PIT-u do samorządów w całej Polsce wpływa mniej pieniędzy. Mniejszy podatek to mniejsze wpływy do lokalnych budżetów, a to przekłada się nie tylko na wstrzymanie wielu inwestycji, ale powoduje również spore cięcia na zadania fakultatywne.

Obniżenie podatku jest dobre dla mieszkańców, ale fatalnie wpływa na budżet miasta

Obniżenie podatku PIT z 18% na 17%, zwolnienie z podatku osób poniżej 26 roku życia, dwukrotny wzrost kosztów uzyskania przychodów i planowane podniesienie pensji minimalnej do 2600 złotych brutto, a do końca roku do 3000 brutto - wszystkie te czynniki, korzystne z punktu widzenia pracowników, są niekorzystne z perspektywy samorządowych budżetów.

44% budżetu Rudy Śląskiej to wpływy z podatku PIT, wobec tego każda jego obniżka wpłynie na środki, jakimi dysponuje miasto. Symulacja Związku Miast Polskich wskazuje, że dochody Rudy Śląskiej spadną nawet o 27 milionów złotych. W ostatnich latach znacznie wzrosły również wydatki miasta m.in. na wynagrodzenia, w tym na wynagrodzenia dla nauczycieli, które nie są - wbrew założeniom systemu - odpowiednio refundowane z budżetu centralnego.

O tym, że wraz z obniżką podatku PIT sytuacja finansowa miasta diametralnie się zmieniła informuje podczas spotkań z mieszkańcami prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic:

– Musimy ograniczyć wydatki na inwestycje. Od czerwca ogłaszamy tylko te przetargi, na które mamy dofinansowanie unijne oraz na najpotrzebniejsze zadania, żeby później nie okazało się, że nasze miasto wpadło w długi, z których będzie trudno wyjść – powiedziała na spotkaniu z rudzianami Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Sprawę bardziej szczegółowo wyjaśnia Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej:

Wiosną mówiliśmy, że dochody miasta będą oscylować powyżej 800 milionów złotych, w tej chwili jest to kwota 809 milionów. Wydatki planujemy na poziomie 839 milionów złotych. Wydatki inwestycyjne na początku roku planowaliśmy na poziomie 141 milionów złotych, one będą niższe nawet o 40 milionów. To nie wynika z naszej nieudolności czy baku efektywności, to jest efekt zmian prawnych, które nastąpiły od wiosennego spotkania - mówił na jednym ze spotkań z mieszkańcami wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Uczniowie nie otrzymają stypendiów, nie będą organizowane półkolonie, wstrzymana zostanie też działalność świetlic socjoterapeutycznych

Skutki są odczuwalne już teraz, bo w Rudzie Śląskiej uczniowie nie otrzymają stypendiów, nie będą organizowane półkolonie, wstrzymana zostanie też działalność świetlic socjoterapeutycznych.

Na problem zwróciła uwagę jedna z mieszkanek miasta, która w mediach społecznościowych podniosła

Jestem po zebraniu w szkole moich dzieci. Dostałam informację, że w tym roku nie będzie stypendium naukowego i sportowego dla dzieci. Nie będą też organizowane półkolonie letnie bądź zimowe, bo miasto nie ma pieniędzy na finansowanie tego. Czy we wszystkich szkołach w naszym mieście tak jest? Ktoś coś wie? - napisała internautka w grupie Radzi Rudzie. 

W dyskusji, która się wywiązała, głos zabrał miedzy innymi wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer:

- Niestety zmiany podatkowe i zmiany wynagrodzeń / podniesienie pensji minimalnej + podwyżka płac dla nauczycieli / spowodują spadek dochodów gminy o 27 mln złotych oraz wzrost wydatków o ponad 20 mln. Niestety w ślad za tym nie idzie „wzrost” tzw. udziałów, które otrzymujemy z budżetu państwa. Na podwyżki dla nauczycieli otrzymamy w przyszłym roku 1,5 mln zł, a musimy wydać ponad 13 mln. A warto pamiętać, ze do tej pory dokładaliśmy już do pensji ponad 21 mln zł. W tej sytuacji starczy nam pieniędzy tylko na realizacje zadań obowiązkowych. Świetlice socjoterapeutyczne są zadaniami dodatkowymi - tłumaczył wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer podczas dyskusji, jaka wywiązała się w mediach społecznościowych -Problem dotyczy niestety całego miasta a nie jednej szkoły. Zamiast świetlic socjoterapeutycznych pozostają świetlice szkolne. Dzieci będą mogły z nich korzystać do późnych godzin popołudniowych - dodał.

To nie tylko kryzys, to również szansa - komentarz autora

Niestety, nic nie wskazuje na to, że sytuacja się zmieni, a w obliczu planów rządu Prawa i Sprawiedliwości problem może się jeszcze bardziej pogłębić, bo według przedwyborczych zapowiedzi płaca minimalna do końca przyszłego roku ma wzrosnąć nawet do 3000 brutto, podniesione zostaną również płace nauczycieli, a to - bez względu na to, czy samo w sobie jest dobrym posunięciem, czy też nie -  jeszcze bardziej przyciśnie samorządowe budżety.

Cała sytuacja pokazuje, jak lekko traktowane są podstawowe prawa ekonomii i jak silna jest w rządzie pokusa w tworzeniu gospodarki centralnie planowanej, w perspektywie której nie da się, a czasami nie chce się, przewidzieć wszystkich konsekwencji podejmowanych decyzji.

Paradoksalnie jednak z całego zamieszania może wyniknąć chociażby jedna pozytywna rzecz - skoro decyzje rządu powodują, że mniej pieniędzy jest w budżetach miast, a więcej w naszych kieszeniach, to może nauczymy się w końcu faktycznie zażywać wolności i brać za nią odpowiedzialność, również przy wydawaniu pieniędzy? Może zaczniemy być samodzielni i prawdziwie samorządni, nie tylko na poziomie rodziny, ale również osiedla, dzielnicy czy miasta.

Zobacz także

Komentarze (106)    dodaj komentarz »

 • Ola

  A ja znam te mamuśki co krzyczą i walczą o te świetlicę ,to są kobiety które cały boży dzień siedzą w domu i odpoczywają bo pół dnia dzieci są w szkole a resztę siedzą na świetlicy.Matka wypoczęta tipsy ,solar niech każda jedna wyłoży na dziecko z 500+parę groszy a nie wszystko by chciały za darmo

 • Rudzianka

  Niech pani nie wsadza wszystkich do jednego worka.niewszystkiem mamuśki takie są jak pani pisze jestem jedną z nich co dzieci chodzą dotych świetlic sama nie mam czasu na jakieś solare i kosmetyczki sami wpłacamy w świetlicę kupę kasy i w całe nie jest to całkowicie za darmo.a dzięki tym świetlicą mogę spokojnie pracować bo wiem że moje dzieci są w dobrych rękach z odrobionymi zadaniami.nieszlajają się Bóg wie gdzie i robią co chcą .bardziej nas martwi ich bezpieczeństwo jakie dają im te świetlice.a jak pani żal niech zacznie pani naśladować wypoczęte i wymalowane mamuśki

 • krapyko

  Ha, ha żol ci.

 • Bunia

  Jest taka propozycja aby od stycznia opłata za śmieci segregowane wynosiła 29 zł. taki prezent od pani prezydent.

 • KIKI

  Na sztymplu widnieje Mejer

 • Xxx

  Za świadectwo z wyróżnieniem kiedyś dostawałem książkę na koniec roku. Gratulacje od rodziców i czekolada od babci. To było lepsze niż stypendium przynajmniej dla mnie.

 • abc

  Kiedyś też nie miałeś komórki i komputera, czasy się zmieniły, wiesz tym ????

 • Rudzianka

  Tu napieprzanie na Urzad Miasta nic nie da dalej bedzie brak na cokolwiek z ich strony trzeba sie zebrac i niech bedzie referendum bo to co piszemy to oni czytaja i sie z nas smieja.

 • maks

  Padosz referendum byś chciała , trzecie , no ja probuj ..

 • Rudzian

  Brawo w końcu rodzice dostają pieniądze na dzieci to niech im płacą A nie mamuśki inwestują w siebie

 • Biniek

  Proponuje powołać 5 prezydenta,może on coś zaradzi.

 • H2

  Nie mów, bo jeszcze tak zrobią

 • nefret

  Ruda Śląska - miasto, w którym wiecznie nie ma pieniędzy. Zarządzanie i tej i poprzedniej ekipy to totalne dno.

 • amigo

  Ja bardzo przepraszam, ale jak to jest że inne miasta potrafią zorganizować stypendia dla uzdolnionych dzieci - a nasze ma z tym kłopot? Łatwo zwalić na rząd okoliczne miasta i gminy jakoś sobie z tym radzą. Może przeinwestowaliśmy? Kasa potrzebna na drogę i wielki piec - przepraszam wielki złom.

 • boluś

  WNIOSEK PROSTY 'CZAS NA REFERENDUM! TRZA PRZYGOTOWAĆ KARY I WYWIEŻĆ TA HAŁASTRA Z URZĘDU I SPÓŁEK MIEJSKICH,ŁOD RAZU BYDOM OSZCZĘDNOŚĆI"

 • olo

  Referendum też kosztuje

 • Mama trójki

  Nie rozumiem jaki jest problem, jak na każdego dzieciaka dostaje się 500 złotych miesięcznie, to nie wierzę, żeby nie dało się za to zrobić super ferii albo za dobre wyniki w nauce kupić coś fajnego :)

 • Martha

  O tym samym pomyślałam. Skoro dostaje się 500+ na dzieci to niech to jest wykorzystywane na dzieci. Po to to jest. Ale roszczeniowi rodzice chcą teraz wszystko za free i jeszcze 500. Straszne jak ludzie mogą być zachłanni...do niedawna nie było zadnych dodatków i tez musieli sobie radzić...ale jak mowi przysłowie "dasz palec to chcą całą rękę"

 • Rodzic

  Droga pani tu nie chodzi o 500 zlotych bo swietlice dzialaly przed 500plus a w Rudzie 1 działa 20lat jak zlikwidują takie świetlice to już ich nie otworzą a 500 plus wiecznie nie będzie

 • Iza

  20 lat temu działały świetlice szkolne a nie świetlice za free,jak rodzic dostaje 500+to niech zafunduję dziecku ferie kiedyś tego świadczenia nie było i rodzice nie stękali a dziś mają dodatkową kasę w portfelu i wiecznie mało.Jak im mało to czas do roboty

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.