Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mierniki prędkości są użytkowane przez Policję zgodnie z obowiązującymi przepisami

 • Dodano: 2019-11-06 06:15, aktualizacja: 2019-11-06 06:30

Laserowe mierniki prędkości są użytkowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Najbardziej zaawansowane, kompaktowe urządzenia, łączą w sobie funkcje wideokamery, aparatu cyfrowego oraz laserowego pomiaru prędkości.

Urządzenia te, zgodnie z wymogami prawnymi, zanim zostały zakupione musiały uzyskać potwierdzenie, że wprowadzono je do obrotu i użytkowania zgodnie z obowiązującymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przepisami. Są kompleksowym rozwiązaniem dla funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach.

Co warte podkreślenia laserowe mierniki prędkości używane przez Polską Policję są standardowym wyposażeniem policji w ponad 70 krajach, w tym na terenie całej Unii Europejskiej (m.in. Francji, Wiekiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Czechach, Słowenii, Austrii). Stosowane przez Policję przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, w tym również laserowe mierniki prędkości posiadają ważne decyzje zatwierdzenia typu, wydane w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa Głównego Urzędu Miar oraz aktualne świadectwa legalizacji potwierdzające, że przyrządy spełniają wymagania, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych. Jedynym właściwym organem do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w zakresie poprawności wprowadzenia do obrotu i użytkowania przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej, w tym również ręcznych radarowych przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, jest Prezes Głównego Urzędu Miar, który jest wydawcą decyzji zatwierdzenia typu przedmiotowych przyrządów pomiarowych. Do Policji nie wpłynęła informacja o podjęciu przez Prezesa Głównego Urzędu Miar decyzji o cofnięciu zatwierdzenia typu przedmiotowego urządzenia.

Do rzekomo błędnych wskazań pomiaru prędkości może dojść wyłącznie w sytuacji, kiedy są one użytkowane niezgodnie z instrukcją obsługi, chociażby właśnie na potrzeby programów reporterskich. Okazuje się, że to właśnie znajomość instrukcji obsługi urządzenia do pomiaru prędkości oraz odpowiednie przeszkolenie użytkowników końcowych w tym zakresie jest podstawowym i niezbędnym warunkiem do właściwego użytkowania i dokonywania prawidłowych pomiarów prędkości pojazdów, czy też weryfikowania otrzymanych wyników i aby wyeliminować ewentualną możliwość użytkowania niezgodnego z instrukcją policjanci są szkoleni z obsługi tych urządzeń.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • asd

  W innych krajach używają statywów żeby wyeliminować ew. drgania co poprawia celność oraz gwarantuje dokładność pomiaru.Dlaczego u nas mierzą tylko z ręki ? Przez całą kilkugodzinną służbę mają taką pewną rękę ? a wystarczy mały uślizg po mierzonym pojeździe i wychodzi jak u reporterów i to pomimo znajomości instrukcji.

 • ala

  Polska to taki kraj gdzie to tak droga jest bez sensu wybudowana oznakowanie nie logiczne dla użytkowaników czyli kierowców, wszyscy uzytkownicy widza i wytykaja bledy a tłumaczenie URZEDNIKA - wszystko zgodnie z projektem!

 • Rudi

  Jak GUM może cofnąć zatwierdzenia jak Policja nakupowała kilkaset sztuk tego szajsu!? Niech dalej naciągają obywateli, a statystyki i wpływy do budżetu rosną.

 • Rudziol

  Winny się tłumaczy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.